6. jan 2010 12:06
Nekje v prvi polovici prejšnjega stoletja so mladega študenta fizike na izpitu vprašali, kako bi izmeril višino Empire State Buildinga s pomočjo barometra.
Študent je odgovoril takole: "Barometer bi privezal na vrv in ga spustil z vrha ESB, dokler se ne bi dotaknil tal. Vsota dolžine vrvi in dolžine barometra bo enaka višini ESB."
Ocenjevalec je bil zaradi odgovora precej razjarjen in je študenta vrgel. Študent se je pritožil, in univerzitetna komisija je odločila, da je bil odgovor sicer pravilen, vendar da ne izkazuje zadostnega znanja fizike, tako da dovolijo, da se izpit ponovi. Študenta so ponovno poklicali pred komisijo in mu dali šest minut časa za odgovor.
Študent je sedel pet minut in globoko razmišljal. Ko ga je član komisije opozoril, da se čas približuje izteku, je odgovoril takole:
"Imam več rešitev, vendar se ne morem odločiti, katera od njih je prava, zato bom povedal kar vse, ki mi tale hip padejo na pamet:
1. Lahko bi vrgel barometer s strehe stavbe in izmeril čas padca, nato pa izračunal višino stavbe s pomočjo formule H = 0.5g x kvadrat časa.
2. Če bi sijalo sonce, bi lahko izmeril dolžino barometra, ga nato postavil navpično, izmeril dolžino njegove sence; potem bi izmeril višino sence nebotičnika in s križnim računom ugotovil višino stavbe.
3. Lahko bi privezal barometer na kos vrvice, ga zanihal najprej ob vznožju, nato pa še na vrhu stavbe; iz razlike med nihajnimi časi bi lahko izračunal razliko v gravitacijskih pospeških in iz tega razdaljo po enačbi T= 2* pi* koren (l/g).
4. Najbolj dolgočasen način bi bil seveda to, da bi izmeril razliko med atmosferskimi pritiski in iz nje preračunal višino.
5. Najenostavnejši način pa bi bil, če bi potrkal na okno recepcije v pritličju in rekel vratarju: "Imam lep barometer. Dam vam ga, če mi poveste, kako visoka je stavba."
Aja, študent je bil Niels Bohr, kasnejši nobelovec.
(menda pa ni jasno, ali je zgodba resnična ali ne.)
===========
Zgodbico pišem sem iz dveh razlogov: prvič, ker mi je neznansko všeč, drugič pa zato, ker je poučna v smislu tega, da obstaja veliko vprašanj, na katere je možnih več odgovorov, ki so lahko vsi pravilni, čeprav se precej razlikujejo med seboj - kot velja tudi za tole temo.
lp, proxima
Sporočilo je spremenil(a) proxima dne 06. 2010 12:10