Vegetarijanska kosila

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

14. feb 2006 14:06

Loni za take žlikrofe pa se priporočam, pa tudi brez omakce za zabelo:) meni je to delo tako zamudno... drugače pa bo danes gratiniran krompir, cvetača in šampinjoni, pa solatka... je treba porabit raclet sir, drugače me bo lepega dne še strah prit v kuhinjo in pokukat v hladilnik:) p, maja

keyj  

član od: 17.9.2004

sporočila: 91

15. feb 2006 8:17

večerja: zelenjavni zrezki, špinača in brstični ohrovt z drobtinicami, rdeča pesa danes večerja: ostanek zrezkov in fritaja s siri lp :) keyj

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

15. feb 2006 15:03

Midva pa sva včeraj jedla zunaj in najin jedilnik je bil tak. Mož je jedel za predjed popečene kruhke s paradižnikom in sirom na posteljici iz rukole, jaz pa paradižnik z mozzarelo in baziliko na rukoli. Za glavno jed si je mož zbral pečen toskanski sir na rukoli, jaz pa polento polito z jurčki. Oboje je bilo prav lepo dekorirano s srčki iz listnatega testa. Za sladico sva jedla grmado. Pila sva italjansko rdeče vino (cianti-ne vem kako se pravilno napiše). Na koncu sva dobila še vsak čokoladni srček. Vse je bilo zelo okusno. lp Vesna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. feb 2006 17:16

ok, punce, odgovarjam: bela, z IDRIJSKIMI ŽLIKROFI je stvar taka: originalni so polnjeni s pretlačenim krompirjem in mastjo z ocvirki, pa seveda začimbe in torej niso čisto vege - no, te sem dejansko naredila takrat za fantovo mami, ki je iz tistega konca doma. Prejšnjič in prvič, ko sem delala idrijske žlikrofe, pa sem jih delala po drugem receptu in sem dala not kar rastlinsko mast, pa ne vem, a je bil še beljak, vem da so bile začimbe drugačne, med drugim cimet, ki ga v klasičnih žlikrofih ni. Torej ti so bili pa čisto vege. Recept je bil prirejen iz knjige Slovenske kuhinje ali nekaj takega. Knjigo sem kupila samo zato, ker je bila zelo znižana in ker sem rekla, da je prav, da imam tudi kako slovensko kuharico. Slike mi ne zgledajo ravno apetitlih, ampak taka je pač naša hrana - rjava in rumena...:) Ampak niso tako slabi recepti. Sicer vas moram razočarat, da so bili tisti z ocvirki boljši, čeprav na splošno nisem ne vem kak pristaš ocvirkov, zaseke in podobnega... Tudi krompir sem privč skuhala v kosih, olupljenega, drugič pa v oblicah - celega neoplupljenega in ga vročega olupila in pretlačila. KRUH VESELIH PALČKOV: to je tista reč, ki kroži od človeka do človeka. Dobiš nastavek, ki ga 10 dni vzdržuješ - ni kaka posebna umetnost, samo premešat moraš vsak dan, pa 5. dan dodaš moko, sladkor in mleko (mislim, da po 30 dag moke in sladkorja in 3 deci mleka). 10. dan potem spet dodaš to kot 5. dan, potem pa razdeliš na 4 dele: 3 dele podariš skupaj z receptom naprej, v svoj del pa dodaš še druge zadeve: jajca, mlete orehe, rozine, koščke čokolade, kandirano sadje,... Če katero zanima, lahko dobi nastavek in točen recept. Szdenka, SARDELICE V MARINADI: to je bilo čisto po občutku, zato bo tudi recept tako napisan: sok ene limone sem zmešala s kakima dvema žlicama olivnega olja, dodala dober ščepec grobe soli in malo mletega raznobarvnega popra, stisnila en strok česna in zdrobila še malo timijana in origana ali majarona, nisem več sigurna. Vse skup sem zmešala, prelila ribe in jih malo pustila, da se namakajo. Potem pa samo v pekač in na cca 200 stopinj v pečico - njami:) carmen, KOLERABA V SMETANOVI OMAKI: to je pa moj ljubi izum:) Fant jo obožuje! Nekaj kolerabic (cca 4, odvisno od velikosti 3-5) opereš, olupiš in zrežeš na manjše kocke (cca 0,5 cm stranica). V kozici segreješ dobro žlico olja nevrtalnega okusa (npr. sončnično ali koruzno, jaz ne bi dala sem olivnega, vi pa lahko, če hočete:)) in ko postane bolj vroče, daš gor še žlico sladkorja, to segrevaš, da sladkor karamelizira. Na to streseš kocke kolerabe in vse skupaj mešaš in pražiš, dokler kocke ne dobijo lepih rjavkastih robov. Sladkor se bo zaradi mrzle kolerabe verjetno strdil v karamelne ploščice, kar ni nič narobe. Ko so kockice rahlo rjavkaste, doliješ malo vroče vode, recimo pol skodelice do skodelico (odvisno od velikosti posode) (če nimaš vroče, daš pač mrzlo, samo dlje bo trajalo) in lepo počasi še malo podušiš. po potrebi še prilivaš vodo. Sladkor se mora zdaj čisto stopiti. Na koncu, ko voda že skoraj čisto povre,pa dodaš še nekaj žlic smetane. Navadno dam rajši kislo smetano, če jo imam, če pa moram porabit sladko, dam pa sladko, oboje je ok. Mešaš da se smetana lepo razpusti in odstaviš iz ognja. DOBER TEK VSEM! PS: A sem še kateri pozabila odgovorit? Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. feb 2006 17:26

Aja, sem pa pozabila napisat, kaj sva zdaj jedla: torej spet vikend je bil morski:) To pa zato, ker sva hotela naredit paello in sva kupila že lignje in rakce, potem pa ni bilo klapavic. No, pa drugič paella, brez školjk res ne bi bila ista...:) Torej so bili v nedeljo morski sadeži (lignji in rakci) , moli (ene male ribice) in zelenjava v pečici:zelenjava (se ne spomnim, kaj vse je bilo, vem, da je bilo kitajsko zelje, pa rdeča paprika, pa bučka in korenje... mogoče še cvetača in brokoli - ja, midva veliko pojeva:)) pa ne vem, a je bil zraven krompir ali kaj drugega... mislim, da krompir. Nenavadno za naju, ga navadno ne jeva ravno pogosto... Za ponedeljek in soboto se ne spomnim več, včeraj pa sem naredila pico v obliki dveh srčkov, ki se držita in pa brownije v obliki srčkov. To je bilo tudi edino darilo, ki ga je letos dobil moj dragi za valentinovo (enega še bo, če bo šlo, ni od mene odvisno)... Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. feb 2006 15:05

Veri, bom držala pesti za darilo (upam da misliva obe isto), pa za tisti nastavek bi se priporočala, recept pa nekje imam. No če ga dobim zraven ne bom huda, ga ne bo treba iskati. Za kosilo danes pa smo jedli fižolovo mineštro in kruh, ki ga je spekla hči. lp Vesna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. feb 2006 9:10

Reca, dobiš, ni problema! Aja, še to: nastavek lahko tudi zmrznete, pa naslednjič lepo dela! Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

17. feb 2006 9:24

O super, ko boš imela pripravljeno in čas, kar sporoči. Danes za kosilo: Grah v omaki in pire krompir ali pa polenta. Po želji. lp Vesna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. feb 2006 10:15

aja, pozabila napisat, kaj sva včeraj jedla: - ajdova kaša s suhimi gobami in paradižnikovo kašo - popečen kozji sir, ovit v pršut - motovilec - apple crumble za sladico Kar fajn je izpadlo kosilo, čeprav je bilo šele ob 22h:) Veri

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

17. feb 2006 20:21

Včeraj: polenta z ricoto in baziliko, leča v omaki in popečen trevisiano, zraven pa solata - radič s kromirjem. Danes: pizza v Trti Jutri: obisk tržnice pa bomo videli kaj se bo izcimilo iz tega lp, d. d.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti