Gobe

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2827

7. okt 2012 22:12

Opaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, to je pa lepo videt!

Balenka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

7. okt 2012 22:29

jaz tudi nabirala

in ta lepe vložila

babka1951

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4742

8. okt 2012 8:24

Balenka je napisal/a:

Opaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, to je pa lepo videt!

Balenka

Ne, pa ni lepo videt. Zato, ker niso očiščene v gozdu.

Ne vem, no...ali res gobarska strast tako zamegli razum, da nekateri ne pomislijo na to, da bodo imeli naši potomci gozdove brez gozdnih sadežev, če bodo tako plenili in grabili in skrbeli le za lastno rit zdaj in takoj.

Se je v soboto spet malo spozabil tudi moj junior...madonca, sem tečnarila in sitnarila tako dolgo, dokler ni obljubil, da je bilo to pa res zadnjič, da jih ni očistil v gozdu.

Sicer je bilo pa tudi v tej temi o tem že kaj napisanega oz. se spomnim, da sta zaradi istega razloga positnarila rimljanka in hedonist...grrrr.

Ognjič

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

8. okt 2012 11:25

Pred parimi dnevi sem naletela na gobe, ki so po videzu izgledali kot mladi jurčki. Glavica mala, svetlo sive barve, bet širok, kot pri jurčku, bel.Popolno identična tisti vijolični koprenki, ki sem jo našla pred časom.Tako lepe so bile, pa veliko na kupu, pa že nekaj dni razmišljam katere so to gobe. V bližini pa so bile vijolične koprenke.

Letos je ogromno gob. Pa lepih, ampak ker jih ne poznam jih pustim. Mogoče pa sem zato iz hvaležnosti narave končno našla 3 velike jurčke. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

patrička  

član od: 22.12.2007

sporočila: 147

8. okt 2012 11:40

Ognjič je napisal/a:

Balenka je napisal/a:

Opaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, to je pa lepo videt!

Balenka

Ne, pa ni lepo videt. Zato, ker niso očiščene v gozdu.

Ne vem, no...ali res gobarska strast tako zamegli razum, da nekateri ne pomislijo na to, da bodo imeli naši potomci gozdove brez gozdnih sadežev, če bodo tako plenili in grabili in skrbeli le za lastno rit zdaj in takoj.

Se je v soboto spet malo spozabil tudi moj junior...madonca, sem tečnarila in sitnarila tako dolgo, dokler ni obljubil, da je bilo to pa res zadnjič, da jih ni očistil v gozdu.

Sicer je bilo pa tudi v tej temi o tem že kaj napisanega oz. se spomnim, da sta zaradi istega razloga positnarila rimljanka in hedonist...grrrr.



Ognjič

Ognjič, gob res nisem čistila v gozdu, ampak ko jih očistim, vedno odnesem tisto kar zavržem nazaj v gozd. Tako me je naučila oma.

Lp

patrička

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

8. okt 2012 20:25

terlikar 1 je napisal/a:

Poleg lisičk sem danes domov prinesla tudi tele, sedaj pa sem v dvomih al so užitne al niso



Bernarda

 

Takole po slikah sodeč bi prva lahko bila gozdna polževka, ima nežen vonj po moki in je užitna. Druga mislim da je neke vrste mušnica, nagibam se k rdečkasti mušnici, ki sicer je pogojno užitna. Zadnja pa tako kot je rekla že pred mano gospodična oz. njen oče, livka, ampak bi se odločila za užitno vrsto in sicer mokarico, ker ostale livke nimajo tako čokatega beta ampak bolj tankega in višjega. Toliko o slikah. Vendar res ne razumem zakaj pobirate gobe, ki jih ne poznate. In če slikate in vam nekdo napiše da so užitne jih mislite RES pojesti?

Kot nazadnje pa bi bilo lepo da vzamete v gozd fotoaparat (tako kot jaz) in slikate gobo, ko je še pritrjena na rastišče in se tako učite, ker nihče nima nič od tega, da nazadnje pristane v smeteh.

Suzi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

8. okt 2012 20:38

No, odtrgati kakšno gobo tu in tam v izobraževalne namene je dosti manj nedopustno, kot pobrcati jih v celem gozdu, kajne? Dobra fotografija, ki pokaže pomembne značilnosti pa ne more (no, vsaj ne vedno) nastati, ko goba še raste, ker se na tako fotografiji kup pomembnih znakov običajno ne vidi.

Če si zdaj, ko si ji dala namige, terlikar1 vzame čas, knjigo in te nabrane gobe in se posveti branju, primerjavam in ogledu gob, se bo marsikaj naučila. Saj ne, da bi potem te gobe pojedla,urila pa se bo v opažanju pomembnih določevalnih znakov, pa tudi ostalih podrobnosti. Pomembna je še barva, ki se na fotografijah pogosoto precej spremeni.

Tako je moje mnenje, ni nujno, da se vsi strinjate z njim, seveda.

rimljanka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

8. okt 2012 21:34

in skoraj temno je bilo, ko sem iz gozda prišla, dosti neodgovorno za 42 letno kariero

babka1951

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

8. okt 2012 21:38

Bera vcerajsnjega obiska gozda blizu Semica (tocne lokacije ne izdam )

Zlatih golobic nisva nabirala, sem jih pa jaz prvic videla "v zivo"

 

Prav tako sem tudi prvic nabirala te na sliki: nagubana debelonozka ali vijolicna koprenka

Nena-morje

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

8. okt 2012 23:03

patrička je napisal/a:

Ognjič je napisal/a:

Balenka je napisal/a:

Opaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, to je pa lepo videt!

Balenka

Ne, pa ni lepo videt. Zato, ker niso očiščene v gozdu.

Ne vem, no...ali res gobarska strast tako zamegli razum, da nekateri ne pomislijo na to, da bodo imeli naši potomci gozdove brez gozdnih sadežev, če bodo tako plenili in grabili in skrbeli le za lastno rit zdaj in takoj.

Se je v soboto spet malo spozabil tudi moj junior...madonca, sem tečnarila in sitnarila tako dolgo, dokler ni obljubil, da je bilo to pa res zadnjič, da jih ni očistil v gozdu.

Sicer je bilo pa tudi v tej temi o tem že kaj napisanega oz. se spomnim, da sta zaradi istega razloga positnarila rimljanka in hedonist...grrrr.



Ognjič

Ognjič, gob res nisem čistila v gozdu, ampak ko jih očistim, vedno odnesem tisto kar zavržem nazaj v gozd. Tako me je naučila oma.

Lp



patrička

Gobe očistimo v gozdu, na mestu in to TAM kjer smo jih našli; nostiti  ostanke nazaj kar na pamet, nima ne vem kakega smisla. Gobo previdno odtrgamo, še bolje odrežemo in čimmanj teptamo okoli, da ne porušimo občutljivega ravnovesja ( micelij, tla ). Tudi  ne drezamo po zemlji  in  ne  privzdigujemo listja... ker bomo morda res našli novo, manjso gobo, a hkrati tudi naredili nepopravljivo škodo.  Tako nekako, kot da bi zaradi enega jabolka oklestili celo drevo.

Bojim se tudi, da je večini gobarjev deveta briga, kako zraste goba in zakaj ne zraste več. Da le napolnijo košaro, pa je namen dosežen. Žal ima Ognjič prav.

Upam tudi, da(dobronamerne)t pripombe   fotke, komentarji, vsaj malo pripomorejo k temu, da se gobarska kultura vendarle počasi spreminja. Na bolje.

 

 

 

 

 

lp lučka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti