Podražitve...

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

4. sep 2012 13:52

Rosie, ko sem napisala, da se nič ne splača sem mislila in se spomnila na ljudi, ki se jim ne splača sosedu pokositi za denar, se ne splača krompirja posaditi in ga prodati, se ne splača vina prodati, ker je prepoceni.Brezposelnim se ne splača za 500 eurov delat, tisti, ki bi pa radi delali, pa ne dobijo službe. Itd. itd. Moja hčerka ima tudi s.p. in vem, da fino gara za svojo plačo in prispevke. Itak je toliko stvari, da ne bomo obdelale do konca meseca. Samo čez mejo pogledaš v Avstrijo, pa naše stručkote zaposlujejo in dobro plačajo. Koliko mladih, izobraženih izgubljamo, ker tukaj nimajo možnosti. Pa še, pa še.

Tudi jaz z veseljem podprem Proximo. In svet modrih.

 

naor

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

4. sep 2012 14:07

Samo še o končnem potrošniku in nakupovalnih vozičkih.Gledam ponudbo v Hoferju, Lidlu, Sparu itd. da ne naštevam. V zadnjih 20 letih so se ti centri razširi kot gobe po dežju, pojedli ogromno prostora in tudi dobre zemlje, navlekli prenekatero kramo iz celega sveta za majhen denar. Naša podjetja, ki izdelujejo npr. kvalitetne igrače ( npr. lesene) cenovno ne morejo konkurirati. Naša tekstilna industrija je klonila pod težo oblačil iz Kitajske, Tajvana. Naše kmetijstvo je zaradi pridellkov iz EU, ki so cenovno mnogo bolj ugodni začelo šepati. Kako naj slovensko podjetje preživi, če mu je ta globalizacija pristrigla peruti, doma pa nimamo sposobnih ljudi, ki bi kaj naredili v tej smeri. In se raje gremo partizane in domobrance. Ljudje pa smo in še vedno množično kupujemo tujo robo, ki je mnogo cenejša. Pri tem pa je naša domača proizvodnja omagala. Izvažati tudi ne moremo toliko, presežkov vsega je povsod. Krog je zaprt, kako ven? Kupujmo slovensko, podprimo domače kmetijstvo in industrijo, ker bomo s tem podprli sebe.   

 

naor

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

4. sep 2012 14:19

naor je napisal/a:

Rosie, ko sem napisala, da se nič ne splača sem mislila in se spomnila na ljudi, ki se jim ne splača sosedu pokositi za denar, se ne splača krompirja posaditi in ga prodati, se ne splača vina prodati, ker je prepoceni.Brezposelnim se ne splača za 500 eurov delat, tisti, ki bi pa radi delali, pa ne dobijo službe. Itd. itd. Moja hčerka ima tudi s.p. in vem, da fino gara za svojo plačo in prispevke. Itak je toliko stvari, da ne bomo obdelale do konca meseca. Samo čez mejo pogledaš v Avstrijo, pa naše stručkote zaposlujejo in dobro plačajo. Koliko mladih, izobraženih izgubljamo, ker tukaj nimajo možnosti. Pa še, pa še.

Tudi jaz z veseljem podprem Proximo. In svet modrih.

 



naor

Ja, naor tukaj se pa popolnoma strinjam s tabo.

Iz mene so se tudi norca delali, ko sem si omislila vrtiček, ki je bil prej zelenica. Zdaj ga imam drugo leto, lahko rečem, da v glavnem za svoje potrebe čez poletje pridelam zelenjavo sama. Kar pa je več (za ozimnico), pa kupim pri dveh ostarelih ljudeh, ki se komaj prebijata skozi življenje.

Pri njiju kupujem suh in stročji fižol fižol, papriko za vlaganje,  nekaj paradižnika in jajca, pa smo vsi zadovoljni. Onadva, ker vsaj nekaj malega zaslužita in mi, ki vemo, kaj jemo.

Aktualne razmere pa, sem prepričana, bodo marsikoga prepričale, da se mu bo splačalo prodati ali nerediti tisto, za kar zdaj trdijo, da se ne.

rosie

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

4. sep 2012 14:20

naor je napisal/a:

 Ljudje pa smo in še vedno množično kupujemo tujo robo, ki je mnogo cenejša.   

 



naor

 

..... popolnoma prav imaš, Naor, razliko v ceni zdaj drago plačujemo na drugih področjih. Če še sami svoje robe nočemo kupovati, ne moremo pričakovati, da jo bomo lahko prodajali drugim. Kaj, ko pamet vse prevečkrat pride za nami....

Sonja

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

4. sep 2012 14:34

Glede cen se ni kaj dosti za sekirat. Ker če ni, tudi vojska ne vzame. Počasi se lahko začnemo bat lakote. Več ali manj je jasno, da naš denar ni kaj dosti vreden in samo vprašanje časa je, do kdaj nas bo svet pripravljen hranit na kredo.

Svet modrecev je dobra ideja. Problem je kje modrece dobit in kako jih izbrat. Dejansko naj bi bil to parlament. Vendar v modrost našega verjetno nihče več ne verjame. Drugi kandidati, ki se stalno ponujajo, so ekonomisti. Vendar imajo en velik problem, ki se ga nočejo zavedat. Osnovna naloga ekonomistov je namreč obračanje in plemenitenje kapitala. Naši svoje osnovne naloge niso opravili. Še vedno pa bi modrovali in fantazirajo, kako še nekaj prodat, kako nekje nov kapital dobit in naprej zapravljat. Trenutno žal ni nikogar dovolj glasnega, da bi ga slišali in bi jim preprosto povedal: Tišina! Sedite! Vsi imate cvek in mame naj pridejo v šolo!

Kakšne napredne tehnologije in visoke dodane vrednosti neki. Rešitev ponuja čisto navadna zdrava kmečka pamet. Torej delat vse kar znamo in lahko prodamo. Tu pa res naletimo na problem, da se pri nas nič ne izplača. Predvsem zato, ker imamo skoraj popolno nesposobnost korektnega sodelovanja. Smisel obstoja smo žal našli v medsebojni nestrpnosti in špetiru. Tako je že v osnovi vse domače manj vredno, nezaželjeno pri trgovcih in če se uvaža s predplačili, domači dobavitelj čaka vsaj tri mesece. Namesto, da bi bil kot domačin v prednosti, imaš nekajkrat slabše pogoje. Torej popolna odsotnost zavedanja, da jaz ne bom prodal, če ne bom pomagal tebi zaslužit in pri uradnikih, da je njihova plača direktno odvisna od moje prodaje. Dejansko upam, da se bo ta kriza še poglobila in nas končno streznila.

Da izkoristim priliko, ker nam nikakor ne uspe sestavit konkurenčno ekipo: Tu v mojem krogu imamo vsaj idejno obdelan res obsežen nabor raznih rešitev, od katerih je sigurno nekaj širše zanimivih. Vsi solo poskusi doma so se pokazali za iluzorne in samomorilske. Torej, če to slučajno bere kak ekonomist brez dela, ki je dovolj samozavesten za svet in mu izobraževanje ni dokončno amputiralo zdravo kmečko pamet ... Pozor, zanj imamo težko delo in ne lahko službo!

LP

Sergej

lucys  

član od: 29.10.2009

sporočila: 111

4. sep 2012 15:38

Seveda kmet ne more konkurirati na trgu s svojimi izdelki, ko pa trgovci poberejo še večji dobiček, kot so pa kmetu plačali...potem je pa slovensko predrago! A se kdo vpraša zakaj? Sej ne veste koliko kmet dobi za celo kravo, če jo proda za meso...koliko pa trgovec? Samo trgovina draži, pa mesarji- kmet pa dobi isto plačilo ali pa še manj. Kam to pelje? Za liter mleka cena pri kmetu na domu 50 centov, če proda v mlekarno pa 30 ali manj centov za liter mleka, trgovinske cene pa poznate! 

lucys

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

4. sep 2012 15:54

...je pa tudi res, da bi lahko kmetje kdaj pa kdaj tudi stopili skupaj in kaj konkretnega naredili, namesto da modrujejo o tem, kako spraviti s sveta sosedovo kravo. Na Nizozemskem imajo skupnosti kmetov v lasti marsikaj  od trgovskih verig in predelovalne industrije, ki na leto obrača stotine milijonov evrov, naprej. Saj vem, saj vem, nismo Nizozemska, ampak  kmetje prevzemajo Ljubljanske mlekarne - zakaj šele zdaj? Pa kaj je že bilo narobe z zadrugami, da jih je bilo treba vse po vrsti in vse povprek razhajkati? Bi lahko še kaj našteli. Pa očitno se nekomu v Evropi mleko še vseeno izplača pridelovati, saj ga ne uvažamo iz Kitajske. 

Sonja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. sep 2012 15:59

Hja... tudi sama se vedno, kadar v Angliji kupim kilo tam proizvedenega sladkorja, vprašam, kaj je bilo narobe s tovarno sladkorja v Ormožu, da jo je bilo treba zapreti. In podobne stvari. Kakšen članek, kot je tale, nekoliko razjasni stvari... lp, proxima

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

4. sep 2012 18:32

S Tovarno sladkorja Ormož ni bilo nič narobe. Že v času Jugoslavije so si mnogi prizadevali, da bi jo zaprli, češ saj ima Jugoslavija sladkorja dovolj. Kar ni uspelo v Jugi, je uspelo Bruslju.

 

naor

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. sep 2012 18:48

Mislim da, preden bi lahko imeli svet modrih, bi morali, za začetek preprosto ugotoviti, da vendarle imamo ljudi, ki so avtoritete z znanjem.

Se mi zdi, da je pri nas osnovni problem, da se zadnjih petnajst let po sistemu organiziranega kaosa   spodsekavajo vsi elementi avtoritete. Ko ljudje po neki čudni logiki mislijo, da lahko vsak vse reče in da za to posledice ni potrebno prevzeti odgovornost Zaćenši od doma, ko otrok sliši od staršev, da je učiteljica butasta (kako se potem juniorja nauči spoštovanja?). Potem se ta trend nadaljuje v službi, ko vsi drug drugega šimfajo. Potem se to nadaljuje preko medijev, ki nas bombardirajo z vsak dan na novo odkritimi aferami in katastrofi in ko novinarji jahajo na lažnem valu slave in zaradi tega mislijo, da znajo vse in da lahko vsem berejo levite. In potem tudi slehernik misli, da lahko vsakemu bere levite.

Ljudje moji, v takem vzdušju se bo nazarensko težko javil kdorkoli, ki ima avtoriteto znanja. Ker med tehtanjem ali naj se oglasi in tvega, da ga bo plebs nadrl in ali naj bo raje tiho, ponavadi izbere to drugo varianto.  Zato bi bil že velik korak naprej, če bi, za začetek, dali tistim, za katere vemo (in vsak jih ima v svoji okolici kar nekaj), da nekaj znajo, možnost, da svoje znanje realizirajo. To bi bil že giant step za našo skupnost.

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti