Se gremo igrat?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. feb 2018 12:04

alenka86d je napisal/a:

Katarinči  pravilen odgovor!

To so pecebes (portugallsko) oz goose brancles (po špansko). Rečejo jim tudi "hudičevi prsti". To je morska jed, polipi, kateri rastejo v skalah pod morjem. Nabiranje je zahtevno, nabirajo jih potapljači na 2/3 metrih globine, tudi do 7m. Cena je odvisna od ponudbe in povpraševanja, v času božiča doseže tudi do 300eur/kg. ...... moj krožnik je bil cenovno sprejemljiv, kuhani postreženi z limono. Okus je spominja na hobotnico. 

 

Katarinči, predajam štafeto. 

alenka86d

Se opravičujem, ampak ne morem (in nočem) iz svoje kože. To niso polipi (to je telesna oblika ožigalkarjev), ampak raki vitičnjaki. In pojma nisem imela, da so primerni za hrano.

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

4. feb 2018 14:48

Otroci v vrtcu se igrajo čudno igrico.

Otročje, res.

irena

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. feb 2018 15:27

Ok, irena66, mrbit sem otročja, saj že več kot trideset let delam z otroki. Ampak, če polipnim vitičnjakom rečemo, da so polipi, je to isto, kot da bi človeški ribici rekli, da je človek 

Lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

alenka86d  

član od: 24.12.2011

sporočila: 113

4. feb 2018 15:51

Elaphus, hvala za popravek . Sama nisem točno vedela, kam spadajo. Sem gledla po netu, da bi našla, pa nisem (mogoče nisem dovolj dolgo brskala) Videla sem ime "Pollicipes polymerus" , pa sem .....kakor koli. Mene tvoj popravek ne moti, je dobrodošel. ...drugič bom bolj pazljiva......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alenka86d

Sporočilo je spremenil(a) alenka86d dne 4. feb 2018 16:48

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

5. feb 2018 8:37

Elaphus, tole ni letelo dotično na tebe, ampak sem napisala na splošno, ker sem dobila tak vtis na prebiranje te igrice.

irena

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. feb 2018 15:22

Aaaaaa ... dobr. Sicer pa, včasih sem res otročja. Če si vsak dan zatežen do podna, rata kriza

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

6. feb 2018 16:55

No, vrtičkarice & vrtičkarji, pa se igrajmo dalje ... 

Med iskanjem spodobnih nadomestkov za kapre sem kar dva taka našla med zanimivimi rastlinami, ki jim rečemo tudi slanuše.

Sprašujem po dveh slanušah, katerih liste oziroma mlade poganjke (vršičke) lahko med drugim uporabimo tudi za pripravo solat. Kateri dve slanuši sta to?

Prva nosi tudi zelo zanimivo ime po obraznem okrasju menihov, zanjo pa  velja, da so jo s pridom  uporabljali za beljenje perila (bonus vprašanje: kako so rastlino uporabili za pranje).

Solata iz druge rastline pa  nosi prav zanimivo ime, ki spominja na  ime vetra, solata pa je bila tradicionalna jed solinarjev.

Za kateri dve slanuši gre in kateri sta ti dve zanimivi imeni? Vesela bom tudi, če kdo pove, kako se lahko še drugače uporabita v kulinariki.

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 6. feb 2018 17:01

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 6. feb 2018 17:14

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4497

6. feb 2018 17:00

Trixi & Vrtejbenka ... 

 

Katarinči

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4005

6. feb 2018 22:06

Samo eno poznam ..to je barba di frate, menihova brada oziroma sodina solinka(slovensko ime sem morala poguglat).Spomladi jo kupim v stari Gorici, kilogram je nekaj čez 2€ ..najboljša je v solati, kakšenkrat z ocvirki pa kakšen jajček zraven ali pa v frtalji ..sigurno so slike v kakšnem mojem albumu.Italijani pa imajo malo morje receptov iz te zeloooo okusne in pravijo, da zdrave zelenjave, od pašte, pit, njokov..Bom morala letos še kaj drugega iz nje naredit ..kdor ima možnost mu res priporočam nakup te solinke, ki je pri nas skoraj nepoznana.

Za drugo slanušo pa Katarinči nimam pojma..pa da se s to rastlino beli perilo?..mai sentito .

Vrtejbenka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

7. feb 2018 9:51

Sem šla pogledat, kaj piše na kozarčku, ki sem ga jeseni dobila od gospe iz Istre = Motar. Nadaljnje iskanje me je pripeljalo do morskega koprca Crithmum maritimum L .  Tale, vložen v kis,  je prav okusen, svež pa menda tudi. 

Punce iz Obale javite se! Gotovo poznate in uporabljate rastlini, po katerih sprašuje Katarinči, pa še katero zraven. 

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti