Ričet
Sestavine
250 g ješprenja
500 g prekajenega mesa (krača, rebra, vratovina)
1 lovorov list
cel poper
nekaj strokov česna
3 rdeči korenčki
rumen koren
peteršiljev koren
manjša rumena koleraba
1 drobna nadzemska kolerabica
nekaj koščkov gomolja ali listov zelene
1 paradižnik ali mezga
1 manjša čebula
klinček (nageljnova žbica)
2 do 3 krompirji
rjavi ali rdeči fižol iz pločevinke
zelen peteršilj
Postopek
Z mlačno vodo splaknjen ješprenj, meso, celo čebulo, v katero zabodemo klinček, ter olupljene stroke česna damo v lonec, prilijemo hladno vodo, previdno solimo, začinimo z lovorjevim listom in celim poprom ter kuhamo na blagem ognju.
Ko je meso na pol kuhano, dodamo na kolesca narezane korenčke in peteršiljev koren, koščke rumene kolerabe in nadzemne kolerabice, nekaj koščkov zelene, olupljen in na koščke narezan paradižnik ali malo mezge ter olupljen in na kose narezan krompir.
Ko skuhamo na šibkem ognju do mehkega, odstranimo čebulo s klinčkom, vmešamo nekaj žlic že kuhanega fižola ter potresemo s sesekljanim zelenim peteršiljem.
Opombe
Čeprav imamo pri nas odlične vrste fižola, kot sta npr. češnjevec in turk, vmešam včasih v ričet rdeči mehiški fižol.
Včasih pa obogatim ričet tik pred koncem kuhanja, samo za toliko, da se pogreje, s prekajenim, že pripravljenim svinjskim vratom. Oboje se vidi na fotografiji.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Spet en dober recept g. Rika, ki je prava zakladnica dobrih jedi. Sama dam včasih v iskalnik kar "Riko", tako so mi všeč njegovi recepti. Čeprav verjetno zna skuhat ješprenj vsaka gospodinja, se ta sliši malo drugače. Bomo poizkusili.
Joj, obožujem ričet in tale prav božansko zgleda.
Se strinjam z Lijano. Fotka je pa za na steno.
V trgovini pa še nisem zasledila rumenega korena.
Rumenemu korenju rečejo na kmetih svinjsko korenje, ker so vsaj včasih z njim krmili prašiče. Zelo dober je za govejo juho. Na trgu ga boš sigurno dobila.
Lijana hvala, doma ga imam - samo v trgovinah ga pa res še nise videla. Poleg barve - je kaka razlika. Uporabljam ga kot navadno korenje.
Rumeno korenje je malo bolj sladkasto, pa najverjetneje bolj naravno pridelano kot trenutno dosegljivo oranžno. Obstaja pa več variant: komaj malo rumenkasto, pa bolj rumeno (to seme ima tudi Semenarna, ne vem, ali tudi v malih, rdečih, vrečkah, v večjih zanesljivo). Mi ga uporabljamo namesto oranžnega, se nam zdi veliko boljše. Včasih pa oba, je lepo videti. Na številnih kmetijah še vedno uporabljajo doma pridelano seme. Je pa korenje dvoletnica, zato bo letos posajeno lansko korenje dalo seme za setev 2006. Včasih so korenje sejali v ječmen, preden je dozorel, po žetvi pa so opleli strnišče, korenje je do takrat ravno prav zraslo, in pridelali korenje. Danes ga običajno sejejo kot samostojen pridelek.
vcibej, na fotki pri šari, je tudi rumeno korenje, ki ga je že naša rimljanka v mnenju tako lepo, tako podrobno, tako strokovno opisala. http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=3144&besedšara
Zakaj pa tako bled ričet? Jaz dodam malo mlete rdeče paprike, da je boljše in tudi izgleda potem slastnejše.
Odličen ričet. Jedli smo ga v petek, pa še za včeraj sem ga imela. Meni se ričet sploh ni zdel bled, mleto rdečo papriko pa ne dodajam, ker je ne maramo.
Riko spet en dober recept, vaši so vedno tako natančno napisani, da jih je veselje prečitat in seveda uporabit. Ričet sem danes skuhala in so bili vsi veselo presenečeni, bila je lepa sprememba glede na letni čas kjer je skoraj vsaj dan paradižnik, kumare, paprike....
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pica zvitki
Jernejeva sadna torta s smetano