Se gremo igrat?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. maj 2011 9:34

limnol, za deveti razred so tvoje teorije že pregloboke. Poleg tega ne bi govorili o gobah, ampak o glivah (tud, če mamo v mislih deveti razred ) Z glivami, ki ne tvorijo mikoriz, je pa potem tako, da se prehranjujejo s pomočjo tistih dveh načinov, po katerih sprašuje janko1 (na nivoju devetošolcev, seveda - ker je janko1 rekel, da je čist zadovoljen s tem ).

lp

cervus

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

29. maj 2011 10:21

Vprašanje je bilo, koliko in katere tipe prehranjevanja gob poznamo. Gobe so glive, obratno pa ne nujno, če se prav spomnim. Glede na to, s kakimi detajli zdaj pri biologiji davijo osnovnošolce, pa se ničemur ne bi čudila. Ampak jaz odgovora še vedno ne vem, tako da čakam na pomoč.

Sonja

pat3  

član od: 13.6.2008

sporočila: 14

30. maj 2011 16:24

Gobe so glive niso rastline,ker nimajo zelenega barvila in si same ne izdelujejo hrane in lahko živijo v temi.

Razmnožujejo se s trosi.♥

pat3

pat3  

član od: 13.6.2008

sporočila: 14

30. maj 2011 16:29

Ja?

Odgovora ne vem mislim da je tam okrog 20 morda 30?

 

pat3

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

30. maj 2011 17:06

Na tole vprašanje, kakor še na marsikatero v zadnjem času, je bilo že nekajkrat odgovorjeno, če ne prav precizno, pa vsaj tam nekje blizu.

In že kakšnega pol leta to ni več zanimiv kviz, ob katerem se lahko ta ali oni  tu in tam tudi kaj koristnega nauči, ampak poligon za tako in drugačno duhovičenje. Sem se nekajkrat tudi sama odzvala na ta način, ni bilo prav in se bom potrudila, da tega ne bom več počela.

Zdaj že tri tedne modrujemo o življenskem stilu gliv, saj načeloma me to prav nič ne moti, malo vem o njihovih navadah pa bi me to zanimalo. Ampak o tem ne zvem dosti, veliko več pa o frustracijah, mnenjih in nerodnih promocijskih tehnikah marsikaterega drugega organizma.

Daj janko1,  poženi barako naprej!

 

nola

neznan uporabnik

30. maj 2011 17:26

Smo pa res grozni

Kar se mene tiče, lahko Janko tudi požene voz naprej. Rada bi pa pred tem vseeno vedela, koliko in katere vrste prehranjevanja gob poznamo?

Kakšna je razlika med gobo in glivo?

Pa mimogrede še, zakaj moramo po pravilih gobe, ki jih uberemo v gozdu, očistiti na licu mesta in zakaj jih ni dovoljeno transportirati v polivinilastih vrečkah?

 

Nola, če na tvoje duhovičenje ni pravega odziva, poskusi morda s kakšnim bolj direktnim tekstom, tako kot dostikrat znaš. Bo verjetno več odziva.

Se tudi strinjam, da so mnogo bolj zapletena vprašanja v stilu "Na kateri strani knjige "Te pa te" so jedli "to pa to"?" hehe..

japaja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

30. maj 2011 18:16

Le zakaj bi bili grozni,kdo in kje

Lepo, da dovoliš, da Janko požene zadevo ali pa ne. Če drugega ne, imaš eno posebno toleranco.

Jaz bi tudi rada vedela vse te gobne skrivnosti.

Pa hvala za nasvet, te bom pa kar poslušala in direktno vprašala kdo te je danes in v zadnjih desetletjih tako prizadel, da si prisiljena kvakati kot kvakaš?

Ker vidim, da so ti literarna vprašanja všeč, ej ta bo po tvojem okusu

Katera od minornih oseb v romanu angleškega avtorja z nenavadnim imenom je po letu zajtrkovanja ovsene kaše in obedovanja grahove juhe izjavila:  Some people find everything classy

 

 



nola



Sporočilo je spremenil(a) nola dne 30. 2011 18:17

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 31. 2011 06:11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

30. maj 2011 18:47

No, da bo voz krenil dalje: 3 načini so:

1. zajedalsko, gliva (mi je žal, ampak goba je le trosnjak, razmnoževalna struktura gliv, ki tvorijo trosnjake, gobe torej) živi na račun živih rastlin, ki jim odvzema hrano (kresilna goba)

2. gliva je soživka, živi v sožitju z rastlino (ali večimi), vzajmeno si dajeta več koristnih kot škodljivih snovi, prva drugi nekatere rastne snovi, ji črpa vodo z minerali iz tal, druga prvi daje organske snovi -da ne kompliciram (jurčki, gomoljike)

3. gniloživsko, gliva torej živi na račun odmrlih organskih snovi rastlinskega, glivnega ali živalskega izvora (šampinjoni=kukmaki)

Prvi način lahko preide v drugega (štorovka, recimo). Najbrž še kateri drugi tudi v katerega od ostalih dveh.

Če so komu ljubši strokovnejši izrazi: parazitizem, mutualizem, saprobiontstvo.

Odgovor je namenjen tistim, ki ste želele vedeti. Ni tekovalne narave, ker ne bi bilo korektno, da odgovorim na tovrstno vprašanje.

rimljanka

neznan uporabnik

30. maj 2011 19:00

Ne vem, zakaj ne bi bilo korektno, da odgovoriš na tovrstno vprašanje? Saj nisi v prvi sekundi planila z odgovorom, a ne? (Pišuka, pa to je skor tko kot z zakonom o delu na črno - če imam soseda vodoinštalaterja, mi  ne sme pipe zamenjat?  No ja,  lahko, s tem, da mi napiše račun s 100% popustom. Lahko mi  pa pipo zamenja sosed,ki ni vodinštalater, pa čeprav ne zna)

 

Nola, odgovore na  direktna vprašanja  prepuščam tvoji inteligenci, izberi si tistega, ki ti najbolj paše.

japaja

neznan uporabnik

30. maj 2011 19:01

Aja, Rimljanka, kam spada plesen?

japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti