Ticino masa

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

13. jun 2009 14:15

Cellnet, ali lahko napišeš recept za pravo ticino maso? regina

Attems  

član od: 29.8.2008

sporočila: 13

15. jun 2009 20:29

Tudi jaz bi mela recept prooosiiiim:) Attems

Attems  

član od: 29.8.2008

sporočila: 13

19. jun 2009 13:04

Na youtubu sem videla, da je dala maso na torto in nanjo dala peki papri, pogladila... in tako je dobila res gladko površino... Je to ta masa? reče se Iceing... Attems

AlmaD  

član od: 20.7.2009

sporočila: 2

20. jul 2009 23:02

Pozdravljeni, Ali morda kdo ve kje se da kupiti tičino maso na kg? Rabim jo samo za eno torto za v sredo, pa se mi zdi škoda kupovat 7kg v Pekarni Vrhnika. Sem kontaktirala tudi gospoda Goljata, pa me je napotil na gospo Tanjo Vilar, ki jo pa dobi šele enkrat v sredo. AlmaD

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

21. jul 2009 0:13

AlmaD, mogoče ti jo katera punca odproda od svoje zaloge? Sama jo imam le še za eno torto, ki jo delam ta vikend, drugače bi se lahko zmenili. Kupovat pa je ne mislim v kratkem. Če imaš čas, pa greš lahko v sveisvašta pri Zagrebu, tam prodajajo na kile.

katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

AlmaD  

član od: 20.7.2009

sporočila: 2

21. jul 2009 9:59

Hvala za nasvet katka. Se bom kar odpravila v Zagreb. Lp, AlmaD

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

21. jul 2009 11:54

@regina in attems se pravi prava tičino masa, brez besede ponarejena, narejena doma ;) tičino masa kot ji pravite na forumu je v bistvu ena izmed vrst "fondant-a" o katerem pravi wikipedia http://sl.wikipedia.org/wiki/Fondant obstajata dve osnovni vrsti fondanta, fondant za prelive in za valjanje. za prelive je tisti, ki naredi res svetlečo glazuro za minjone, pa glazuro na eclaire-jih, tudi tortah...ta je iz kuhanega sladkorja in se predvsem uporablja v francoski kuhinji. za valjanje je sicer dobil podobno ime, je pa to vejetno industrijska pogruntavščina, ki je nadomestila drag marcipan. slednjemu se reče, tudi surovi fondant, ker ne vsebuje kuhanega sladkorja. recept sem že zasledil v podobni obliki tudi na tem forumu. kupljeni, ko sem ga nazadnje kupil je imel poleg sestavin tega recepta še cel kup raznih E dodatkov, tako da se mu, kljub redki uporabi, raje izognem. osnovna sestavine so glukozni sirup, želatina, glicerin, sladkor v prahu, poljubna aroma (npr. vanilja) in barvilo. večina industrijsko pripravljenih vsebuje tudi rastlinsko mast. prva težava ob domači uporabi se zgodi kaj z glukoznim sirupom. tega sicer prodajajo v profesionalnih slaščičarskih trgovinah in pride prav za veliko stvari v kuhinji. jaz ga ponavadi imam na zalogi kakšen kg. baje je pravi glukozni sirup cela molekularna znanost, včasih sem ga delal iz glukoze (ki so jo sicer dobi v lekarni, pa se mi zdi pregrešno draga) zato sem odkril vir v trgovinah s športno prehrano, kjer je bil kilogram okoli 4-5 eur, ko sem nazadnje kupoval. če jo segreješ s samo malo vode (kakšno žličko) dobiš glukozni sirup. podobne konstistence kot med. lahko ga narediš več in shraniš neprodušno v kozarčku za marmelado. po glicerin je najbolje kar v lekarno. vse ostalo pa v najbližjo trgovino. sladkor v prahu je potrebno kupiti brez dodanega škorba (nekateri imajo celo do 10% škroba). rastlinska mast ni margarina, temveč njena predhodnica. ni je potrebno hraniti v hladilniku in ostane uporabna zelo dolgo. zdaj pa recept: 1 zavitek želatine 1/16 l vode 1/8 l glukoznega sirupa 1 žlica glicerina 2 žlici rastlinske masti 1 žlička vanilje ali kake druge arome 800-900 g presejanega sladkorja v prahu želatino namočimo v vodi in raztopimo nad paro ali v mikrovalovki. dodamo glicerin in glukozo rastlinsko mast in poljubno aromo, mešamo, da se mast stopi in dobimo enotno maso. popotrebi lahko malo še segrejemo v mikrovalovki ali nad paro. počasi začnemo dodajat sladkor v prahu in ko ne moremo več mešati s kuhalnico zvrnemo na delovno površino in mesimo kot testo in počasi vmesimo dovolj sladkorja, da masa ni več lepljiva in prave konsistence za valjanje. potem vmesimo še barvo. barvo lahko dodamo tudi pred sladkorjem v prahu, vendar je potem celotna masa ene barve. potem razvaljamo in okrasimo torto... kot pri ticino masi... najbolje ga je porabi takoj. ta recept je idealen za eno torto. če ga shranimo naj bo shranjen neporodušno in potem ga pred uporabo malo segrejemo (recimo v mikrovalkovi) in premesimo. glicerin in glukoza poskrbita, da je zadeva gnetljiva in se ne strdi. vse skupaj ne vzame niti toliko časa kot recimo pečenje biskvita za torto, ki jo bomo krasili... ;) pa še veliko oksunejši je, kot kupljen. ta je celo užiten ;) da ne omenim, da je cena tako pripravljenega zgolj nekaj evrov za torto... cellnet

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

21. jul 2009 12:33

Cellnet hvala

tulka

Matejčika  

član od: 26.2.2009

sporočila: 146

4. avg 2009 19:19

Sem kr nekaj prebrala in mi je tale tema prišla ful prav, ko sem delala torte iz tičine. Zdaj ostaja še dolg, da pokažem, kaj sem ustvarila. http://www.moj-album.com/uredi/matejka44/700 Imam še kr nekaj vprašanj, ampak te bom zastavila enkrat drugič. Hvala vsem za pomoč! Matejčika Sporočilo je spremenil(a) Matejčika dne 04. 2009 19:19

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

4. avg 2009 19:24

Matejčika krasne tortice.

jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti