19. avg 2012 15:09
Z večino zapisanega se sploh ne strinjam! V današnjem času digitalne fotografije, sploh ni problem priti z resnico na dan. Vzemite en najcenejši kompektni aparat, en srednjega razreda in en vrhunski DSLR ( morda si sposodite ali angažirajte nekoga, ki stvar ima in obvlada in poskusite: postavite nekaj barvitega na mizo, postavite stojalo in v nekaj minutnih presledkih naredite isti posnetek z različnimi aparati, to lahko ponovite s sliko pejzaža. potem to ponovite pri različnih svetlobnih pogojih ( oblačno, tema se že dela, sončno....... ), potem, take neobdelane posnetke primerjajte, in poskusite bit kolikor se da pošteni: če se da, da vam posnetke nekdo " zameša ", da ne veste iz katerega aparata je kateri vi pa določite, kolikor se da objektivno, katera slika je najboljša. Lahko grete še korak naprej: s povprečnim kompaktnim aparatom posnemite kakšn objekt ob istem času iz različnega zornega kota ( čist mal spremenjenega ) in take posnetke dajte enemu ( amaterskemu ) ljubitelju DSLR, češ, poglej kolk je tale fotka posneta s DSLR boljša od tele s kompaktom in vam bo seveda pritrdil in .............. Trdim, da za navadne smrtnike, za amatersko uporabo DSLR nima praktički nobene prednosti nad kompaktnim aparatom ( nižjega ) srednjega razreda. Vse rečeno ( no razen tistega testa z amaterskim ljubiteljem ) sem resnično preizkusil, in to ugotovil. Z mano se strinja tudi poklicni fotograf Rick Sammon, pisac večih knjig ( saj vem, da je na kulinariki prišlo tako daleč, da je skor bogokletno omenit kakšno knjigo, pa vseen ) v knjigi Confessions of a Compact Camera Shoter ( Get Professional Quality Photos with Your Compact Camera ). Če hočete izgledat bolj šik ( karkoli bi to pomenilo ) pol, seveda si obesite okrog vratu par kil težko zverino in se imejte fajn.
Nekaj vas omenja popotniško fotografijo, mene pa zanima, kaj je to: a prideš ( recimo ) do nijagarskih slapov in posnameš nekaj sto fotografij, greš v hotel, vse pregledaš in ugotoviš, da nobena ni " ta prava ". pol pogruntaš, da svetloba ni ta prava, da bo verjetno marca ob devetih zjutraj ( recimo ) sonce na " ta pravi poziciji in bojo slike ta rave, pol prideš marca, pa ravno ta dan dežuje, počakaš en teden.............. in tako posnameš par tisoč fotografij, in zbereš eno, ki je oh in sploh, ali pa je popotniška fotografija, posneta s ( recimo ) turističnega avtobusa na krožni vožnji, takrat in tam, s pogoji kakšni so pač bili.
Pa še nekaj: vsepovsod se omenja obdelava fotografij s raznimi " photo shopi " ( tudi prej omenjeni avtor knjige ): večina amaterskih fotografij ( in fotografij po revijah in razstavah ) je " preobdelanih ", da so videti umetno, kot, da bi bile posnete na drugem planetu.
Za 95% amaterskih posnetkov je kompaktni fotoaparat čisto zadosti, preostalih 5% odpade na slabše svetlobne pogoje ( kar se da nadomestiti z kompaktnim, višjega cenovnega razreda ). DSLR ima resnično eno prednost: hitrost odziva, in pripravljenosti.
ežoj