Koliko brisač?

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. jan 2010 0:14

Atina je napisal/a:

... a se dejansko toliko potite, da rabite tako pogosto tuširanje?

Včasih je dovolj se umiti po intimnih mestih (oziroma to je vsakodnevna rutina), pa pod pazduho, ostalemu telesu se pa splača kdaj prizanesti. No, kdo je toliko ekološki?

Atina

No, pa začnimo z intimnostmi (da ne bom samo "pametovala in napadala")

Jaz sem taka. Pozimi se praviloma ne tuširam dvakrat dnevno - enkrat dnevno - zvečer tuš, zjutraj umivanje kot si ga opisala. Kožo po vsem telesu imam namreč že itak suho kot pergament (in brez mazanja z raznimi losioni za telo po tuširanju ne zdržim - še najbolj mi sede navadna Nivea, mešana z olivnim oljem), ne opravljam nobenega takega poklica, da bi  se umazala, spotila in zato rabila večkrat dnevno umiti celo telo, pa tudi na vrtu ne delam. Poleti ali v času bolezni ali ob umazanem delu pa je seveda drugače. Vsekakor za tuš porabim vsaj dvakrat več vode kot v hladnih mesecih.

Ampak ne glede na to, je ravnanje z brisačami pri nas tako, kot ga opisuje tudi Vanja. S to razliko, da poleti brisače nesem posušit na sonce (ker radiatorji pač ne delajo).

 

Pa še nekaj o "umivanju po kosih". Ko sem kot otrok preživljala poletne in zimske počitnice pri stari mami, je bila to stalna praksa. V majhni, ledeno mrzli kopalnici so imeli namreč bojler, ki je imel spodaj kurišče, tako da je bilo seveda za vsako kopanje potrebno zakuriti in počakati, da se je voda segrela. Stara starša sta zakurila in se kopala ob sobotah zvečer, stara mama si je takrat tudi umila lase in si jih navila z navijalkami, da je bila "lepa za nedeljo".

Vsak dan pa je bila zvečer obvezna rutina umivanja "v lavorju" (na "angleški" način). Toplo vodo iz majhnega kuhinjskega bojlerja se je natočilo v umivalnik in se umivalo od obraza navzdol - na koncu so bile na vrsti noge. Pa ne mislite, da je bilo to v pradavnih časih - ne, samo 30 let nazaj. In enako kot za njiju, je veljalo zame, mestno frajlico iz centralno ogrevanega stanovanja s tušem. Pa se (kljub samo "tedenskemu" kopanju resnično ne spomnim, da bi pri stari mami kdajkoli začutila neprijeten vonj po potu in umazaniji - ne vem, zakaj, morda je to otroški spomin, ko topel objem zasenči vse ostalo, morda so jedli bolj zdravo hrano, živeli brez velikih stresov, morda je bilo bivanje na svežem zraku "krivo", da se potu ni zavohalo, ne vem.

Mojca

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6078

21. jan 2010 0:55

MamaF, tudi mi smo imeli enako umivanje "po kosih" kot ga opisuješ. Se raje ne bi spuščala v vse detajle, ker so bili najbolj "umazani" deli drugi, kot pri vas.

Po moje smo imeli čisto drugačne "senzorje" za vonjave, ker, kot rečeno, se vonjav navadimo. Mene niti približno niso toliko stiskali kot sem jaz svojega sina in moža.

Glede na to, da sem slišala že o vseh mogočih bedastih raziskavah, ki jih delajo v zloveščem kapitalizmu, še nikoli nisem slišala o škodljivosti pogostega umivanja. Menda imajo mila danes tak PH, da koži ne škodijo. Jaz bom kar verjela na besedo dermatologinji, ker o tem tako rekoč nič ne vem. Njena teorija se mi zdi smiselna, jaz sem čista in koža je čisto v redu.

Je pa res, da imam dosti raje tekoča mila kot trda, ker se po mojih izkušnjah dosti lažje sperejo. Imam tudi tisto mrežasto gobico, ki res varčno vpliva na uporabo tekočega mila. Tuširanje s pranjem glave mi pod tušem vzame vsega skupaj 3 minute. Da bi se pa spravila v bano, mi pa še na misel ne pride.

 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 21. 2010 00:58

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. jan 2010 1:13

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Glede na to, da sem slišala že o vseh mogočih bedastih raziskavah, ki jih delajo v zloveščem kapitalizmu, še nikoli nisem slišala o škodljivosti pogostega umivanja.

Vanja

Tudi jaz ne (tako raziskavo bi bil sposoben edino mlajši moški del moje familije sproducirat, se večkrat hecamo). Gre čisto za moje občutke in povezavo z zimo, suhim zrakom itd.

Moja čudaška koža pa se itak najboljše počuti na morju, ves dan v vodi, soli in na zraku . In ji dosti bolj paše, če soli ne spiram s sladko vodo, čemur se seveda večina ljudi čudi, ker jim to ne ustreza.

 

Mojca

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. jan 2010 1:53

http://www2.24ur.com/bin/experts.php?esection_id=2

http://www2.24ur.com/bin/experts.php?esection_id=2

http://vizita.si/search/tu%C5%A1iranje

Tole sem našla po desetsekundnem iskanju. Enega dermatologa imamo tudi v družini. Je enakega mnenja. Dejstvo je, da pri kopanju / tuširanju poškodujemo zaščitno plast kože.

 

Sicer sem še vedno istega mnenja - vsak počne po svoje. Pa tudi zase nisem napisala, kako pogosto se tuširam, (ker to za vas, ki me prek računalnika ne vonjate, itak ni pomembno ), napisala sem le mnenje strokovnjakinje. Dejansko se pa velja vprašati, zakaj je toliko težav s kožo ravno v današnjem času.

Seveda je frekvenca umivanja odvisna od več dejavnikov - bolezen, letni čas, nagnjenost k potenju, fizični napori, delo v 'odišavljenih' prostorih (hlevih) ... in temu se vsak prilagodi. A v 'normalnih' dnevih je tuširanje več kot enkrat na dan potrata vode - po mojem mnenju.

Pa tudi, če uporabiš isto brisačo.

Atina

Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 21. 2010 01:58

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6078

21. jan 2010 3:56

Atina, dokler velika večina dermatologov (s tem milsim takole na oko 99% vseh) ne bo enakega mnenja kot tale tvoj dermatolog v družini, se bom jaz in upam da večina zemljanov, redno tuširala.

 

Vanja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6078

21. jan 2010 4:45

Seveda se pri tem pojavi še ena dilema; Kako pogosto menjati pižame? To je seveda za tiste, ki (vsaj občasno) spijo v pižamah.

Pa še ena totalno negraužna: Študentarija tukaj si mora sama prati posteljnino, ni takega luskuza, kot smo ga imeli v Lj, kjer so nam jo prali vsaka 2 tedna. Tako imajo mulci (za punce ne vem) načeloma eno posteljnino cel semester! Si predstavljate to mrgolečo grozoto!

Vanja

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2011

21. jan 2010 5:13

MamaF, sama mislim da nisem stara, sem pa stara dovolj, da poznam tako umivanje, kot si ga opisala pri tvojih starih starših. Tako je bilo in pika - pozimi smo se kopali ob sobotah, druge dni v tednu smo se le umivali, pa še takrat je bila voda iz priročnega boljlerja, ki je grel vodo za umivalnik in bide. Po vsakem takem umivanju pri umivalniku in bideju smo si oblekli čiste spodnje hlačke, spodnje majice pa nismo menjali ravno vsak dan. Poleti smo se kopali večkrat. Nismo imeli kmetije, pač normalno življenje v družinski hiši z vrtom. Sedaj pa se tuširamo dnevno, včasih tudi po potrebi večkrat, če se pri kakšnem bolj napornem in umazanem delu spotimo in ravno cel dan ne čakamo večera, da bi se takrat umili, tudi bide včasih uporabljamo (čeprav ne tolikokrat kot doma), pa za ženske v tistih dneh je zelo prikladen. Mislim da smo prilično čisti. Brisače menjamo sproti, drugače pa jih včasih tudi kakšno posušimo - o tem odloča uporabnik brisače, ki se tudi naslednji dan z njo briše, ko se le ta posuši. Se strinjam, da bi bilo lahko teh brisač tudi manj in tudi da se jih porabi kolikor jih je pač na razpolago, ker jih na dopustu in potovanjih porabimo manj in ne boste verjeli tudi živi in zdravi preživimo. Se pa strinjam z Atino, da je pretirana čistoča in pretirana uporaba različnih mil in detergentov zelo škodljiva za našo kožo in da je posledično v zadnjih letih ali mogoče zadnjih dveh desetletjih veliko preveč različnih obolenj kože, kot je bilo to prej. Tudi ženske si svojih dolgih las niso negovale z vsemi mogočimi žaubami pa so imele lepe in dolge lase še v pozno starost, pa čeprav so si jih pozimi prale mogoče le enkrat mesečno. Tak je bil njihov način življenja. Večkrat bi morali svojo kožo le sprati s čisto vodo brez uporabe mila, pa kaj ko nam to ob poplavi raznih tekočih mil nekako ne sede. Priznam, da si tudi jaz ne predstavljam tuširanja brez kapljice mila - se pa skušam pri tem z leti vedno bolj nazaj držat in se kapljica zmanjšuje. Na tem forumu naj bi tekla izmenjava mnenj, pa prepogosto leti perje. Kar je za enega normalno je za drugega lahko tudi noro in vsesplošno soljenje pameti - češ moj vzorec je pravi, čisto neumestno. Stvari in navade se spreminjajo z leti, z možnostmi, z navadami okolja in ljudi. Prav tako kot se naših drugih navad ne da predpisati se tudi vzorca umivanja ne da predpisati. Vsak naj pač oceni koliko je čist, ali s svojim vonjem moti okolico (močan telesni vonj je v zaprtih prostorih lahko zelo moteč) in naj se temu primerno obnaša, pa bo. Mimogrede, mene tudi zelo zelo motijo močni vonji nekaterih parfumov in v DM ali Mulerju zdržim max 10 minut, ker mislim, da mi bo glavo razneslo. Ne samo "packi" tudi tisti pretirano osveščeni in nadišavljeni naj razmislijo o svojem početju in vplivu na okolico. Sama se sicer nisem odpovedala popolnoma deodorantom, pazim pa, da so vonji taki bolj sveži in nežni - sama jim rečem žajfca vonji, ker me sicer napade res neznosen glavobol. Pa lep dan želim. tedyka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. jan 2010 7:29

Če po umivanju ne obnovimo zaščitne plasti kože (krema, losjon, itd), potem jo res poškodujemo. Kar lahko tisti, ki ne uporabljajo zaščitnih rokavic, vidijo v fast forwardu na koži svojih rok. Ob tem sem se spomniila, da mi je super tisti luksuz, ko si na mokro kožo nanesem otroško olje in potem to vse skupaj obrišem in je koža mehka in lepa in nepoškodovana.....in potem tisto brisačo ponovno uporabim za brisanje telesa, ajoj... Vendelina jr.

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

21. jan 2010 8:12

Pretirano drgnjenje in umivanje, koži,bolj škodi kot koristi.Tuširanje enkrat dnevno,popolnoma zadostuje za osnovno higieno.To mi je v pogovoru,potrdil moj sorodnik,dermatolog.Povedal je,da je kar precej nevšečnosti,prav zaradi neustreznih mil in pretirane čistoče v vsakdanjem življenju.Je pa zelo priporočljivo uporabljati kako otroško olje ali kremico za kožo po umivanju. Majdina

piči  

član od: 11.1.2010

sporočila: 10

21. jan 2010 8:49

Strinjam se z Majdino! Kar pa se tipe brisač - menjam jih dvakrat tedensko (torej na cca 4 dni). saj ko se stuširaš in obrišeš v brisačo - si čist, kajneda? Torej tudi brisača čista, pač mokra, nič drugega. torej ni nobene potrebe menjati jo vsak dan. sploh pa, če se oziramo kaj na okolje. piči

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti