Recepti za vok

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

tema odprta - 10. sep 2003 19:01 | ogledi: 24.210 | odgovori: 32

Nabavila sem si vok, ne poznam pa receptov za kuhanje v njem. V knjižnici sem si sicer izposodila nekaj knjig na to temo, vendar me zanimajo preverjeni recepti. Lahko priskočite na pomoč

LP, Stanka

neznan uporabnik

10. sep 2003 19:46

Stanka, predvsem delaš v voku vse zelo na hitro, zato je to pri nas večkrat na jedilniku. Najenostavnejša je kombinacija razne zelenjave in mesa, kar pač imaš doma. Jaz ponavadi pripravljam jedi iz puranovega ali piščančjega prsnega dela, ki ga narežem na majhne koščke, trakove ali kaj podobnega. Nato jih malo mariniram v sojini omaki, lahko dodaš še kakšne kitajske začimbe. Zelenjavo, ki jo imaš pri roki, narežeš tudi na majhne koščke (ker se morajo speči hitro). V vok daš malo olja in ga zelo razgreješ, nato najprej meso in po kakšni minuti še zelenjavo. Pečeš še par minut in zraven ves čas mešaš. Dodaš še sojino omako, če hočeš, še malo moke, da se ti omaka zgosti. Poleg te jedi, ki obstaja v vrsti variacij, pa imamo pri nas iz voka najraje še "soy chicken wings", ki so tudi super. Kar malo eksperimentiraj, pa bo šlo! Alenka

jetam  

član od: 4.1.2003

sporočila: 44

10. sep 2003 20:52

Narobe. Vok najprej razgrejes nato dodas olje.

neznan uporabnik

11. sep 2003 7:42

Dragi JETAM, hvala za prijazen in zelo izčrpen popravek. Ampak glede na to, da tule nismo ravno začetniki, se mi je zdelo, da morda prav vsega tudi ne rabim napisati (lahko pa drugič tudi: najprej vzameš vok iz omare, ga daš na štedilnik, prižgeš štedilnik, počakaš, da postane vroč, ko je zelo vroč, vliješ olje in ga zelo razgreješ - tole sem prej spustila, pa naj bo tako, kot je treba). Pa brez zamere. Alenka

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

11. sep 2003 10:27

Stanka, to o močno segretem najprej praznem woku je res pomembno! Če imaš nov wok, ga moraš najprej pripraviti za uporabo. (spomnim se knjig, ko sem si ga jaz nabavil....si kupila takega navadnega? iz pločevine?) No, parkrat ponoviš sledeče: močno segreješ prazen wok, dodaš žlico olja, da se fino zakadi, oplakneš celo notranjost posode ...kar je še ostalo olja zliješ stran in notranjost zdgneš s papirnatim servetom. Sčasoma in z daljšo uporabo se ta preprosta pločevina spremeni v odličen "teflon" ,ampak skrivnost je po mojem v resnici v močnem segrevanju...zato pa imajo Kitajci tista odprta ognjišča z močnim ognjem in res kratkimi časi kuhanja. LP Bojan

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

11. sep 2003 12:46

.... zato so voki dokaj nepripravni za kuhanje na steklokeramični plošči. Sicer danes lahko kupiš vok, ki ima ravno dno, vendar ga je težko tako segreti. Bistvo kitajskega načina kuhanja je tudi, da plamen zaobjame del voka. Tekočina, s katero preliješ zelenjavo, da dobiš tudi omako, je sestavljena(za dve osebi približno): pol kavne skodelice vode, žlica kisa, žlica sojine omake ali po okusu tudi več, ščepec sladkorja, žlička gustina ali podobnega škroba, žlička zmletega koriandra. Vse te sestavine dobro zmešaj in jih, ko je zelenjava in meso že kuhana, prelij s tem in še trenutek pokuhaj. Preden postrežeš, dodaj žličko sezamovega olja, premešaš, predeni na krožnik in potresi s sezamom. Nekaj eksotičnih receptov najdeš na http://www.enaplus.com/1plus/kuhinja/index_recept.as Veliko uspeha

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

11. sep 2003 13:19

Vok bom pripravila, kot sta mi je svetovala Bojan in Mimika. Kupila sem si čisto navadnega, v Sparu, z zbiranjem točk. Teflonskega. Mislila sem si - če me prepriča, še vedno lahko kupim boljšega. Ampak imam steklokeramičen štedilnik... Se mi potem sploh splača? Tudi za vaše mnenje o tem prosim. Vseeno pa potrebujem še več receptov... LP, Stanka Sporočilo je spremenil(a) stanka dne 11. sep 2003 13:20:30

neznan uporabnik

11. sep 2003 14:06

Ponavljam svoje mnenje, katerega sem že nekoč napisala: teflonski vok z ravnim dnom ima vse tiste lastnosti, katere si pri voku ne želimo. Žal !!??

neznan uporabnik

11. sep 2003 14:09

Jaz imam tudi steklokeramičen štedilnik, pa se mi (samo za vok, sicer ne!) zdi, da je res precej slabši od plinskega. Ker ima vok spodaj majhno ploskev, se zelo segreva le čisto spodaj, na robovih pa ne najbolj (kar se na plinskem krasno). Zato se mi na steklokeramičnem bolj obnesejo manjše količine hrane naenkrat, da je bolj na dnu in manj na robovih, ki niso najbolj vroči. Sem že prav razmišljala o še enem dodatku (plinskem) samo za vok, ki ga sicer obožujemo. Alenka

bojc  

član od: 3.9.2001

sporočila: 15

11. sep 2003 15:28

Na steklokeramičnem uporabljam masiven litoželezen vok z ravno zunanjo spodnjo površino. Kuham na največji ploskvi štedilnika,pri najmočnejši stopnji, čeprav proizvajalec to odsvetuje, a štedilnik že dela 14 let. Tako da je razumnejša investicija v res dober in seveda tudi drag vok, kot pa plinskem dodatku v kuhinji. Pa lep dan Bojc

jetam  

član od: 4.1.2003

sporočila: 44

11. sep 2003 20:15

Alenka: ce bi dejansko prebrala Stankin post bi ugotovila da ona JE zacetnik in zato je primerno, da opises tocno kako se rokuje pri kuhanju z doticno posodo. In se enkrat: najprej segrejes, nato dodas olje. Odkar poznam vok (po Bojanovi zaslugi ) kuham tako in dobro vem kako se tej reci streze.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti