21. jun 2007 16:56
Trenta: stavek je pravi, razlaga pa ne, tako da se cakamo. lp, proxima
21. jun 2007 16:56
Trenta: stavek je pravi, razlaga pa ne, tako da se cakamo. lp, proxima
21. jun 2007 17:52
Dovoljena in prepovedana hrana (3 Mz 11,1-47)
Ne jej nobene gnusobe! 4 To so živali, ki jih smete jesti: govedo, ovca, koza, 5 jelen, gazela, damjak, divja koza, kozorog, antilopa in divja ovca. 6 Jesti smete vse živali, ki imajo parklje, na dvoje preklane parklje, in tiste živali, ki prežvekujejo. 7 Ne jejte pa od prežvekovalcev in od teh, ki imajo popolnoma preklane parklje: kamele, zajca in skalnega jazbeca; te sicer prežvekujejo, nimajo pa parkljev: za vas so nečiste; 8 in svinje, ker sicer ima parklje, pa ne prežvekuje; za vas je nečista. Ne jejte njihovega mesa in ne dotikajte se njihove mrhovine! 9 Izmed vseh živali, ki so v vodi, smete jesti tele: jesti smete vse, kar ima plavuti in luskine. 10 Ne smete pa jesti ničesar, kar nima plavuti in luskin: za vas je nečisto. 11 Vse čiste ptice smete jesti. 12 Te pa so, ki jih ne smete jesti: orel, brkati ser, jastreb, 13 kanja, sokol, lunj po njegovih vrstah, 14 krokar po njegovih vrstah, 15 noj, postovka, galeb, kragulj po njegovih vrstah, 16 čuk, čebélar, sova, 17 kavka, mrhar, kormoran, 18 štorklja, deževnik po njegovih vrstah, smrdokavra in netopir. 19 In vse krilate žuželke so za vas nečiste: ne smete jih jesti. 20 Vso čisto perutnino pa smete jesti. 21 Nobene mrhovine ne smete jesti. Smeš jo dati tujcu, ki je znotraj tvojih vrat, da jo pojé, ali pa prodati tujcu; kajti sveto ljudstvo si GOSPODU, svojemu Bogu. Ne kuhaj kozliča v mleku njegove matere!
Tole je cel odlobek za primerjavo kaj se sme kaj pa ne. Ne vem pa zakaj je stavek : "Ne kuhaj kozliča v mleku njegove matere".
Lp Saša
Mir in dobro!
22. jun 2007 12:43
ali mogoče misliš na to, da originalna prepoved zapoveduje, da ne bi smeli skuhati mladiča v mleku njegove matere? neverjetno, koliko košer strani obstaja na netu :) hehe mislim, da sem prebrala skoraj čisto vse :) trenta Sporočilo je spremenil(a) trenta dne 22. jun 2007 12:43:59
22. jun 2007 14:41
Ne, zapoved ima verski pomen, ne toliko higienicnega - sicer so zapovedi in prepovedi Deuteronomiuma vecinoma nekaksen sanitarni prirocnik, ki je bil v vrocem podnebju precej vazen za zdravje in prezivetje. lp, proxima
22. jun 2007 15:38
proxima,
jaz nič ne najdem v parih knjigah, edino tole spodaj je napisala Claudia Roden v " The Book of Jewish Food " stran 21:
No reasons for prohibitions are given either in the Bible or in later rabbinic sacred books. Rabbinic literature has advanced various explanations for the dietary laws, including moral, philosophical, mystical, and metaphisical ones. A popular traditional interpretation is that, by mastering their sensual urges and subordinating their sensual nature to the will of Good, human being rise from their animal to their human nature, attaining sanctification and moral freedom. Modern attempts to rationalize the laws speculate that they were created by the ancient rabbis for health reasons as a precaution against disease.
torej ( moj amaterski prevod ): Razlogi za prepoved ( misli se na mešanje mlečnih in mesnih izdelkov, ki so posledica prej pomenutega stavka ) se ne najdejo niti v bibliji niti v poznejših posvečenih rabinskih knjigah. Rabinska literatura postreže z različnimi pojasnili prehrambenih zakonov, vključno z moralnim, filozofskim, mističnim in metafizičnim. Popularna tradicionalna interpretacija je da, gospodarjenjem ( morda, kontroliranjem, obvladovanjem ) čutnih nagonov in podreditvijo čutne narave volji Boga, človeško bitje se vzdigne iz živalske v človeško naravo, ohranjujoči posvetitev in moralno svobodo ( kar koli to pomenilo, dodajam jaz ).Moderni napori za racionalizacijo zakonov špekulirajo s tem, da so plod drevnih rabijev iz zdravstvenih razlogov kot predostrožnost proti boleznem.
A si morda na to mislila?
ežoj
22. jun 2007 16:00
verski pomen hočeš? mogoče to, da po judovski kabali mleko predstavlja življenje, medtem, ko meso simbolizira smrt in ju zaradi tega ne smejo uživati skupaj? se mi zdi, da se pa ežojeva razlaga nanaša na celoten režim priprave košer hrane, ne samo na sočasno prepoved uživanja mesa in mleka. Se pravi, da se s tem, ko se pokoravaš vnaprej določenim pravilom glede priprave in uživanja hrane in ne kar planeš po prvi jedi, ki ti pride nasproti, zatiraš svoje nagone in na tak način izkazuješ spoštovanje bogu, ki te je ustvaril drugačnega (naprednejšega) od živali. trenta
23. jun 2007 10:57
trenta,
proxima si je vzela čas, trenutno preučuje Toro ( Talmud ima naročen v knjižnici ), tako da bomo slišali " ta pravo " razlago ( pa dejmo ji čas ).
ežoj
23. jun 2007 13:12
Proxima je pravkar spakirala za London :)) V biblijskem razredu, kamor je hodil nekdo, ki ga na tem mestu ne bomo imenovali ;)) (mi ravnokar gleda pod prste), so povedali naslednjo razlago (najti se jo da tudi na internetu): v tistem casu je bila verska navada pri nezidovskih plemenih, da so svojim bogovom darovali komaj rojena ali celo nerojena jagnjeta, kozlicke in podobne mladicke skupaj z mlekom njihovih mater (nimam casa razlagat simbolizma). Zapoved "ne kuhaj kozlica v mleku njegove matere" v bistvu pomeni "odpovej se poganskemu darovanju nevernikov". Ezoj, trenta, domenita se sama, kdo od vaju bo zastavil naslednje vprasanje, mi pa odhajamo (upam, da ne bo tako hude guzve, da bi zamudila avion). Se beremo! :)))))
23. jun 2007 15:12
prepuščam vprašanje ežoju, ker tudi odhajam v divjino in pustinjo brez interneta. lp trenta
23. jun 2007 16:48
proxima,
ko vidiš ( v Londonu ) duke of windsor, dej mu prosim, povej za tist denar, on bo že vedel za kaj gre, bodi rahločutna, da ne bo užaljen ( glej da nikogar ni v bližini, bilo bi mu nerodno ), povej le, da sem jaz rekel, da se že mal predolg vleče.
A ja, pa kraljici povej, za tist recept za polento, za katerega me je prosila, ga še nimam, ga bom že našel.
proxima, še to: na sprejemih pri kraljici ne jej kaviarja ( ta rdečega ), nekam je preslan, ta črn je pa v redu.
pa: lepo se imej
trenta,
jaz sem ravno hotel tebi napisat, da postaviš vprašanje, saj si prva tist stavek napisala, pa še lepši nik imaš, ti pa v divjino in puščavo ( pazi na kače in škorpione, pa glej da ti vode ne zmanjka ).
Pa še vprašanje:
Kaj je bilo večinoma na jedilniku večine prebivalstva recimo Evrope, praktički ne glede na stan ( a je bogat, reven, plemenit.... ). Postrežba v gostilnah je bila tudi enaka. To velja nekje od rimskih časov pa do recimo dvanaestega stoletja.
Vprašanje ni prav precizno, vendar je nekakšna nit...........
ežoj
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Palačinke z gobami in ajdovo kašo
Pečena prosena kaša s suhim sadjem in skuto