17. nov 2012 7:58
Ni ravno edina, je pa res, da je v obupno neslavni druščini držav, ki niso imele odgovora na tranzicijsko prvobitno akumulacijo.
Ker to plenjenje - kar je prvobitvna akumulacija - to je tisto, ko se z zvijačnostjo in različnimi načini, kako nekoga "okoli prinesti" pride do bogastva - se je je v Angliji, Franciji ipd dogajala v 17. stoletju. Takrat so nesrečne kmete malo okoli prinesli, pokupili zemljo, ljudi spremenili v najemno delovno silo ali pa v vojake in se je bogatelo in je nastala kapitalizem.
S tem, da je vmes prišlo že mnogo generacij, pa se je bolečina iz 17. stoletja nekako porazgubila.
V Vzhodni Evropi in na Balkanu se je pa to zgodilo ob koncu 20 stoletja. Slovenija v tem prvem ciklusu, ko se je tako ali drugače legalno kradlo (v bivši Jugi je to šlo paralelno z vojnim dobičkarstvom, v ostali vzhodni Evropi se je to dogajalo paralelno s hitro in ceneno privatizacijo), nekako ni bila tako involivirana in smo živeli v eni hudi zablodi, da je naša družba pred tem imuna.
We were wrong. Ga ni cepiva proti pohlepu, če je pa državna oblast ta pohlep še nagrajuje ali ga varuje, potem se pa družba dolgo časa otepa s to boleznijo.
O delodajalcih, ki mislijo, da je glavna težava plačevanje malice in prevoza na delo in regresa, imam izdelano mnenje. Nekdo, ki razmišlja o malici in prevozu na delo kot strahotni konkurenčni zavori, ne sodi na nobeno vodilno mesto. Na vodilno mesto sodijo taki, ki znajo poiskati kakšno kreativnost, ki bi se prodajala. In se ob tem vedno spomnim tiste izkušnje s paketi parketa (hrastovega, les iz Slovenije, tretje z gozdovi najbolj porasle države v Evropi), ki ga je naše pleme kupilo od proizvajalca v Avstriji. Ker je pač nek Johann zmogel domisliti tisto z rezanje lesa in to sedaj prodaja, na drugi strani Karavank pa Janez pleteniči nekaj o stroških za malico.
Sicer grem pa danes na demonstracije.
Vendelina jr.