Aparat za peko kruha

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

22. mar 2005 12:41

oliva, koruzno moko lahko dodaš, ampak jaz sem je samo 100 g, ostalo sem dala moko brez glutena(rumen zavitek Mix B Schar)! Dodala pa sem že tudi riževo moko, trenutno pa je nikjer ne dobim za kupit, je pa veliko cenejša (kg-nekaj čez 6oo,oosit)! Si jo mogoče ti kje videla? LP! Galja

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

22. mar 2005 13:09

Galja, zdi se mi, da sem riževo moko videla v Hipermarketu Mercator v Šiški, kjer sem iskala brez uspeha Schar moko. Ne odneham in grem danes ponovno v akcijo in seveda, če vidim riževo, ti sporočim jutri. Do takrat pa lp oliva

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

23. mar 2005 9:31

Obljuba dela dolg. Ja. Riževo moko imaj v Mercatorju v Šiški - cena cca 710,00 Sit. O kriza. Včera zvečer sem pekla kruh brez glutena, po Ssilva receptu tako, da sem strojčku morala pomagati vrtet, tako mu je bilo to težko. Ojoj, kakšen je bil šele pečen. Če ne bi bil kruh, ga bi lahko uporabljala za pručko. Vsekakor premalo tekočine oz. preveč moke ima ta recept. In ker mi žilica ni dala miru, sem zjutraj ponovno poskusila po drugem receptu, ki ga prilagam (od sodelavke): - 350 ml mlačne vode (za to vsebino sem dala mleko, kislo smetano in malo surovega masla) - 1 žlička soli - pol zavitka kvasa (od Žito) - 1 žlička sladkorja (jaz sem dala kar žlico) - 1/2 žlice kisa - 1/2 žlice olja (zamenjala s surovim maslom - glej prvo alineo) - 250 g moke Schar-mix b - 25 g ajdove moke (jaz sem dala 75 g, ker nisem imela kosmičev) - 25 g sončničnih semen (namesto sončnične in lanene sem dala cca 50 gr bučne peške in orehe) - 25 g lanenih semen - 25 g sojinih kosmičev - 25 g. prosenih kosmičev. Kljub temu, da ta recept ni imel jajc, sem jaz dodala kar enega celega velikega - malo stepenega. In da je bil končni izgled malo lepši, sem 10 min pred koncem kapico namazala z jajcem in posula s sezamom. In rezultat: - Stroj je torkat vrtel lopatico brez moje pomoči. Pekla sem na hitrem programu. Drugič bom poskusila z daljšim. - Tudi vshajal je bolje, čeprav mogoče bi lahko še bolj. - Okrog lopatice je pri pečenem v prvem in drugem primeru nastala kar luknja. Seveda ni tako rahel, kakor smo vajene pri naših kruhih, ampak sodelavka je rekla, da je vseeno zelo dober. Toliko zaenkrat. Vsem lep pozdrav. oliva

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

23. mar 2005 17:58

Joj, Oliva - me je čist iz stola tole tvoje poročilo vrglo. Takoj jutri bom natanko zaslišala tole mojo prijateljico (seveda ji bom natisnila tvoje poročilo). Ful se mi pa res čudno zdi, ker sem tudi sama že jedla njen kruh in je zares odličen - rahel, lepo vzhajan. Imam osumljeno, da je naredila kakšen kiks v receptu. Obljubim, da preverim!! Seveda se ti opravičujem, čeprav je bil moj namen najboljši. ssilva

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

23. mar 2005 18:11

Samo vseeno se mi pa čudno zdi - jaz dam na 1/2 kg moke, 320 ml vode in 1/2 kocke kvasa oz na 700 g moke, pol litra vode. Kruh je rahel, sočen in okusen in ZMERAJ uspe. Če gledam njeno razmerje v receptu, ki sem ga napisala, je skoraj enako?! No, bom preverila... ssilva

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

24. mar 2005 9:31

Ssilva ne se sekirat. Nič hudega, na izkušnjah se učimo. Mogoče je nastala napakca pri pisanju nul. Tudi sama sem se pri tem še uštela. Pri tem receptu, ki sem ga dobila jaz, je razmerje tekočina - moka (s semeni vred) skoraj 1:1, pri tvojem pa je skoraj 1:1,5 (1 delež tekočine : 1,5 moke). V glavnem danes ponovim peko, ker kot pravi sodelavka ji je že zmanjkal. Baje se je z njim sladkal tudi njen mož. Naslednjič poskusim še z riževo moko. Lp oliva

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

24. mar 2005 16:55

Haj! Danes sem jo zaslišala - recept je (hvala bogu) popolnoma točen. Verjetno je vzrok kvaliteta oz. vrsta moke. Ona je tudi članica združenja obolelih za ciekalijo in tudi redno hodi na njihova srečanja. Imajo tudi veliko kuharskih tečajev in jim je peka kruha brez glutena popolnoma osnovna "veda". Na omenjenem tečaju strogo uporabljajo moko, katere uporabnik je tudi sama (in to NI Schar moka, ki si jo ti omenila). Žal sem natančne podatke pozabila v službi (vrsta moke, uvoznik za Slovenijo...). Tudi na internetnih straneh, ki jih imajo oboleli, se najbolj pohvalijo z njo. Dejstvo pa je, da je peka kruha ali drugega peciva iz moke brez glutena, bistveno bolj zahtevna od naše. Abolutno ne priporoča podaljšane peke, ker mora menda vzhajati samo enkrat. Dodajanje sladkorja pa sploh za te bolnike ni priporočljivo, ker zelo slabo vpliva na njihovo zdravje. V tolažbo pa še to - tudi sama je na začetku spekla pručke, kavčuk, opeko in še kaj podobnega, vse dokler ni pogruntala prave moke in pravih razmerij sestavin. K sreči je odlična (natančna in samokritična) kuharica in "pekarica", tako da je imela ogromno ročne prakse že od prej. (Škoda, ker nisi dodala še malo vode, če si videla da je nekam pregosto...) Menda eno tretjino udeležencev kuharskih tečajev peče čudovit kruh, ostali dve tretjini pa imajo težave in jim nikakor ne "rata". Res pa je, da kruha tudi prej niso pekli - ne ročno, ne na avtomat. Jutri sporočim ime moke in dobavitelja (menda je pri njem moka tudi cenovno nekoliko ugodnejša in še pripelje jo domov). Mogoče še komu pride prav. Joj, kako sem vesela, da smo zdravi.... ssilva

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

25. mar 2005 9:24

Ssilva, hvala za trud. Bom pa zelo vesela nadaljnjih informacij. Kar se tiče sladkorja, pa pri sodelavki še nisem opazila, da bi se ga branila. Bom preverila. Tudi za to informacijo hvala. Kar se tiče zdravja pa, koliko želj že imamo, ko smo zdravi in samo eno, ko to odpove. Lepe praznike in SREČNO oliva

Dusano  

član od: 29.9.2001

sporočila: 322

26. mar 2005 8:46

redno prebiram tole temo , in je zelo zanimiva ,zanima me pa sledeče , a ima Calatronik program samo za pečenje brez gnetenja in vshajanja in koloko je številka programa hvala Lep dan še naprej Dušan

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

26. mar 2005 15:47

Dušan, številka programa pri Clatronicu je 8 backen. Večkrat ga uporabljam za dopeko, ker naš stroj ne tesni dobro na desni strani. Pomagam si tudi z rjavim lepilnim trakom in je veliko bolje. Sedaj, ko imam že nekaj izkušenj s kruhomati, vem, da bi morala v trgovini odpreti škatlo in preveriti tesnenje. Počasi si pač pridobivamo izkušnje. Pozdrav! riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti