Se gremo igrat?

giga 33  

član od: 29.1.2009

sporočila: 46

28. maj 2011 15:46

Ali je mogoče en odgovor  mikoriza ?

giga 33

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

28. maj 2011 16:01

Kolikor jaz razumem, je mikoriza samo simbioza glive in neke druge rastline, s samim načinom prehranjevanja pa po mojem nima zveze.

Sonja

giga 33  

član od: 29.1.2009

sporočila: 46

28. maj 2011 16:25

Limnol imaš prav. Mikoriza je simbioza glive in druge rastline, kot naprimer sožitje bora z jurčkom ali trave z šampinjoni. Nimam pojma    , me pa zelo zanima pravilen odgovor.

giga 33

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

28. maj 2011 17:45

Se mi zdi, da ima giga 33 kar prav. To JE način prehranjevanja glive - zarad mene tudi jurčka. Rastlina šiba glivi hrano, gliva pa rastlinci vodo (dalj časa potem npr. drevesa vzdržijo sušo) in mineralne snovi.

lp

Pegasti

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

28. maj 2011 17:46

Uh, se opravičujem - ni odgovoril pegasti, ampak jaz, ki samo gostujem na njenem kompjuterčku.

lp

Pegasti

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

28. maj 2011 19:44

OK, stvar postaja res zanimiva. Obstajajo 3 vrste mikorize (endotrofna, ektotrofna in ektendotrofna); ampak ali se res vse tri nanašajo tudi na to, kar nas večina smatra za gobe, in kaj je potem z gobami, ki ne tvorijo mikoriz? Bomo morali počakati na koga, ki ima potomstvo v 9. razredu, da nas razsvetli...

Sonja

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

28. maj 2011 23:20

Bom čisto zadovoljen z tremi slovenskimi izrazi za prehranjevanje gob. Živiš lahko kot prijatelj, lahko kot sovražnik, ali kot vojni dobičkar.

Tulki sem obljubil en recept, pa če ne smetim preveč, bi ga kar tule zapisal, oziroma prepisal,

Polenta z kukmaki

 Potrebujemo: 1 kg kukmakov (lahko so tudi rjavi šampinjoni), 80 g olivnega olja, nekaj koščkov masla,  60 dkg koruznega zdroba, strok česna,  nariban parmezan, peteršilj, poper, sol. Pripravimo takole: Koruzni zdrob kuhamo dobre pol ure v soljeni vodi (cca 2 l ) . V drugi posodi prepražimo nasekljan česen, dodamo na tanke rezine narezane gobe in dušimo 5 min. Dodamo še poper, sol in peteršilj in dušimo še 15 min. V namaščen pekač naložimo plast polente, plast dušenih gob, ki jim dodamo koščke masla in potresemo z parmezanom, zatem zopet plast polente in tako naprej dokler ne porabimo vsega. Zadnja plast je polenta, potresena z maslom. Peče se zadeva v srednje vroči pečici 1/2 ure.

No, rjavi šampinjoni so dvotrosni kukmaki, ki se uporabljajo bolj za takojšnjo uporabo, beli različek je pa primernejši za konzerviranje. Oboji se pa umetno gojijo.

janko1

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

29. maj 2011 0:10

Hja, ko pa ne vem, kako se tem rečem reče po slovensko, to bo moral pa kak biolog (ali pa devetošolec) povedat. Ampak vse tri so zelo prijateljske, vzorčni daj-dam.

Tale polenta mora biti pa prav dobra.

Lahko noč,
Sonja

giga 33  

član od: 29.1.2009

sporočila: 46

29. maj 2011 8:49

In kaj zdaj? The game must go on. Kdo je naslednji?

giga 33

neznan uporabnik

29. maj 2011 9:31

Janko1, ti si pa s tem tvojim vprašanjem trofu!! Endo-, ekto-, in ektendo 

Moj prosti prevod:

endotrofno: ko te goba trofi direkt u pojem

ektotrofno: ko te goba ne zadane glih direkt

ektendotrofno: ko goba huljasto čaka za vogalom

 

                                            

 

 

japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti