Gobe

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

11. okt 2012 18:31

Danes sem nabrala 7 jurčkov mladih, lisičke, 2 mareli, ostale gobice pa sem pustila pri miru. Jih je pa ogromno.

Počasi napredujem ....

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

12. okt 2012 8:42

in včeraj sem ta dva orjaka, kar iz ceste zagledala, popolnoma zdrava, eden je bil kapitalna trofeja, tehtal natanko 950 gramov, take gobe pa še nisem našla

babka1951

kozamurnik

sporočila: 2311

12. okt 2012 10:08

Ker je sestra, ki se na gobe  spozna, trenutno odsotna. ali lahko kdo vsaj okvirno pove, katera goba je to? Temno redeča, s pridihom črne, podobna golobici, malo manjša.

murnik

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

12. okt 2012 12:15

Mislim, da je ena od golobic.

Jaz golobice sicer nabiram, ampak samo tiste, ki imajo sive, modre in zelene odtenke.

Rdečih pa se izogibam, ker ne ločim natančno med njimi, zdi pa se mi, da ena od rdečih ni užitna, če ne celo strupena.

 

rosie

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. okt 2012 12:30

lahko bi rekla, da je cedrovna golobica, seveda pa niti slučajno nisem prepričana. Določat gob preko spleta se ne da .

http://www.gobe.si/Gobe/RussulaBadia

lp

cervus

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

12. okt 2012 12:33

babka1951 je napisal/a:

in včeraj sem ta dva orjaka, kar iz ceste zagledala, popolnoma zdrava, eden je bil kapitalna trofeja, tehtal natanko 950 gramov, take gobe pa še nisem našla

Ojoj, tole je pa res trofeja....moji so vsi skupaj tehtali 450 g.

babka1951

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

12. okt 2012 17:43

kozamurnik je napisal/a:

Ker je sestra, ki se na gobe  spozna, trenutno odsotna. ali lahko kdo vsaj okvirno pove, katera goba je to? Temno redeča, s pridihom črne, podobna golobici, malo manjša.



murnik

 

 

Tudi jaz ne nabiram golobic ampak po moji stari knjigi sodeč je to PLAVKA (modrikasta golobica), ki je užitna. V knjigi sicer piše, da je lahko usodna zamenjava z zeleno mušnico, ampak jaz ne opazim podobnosti. Prej bi rekla, da jo lahko zamenjamo z olivno golobico, ki ravno tako strupena.

Suzi

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

12. okt 2012 18:44

To je golobica, kar se vidi po obliki gobe in po krhkem mesu (vidijo se koščki okoli gobe). Ali pa je to modrikasta golobica, po tej sliki ne morem reči zagotovo, a bo najbrž držalo. Golobic s podobno barvo klobuka je kar nekaj. Celo pravi poznavalci lahko nekatere vrste ločijo samo s trosi pod mikroskopom. Veliko je odvisno tudi od tega, kje goba raste.

Med golobicami ni zelo strupenih vrst, so pa nekatere pekoče in nekatere povzročajo črevesne težave. Če nisem prepričan, katero vrsto golobice imam v rokah, preprosto poskusim prežvečiti nekaj njenega mesa. Če peče, gobo zavržem, če pa je meso prijetnega okusa, jo obdržim. Preprosto: če smo prepričani, da gre za golobico, je tista z milim mesom užitna, tista s pekočim pa neužitna.

lp

booris

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. okt 2012 22:02

Plavka? Kozamurnik pravi, da je temno rdeča, s pridihom črne (vidi se na sredini klobuka). Od kod torej plavka (modrikasta golobica), pri kateri je napisano, da ima klobuk modrikasto zelenkast in lisast. Dopuščam ša seveda možnost, da sem barvno slepa in da ne znam brati .

Drži pa seveda (na splošno), kar pravi booris: golobice, ki pečejo, niso užitne (izjeme so pa vedno).

lp

cervus

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. okt 2012 23:13

SUZANAZ je napisal/a:

kozamurnik je napisal/a:

Ker je sestra, ki se na gobe  spozna, trenutno odsotna. ali lahko kdo vsaj okvirno pove, katera goba je to? Temno redeča, s pridihom črne, podobna golobici, malo manjša.



murnik

 

 

Tudi jaz ne nabiram golobic ampak po moji stari knjigi sodeč je to PLAVKA (modrikasta golobica), ki je užitna. V knjigi sicer piše, da je lahko usodna zamenjava z zeleno mušnico, ampak jaz ne opazim podobnosti. Prej bi rekla, da jo lahko zamenjamo z olivno golobico, ki ravno tako strupena.



Suzi

 Bi rekla da je tale, temnoškralatna, tudi kokosova golobica ji menda pravijo.  Ni užitna.

 

 

 

http://www.euganeamente.it/colombina-nero-rossa/

lp lučka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti