Recepti za vok

Avena  

član od: 14.7.2003

sporočila: 277

15. sep 2003 11:16

Vse lepo in prav, ampak tale Tefalov "vok" na točke ima s pravim vokom bolj malo skupnega. V bistvu je samo navadna globoka ponev. Avena

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

15. sep 2003 12:04

Sosed je imel teflonast vok. Po dveh mesecih je teflon odpadel in vok je bil zanič Bolje nič, kot teflonast vok. Drugače pa so teflon posode v redu za kuhat. Vok in teflon pa ne gresta najbolj skupaj. stran vržen denar. Jaz imam doma EMO celje vok in je še kar v redu. Spela

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

15. sep 2003 16:30

Bita, zajca sicer še nisem nikoli pripravljala, toda jaz bi ga marinirala samo v sojini omaki. Morda se motim. Včasih je treba tudi kakšno stvar eksperimentirati. Če uspe je super, če pa ne, bo pa drugič boljše! lp Martina

student  

član od: 18.9.2003

sporočila: 7

22. sep 2003 10:57

NUJNO!!! Dragi vsi sodelujoči na forumu!!! Kar 20 odgovorov na to temo in nihče ni omenil naslednjega: vse lepo in prav - vok je treba zapeči in prežgati itd.. AMPAK - PRI TEFLONSKEM VOKU (Kot pri vsej teflonski posodi) velja, da ga !!! NE SMEMO PREŽIGATI. NIKOLI!!! Predvsem nikoli na suho. To piše celo v navodilih - imam tefalovo ponev (ravno tako iz šparovih točk) in piše, kot sem vedel že prej, da pri pregrevanju teflona v zrak prehajajo strupeni hlapi - lahko v končni fazi celo povzročijo smrt vašega ptička (si lahko mislite, da tudi za vaša pljuča niso ravno balzam). So namreč tudi kancerogeni - seveda tega ne piše v navodilih, tam je le "potencialna nevarnost za živali z občutljivimi dihali". Seveda obstaja moznost, da bodo jutrisnji znanstveni izsledki ravno nasprotni in bodo rekli, da to zmanjšuje možnost artritisa pri diabetikih ali kaj takega, vendar če piše že v navodilih za uporabo...? Torej, če "vokate", uporabljajte neteflonske zadeve, ker so tako ali tako boljše, saj je hrana v voku res najbolje pripravljena čim hitreje na čim večji temperaturi. Pa še to: iz izkušenj sodeč lahko skoraj pozabite na pripravlajnje družinskih kosil (4-5) oseb v voku. Ko v dobro segret vok damo cca 1 kg hrane, se ohladi. Porcijo do dve naenkrat gre pa super. Suma sumarum: če želite resnično prav uporabljati vok, je dobro imeti pravega - debelega, masivnega - litoželeznega ali tolčenega in ga uporabljati, kot svetujejo ostali. Vročega!!! Lep pozdrav. AJA, kar se receptov tiče pa: uporabite domišljijo - vse gre notri. Študent. Blaž Ogorevc

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

23. sep 2003 8:47

Hvala vsem, ki ste mi svetovali na tak in drugačen način. Sedaj sem že "stari maček" pri kuhanju na tefalom voku. Vem, da ni pravi in vem, da si bom počasi nabavila novega, ampak že na tem sem preizkusila nove okuse, ki so našo družino prepričale. Vsekakor je kitajska kuhinja za spremembo zelo dobra! LP, Stanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15350

23. sep 2003 12:56

Moj odličen recept: V voku na olivnem olju prepražim različno zelenjavo: korenček, grah, papriko, por, bučke, melancane, paradižnik-Dodam začimbe: sol, peteršilj, ingver, česen in na hitro prepražim. Posebej skuham riževe rezance, odcedim in stresem k zelenjavi, premešam, dodam še kakšno jajce in jed je pripravljena. Uporabljam klasični vok in vsakokrat ga po uporabi naoljim. Dober tek.

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

23. sep 2003 22:23

Uh, kar sram me je povedati. Privoščila sem si luksuz in si nabavila pregrešno dragi vok AMC (118.000 SIT!!!). Pa mi ni žal, nikoli. Na steklokeramični plošči je naravnost fantastičen, res. Zanj veljajo ista pravila, kot so opisana: segrej na suho, daj olje, pa meso...V njem pripravljam skoraj vso hrano, na primer ajdovo kašo z zelenjavo, lignje, morske sadeže... Glede zajca: manjše kose, najboljši so "rezanci", mariniram v mešanici olivnega olja in ostrigove omake vsaj 2 uri, najbolje čez noč (zaradi okusa), potem pa meso vržem v vroči vok kar na suho. Popečem, vzamem iz voka, le-tega ponovno segrejem in dam noter nakolobarjeno čebulo, popražim, dodam rezance paprike, popražim, nakolobarjen por, česen, stročji fižol. Popražim, da se lepo popeče, dodam prej popečeno meso, zalijem z malo belega vina, pokuham, po okusu dosolim-gotovo! Vse skupaj traja kakih 10 minut. Ves čas je treba pridno mešati in paziti, da se ne bi ponekod zažgalo, drugje pa bi bilo premokro. Najboljše, da celo vsebino potoskaš po robu voka proti vrhu, saj se lepo zapeka tudi po stenah. Tudi jaz na plošči prižgem največjo in na "full", da se greje tudi stena. Glede teflona: za normalno peko je kar OK, kot vok pa ga jaz ne bi imela! (gl. odgovor Študenta Blaža). In da ne bi kdo nasedel na KEN HOM vok! Kar nekaj mojih znancev in žlahte, vključno z menoj, si je kupilo pamet. Uporaben je bil kar 3 krat: prvič, zadnjič in nikoli več! Cela obloga je odpadla, ostal je le tanek plehec, kamor se vse prime in kljub pregrevanju z oljem rjavi, da je veselje. Zdaj bo imela teta v njem rože, jaz pa ga imam za opomin moji neumnosti in za opozorilo, da v TV shopu več ne kupujem...

cackica  

član od: 2.12.2002

sporočila: 2

6. okt 2003 19:47

hm, mogoce so moje informacije napacne (naj me kdo popravi prosim, ce so)- nekateri navajate, da uporabljate olivno olje v voku- za vok pa se mislim, da uporabljajo olja, ki prenasajo visje temparature, to pa je npr. arasidovo. tako lahko dosezemo visjo temperaturo, ker se olivno zacne prej smoditi. Sporočilo je spremenil(a) cackica dne 20. okt 2003 23:06:48

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

7. okt 2003 13:40

Pozdravljeni Ker smo že pri pripravljanju kitajske hrane. V trgovini sem zasledila več tipov sojinih omak.Katero uporabljate.oz katera je najboljša? Havla za odgovor.

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

7. okt 2003 14:13

Cackica, imaš popolnoma prav! Olivno olje je škodljivo, če se ga pregreva! Primerno olje je arašidovo in sezamovo! Iri, to je čisto odvisno od okusa. Meni je všeč temna sjina omaka. Poskusi vsakič drugo, pa boš ugotovila kaj ti ustreza. Določeni recepti pa zahtevajo določeno vrsto omake. Po želji! lp Martina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti