Se gremo igrat?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. jan 2008 22:50

Frina je bolj redkobesedna - 4,5 odgovori

LP

cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

21. jan 2008 22:52

Neža je drugo ime  za kompavo, ki je rastlina, ki pika. Bodeča neža.

Na dan svete Neže se kuram rit odveže. Zaradi kratkih noči kure prenehajo nesti jajca, ko pa se podaljša, se pa prične poizvodnja. Jajca se potratno uporabijo pri testu za krofe.

 

Vprašanje je bilo premalo specificirano.

Pardon, sem ga tudi šlampasto prebrala.

F r i n a

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

22. jan 2008 21:16

Čisto zadosti, da si odgovorila. Ne maram vprašanj, ki imajo nujno en sam odgovor, ni prostora za ustvarjalnost in lateralno razmišljanje.

 

Frina, veselo na delo, prosim, saj vem, da komaj čakaš!

rimljanka - zasebno mnenje

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. jan 2008 20:50

In vprašanja ni......... in ga ni...............................in ga ni................................................

OP

P.s. OP = otožen pozdrav

cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

23. jan 2008 21:25

Sprašujem po imenu užitne , ki raste na gazdnih tleh, pod listavci, predvsem pod bukvami. Ima varovalno barvo in je ponekod pogosta. Trosi so elipsasti, veliki 7-12 x 5-8,5 mikrona.

Ni je mogoče zamenjati z neužitno, pa tudi ne s strupeno gobo. Je komercilano zanimiva. 

Meso je prijetnega okusa in diši po slivah. Pri čiščenju moramo biti pazljivi, ker se v votlem betu rade skrij ejo živalice.

Ob ustrezni pripravi jo lahko uživamo tudi pozimi.

Najbolj imenitna izvedba, ki sem jo videla, je ta goba v družbi z lovskimi specilatitetami, kjer je nagajivo napolnjenja z neko kremo.

Ime opisane gobe je .......

F r i n a

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

23. jan 2008 21:36

Siva lisička - Cantharéllus cinéreus. Blanchy

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

23. jan 2008 21:47

Blanchy, odgovor ni pravilen. F r i n a

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

23. jan 2008 21:50

Ne se hecat, frina. Blanchy

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

23. jan 2008 22:40

Pričakovan odgovor je Mrtvaška trobenta (CraterellusCornucopioides). Zaradi oblike kraterja, ki jo ima ta goba, jo je mogoče napolniti z nadevom. Pred leti so podjetja objavljala, da odkupujejo Črne trobente, pri čemer sive lisičke niso bile omenjene, zato sem napisala, da so mrtvaške( črne) trobente komercilano zanimive, za sive lisičke pa tega podatka nisem imela.

Podatke, ki sem jih napisala, sem selektivno izbrala iz Knjige Gremo po gobe!, Antona Polerja, Založba Obzorja 1990, str . 392. Žal sem napačno preprisala podatke o trosih, ker se mi je knjiga obrnila. Prišlo do je napačnega podatka zaradi moje nenatančnosti pri prepisovanju.

Ker odgovor Blanchy ustreza podatkom o velikosti iz te knjige, ki veljajo za sivo lisičko, čeprav ne bi mogla trditi, da je komercilano zanimiva ( navedena pri podjetjih, ki odkupujejo), prav tako je manj primerna za neznani nadev,vendar ga lahko v lisičko tudi nadevaš, so na krožnikih vendarle mrtvaške trobente.

Ker se podatki, ki jih lahko preverimo, napisani pravilno, moram Blanchy priznati pravilni odgovor.

PS Sama sploh ne razumem, kako se merijo tisti trosi. In me zanima, če je velikost odvisna od same glijive.

PSS Pred tem sploh nisem prebrala opisa za sivo lisičko, ki je le eno stran prej in prej nisem videla, da sta opisa tako podobna. Sta pa Elaphus in Rimljanka najprej pomislili na Mrtvaško trobento.

 

 

Blanchy se za mojo napako opravičujem. Ona tudi postavi naslednje vprašanje.

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti