Jesenski oblačilni report

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. dec 2009 15:48

Atataska, lep pozdrav. To, da sem "premagala" dr. Housea je izreden kompliment. Tistega, malo bolj resno, ker sem čez 30...tega ne razumem. Jaz sem čez 40 in sem se najbolj resno jemala tam nekje pri 10-ih, potem je šlo pa vse v drugo smer Hočem reči, človek je star toliko, kot je stara njegova duša in nekako tako se tudi oblači. Sem ravno včeraj gledala promocijo Sonie Rykiel, ki je stara nekaj takega kot moja mama in še ves čas nosi iste kreacije, kot jih nosijo manekenke na njenih revijah. Pa da ne govorim o seksi lepoticah tipo Sigourney Weaver, Susan Sarandon itd...ki so stare šestdeset in nekaj in vsako leto delujejo bolje. Bolj se mi dozdeva, da je ženska seksi ali pa to ni. Leta tu niso relevantna. Sicer se pa stilska preobrazba najprej zgodi v glavi. Martensice in black leather jacket ali pa kak bohemski plašček - v tem se ene ženske trideset let enako dobro počutijo. Tudi poznam nekaj punc (okej, dvajset let jih pa res poznam), ki furajo ta stil. Je pa vedno za individualni razmislek, ali se punca res tako neizmerno dobro počuti v enem-te-istem stilu ali pa je v tem stilu preprosto zato, ker drugega stila še ni našla. Če se katera res dobro počuti v enem stilu in se v drugih v resnici ne najde, ni razloga, da bi jo dajali v kaj drugega. Če pa se išče, potem pa rada pomagam. Evo, pomoč prihaja. Stiliranje in moda ponujata ogromno možnosti. Sicer si ravno delam izpiske za report za naslednjo sezono, kjer nameravam popisati, kako iz mase modnih revij nastanejo modne zapovedi. Zadnje desetletje je oblačilno prijazno zaradi tega, ker v bistvu dopušča skoraj vse in spodbuja uporabnike, da iz mase artiklov skombinirajo nekaj edinstvenega zase (skratka, ni več pet zapovedanih stilov in potem hodimo v takih modnih uniformah po mestu). Kombiniranje oblačil je tudi žepu prijazno, ker lahko kombiniramo lanske, predlanske in pred leti kupljene kose z novimi. V tvojem primeru, atataska, pa se mi dozdeva, da si moraš najprej okrepiti tisto, čemur na tem forumu pravimo: oblačilna baza. Tisti kežual počasi malo zamenjaj (kolikor bo denarica dopuščala), ker ga ni večjega ubijalca ženstvenosti kot bombažne spodnjice in čez kavbojke vsak božji dan in zgorja še majčka z madeži od otroških kašic. Dober blazer s srednje širokim reverjem in z enim-do-dvema gumboma v višini 5 cm od popka gor najvišji gumb in dolžina blazerja do širine bokov - ta kos je večen in prijazen do skoraj čisto vsake postave in tudi tvoji postavi bo prijazen. Na tvojo višino bi svetovala enobarvno zadevo ali pa kvečjemu v zimski izvedbi kak tvidast blazer (karo in pepita sta za tvojo višino preveč zahtevna vzorca in tudi ostalim vzorcem se, če se le da, izogibaj). Na ta blazer grejo lepo športne hlače, cigaretne hlače in seveda klasiš hlače. In seveda gre super dekletovo izvrstno oblačilo - ozko džins krilo (temen džins) do sredine kolen z razporkom (zara ima super kroj in ga štanca non-stop in zato tam dobiš korektno krilo za 29 EUR in upam, da bodo tisti kroj štancali še dolgo). Tako krilo postopoma (ne ravno zdaj, ko je mraz, ko bo topleje, pa le) zamenjaj s kavbojkami. In bo kežual takoj bolj eleganten. Januarja bodo stekle razprodaje (sicer so že zdaj akcije). V tej razprodajni zadevi poišči nekaj od tega: - hlačni kostim črne, night-blue ali sive barve. Še bolje pa je, če poiščeš nekaj, kjer lahko dopolniš tako s hlačami kot s krilom. To je baza, ki jo boš kombinirala naslednje tri leta, zato se splača v tole vložiti en naport Takih kombinacij najdeš precej pri Oliverju, Mexxu, Zari za korektno ceno. - Čevlji: malo zbudi Imeldo ali pa Pepeloko v sebi. Je toliko lepih čevljev, da ne gre ves čas nositi martensic. Pa soprog bo tudi navdušen. Pri tvoji višini je kar nujno, da se malo povišaš. Ni treba, da greš na štikle (ker si vseeno malo prenizka za njih in bi vse padlo iz proporca). Vseeno pa malo razmisli o bodisi naloženih podplatih ali pa čevljih s "kornetno/rogovo peto" (horn-hill) - skratka s peto, ki malo spominja na spodrezan sladoledni kornet ali pa rog in je visoka kakih 6-7 cm. Takih čevljev videla kar nekaj v Lj. v Massu in Humanicu. Ta peta je že zelo iskana, v naslednjih sezonah bo pa še bolj in je super za punce pod 170 cm in je tudi super za vse punce v XL in XXL kategoriji. - Linžerija - piši Dedku Mrazu, da bi rada imela pasent modrčke in hlačke. Dedek Mraz bo izpolnil željo. Mož bo pa tudi navdušen. Pa še en namig za trenutne hladne dni: Če je tvoj plašček takega kroja, da nima pasu, si vseeno omisli kak pas čez. Kupi kakšnega nizkocenovnega plastiš, ki ga izvorno prodajajo kot pas za na boke. Če ga ohlapno zapneš okoli pasu, te bo takoj manj zeblo in tudi plašček bo deloval bolj stajliš. Hope this helps. - P Vendelina jr.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. dec 2009 7:56

Atataska je napisal/a:
Pozdravljene/i!Šele pred kratkim sem odkrila forum na kulinariki in moram priznati, da tu vlada prav prijetno prijazno vzdušje. OK, se kdo poheca, ampak nobeden ne deluje žaljivo kot na kašnih drugih straneh, kjer si posamezniki skrivajoč za anonimnostjo olajšajo sikakajočo dušo. No, toliko o mojih čisto prvih vtisih tu gori.

.......................................................................................

 

.......................................................................................

Atataska

Atataska, dobro došla na kulinariko. Drugač, a morda veš kdaj bo polna luna?

 

ežoj

Atataska  

član od: 6.12.2009

sporočila: 31

16. dec 2009 14:26

Vendelina, hvala za odgovor. Naj razložim svojo percepcijo 30+: nekaj let nazaj smo imeli družinsko praznovanje in je bil prizor takšen: jaz s svežim pažem v preprostem topu in malo bolj finih hlačah (izpod katerih kukajo moje "meridžejn martenske") in z malce osenčenimi vekami + maskare za vzorec, zraven mene pa najstniška nečakinja, napudrana, izrazito naličena, z umetelno spetimi pobarvanimi lasmi, v oprijeti majčki z dekoltejem, hudih hlačah in koničastih čevljih s peto. Med nama poldrugo desetletje razlike, po zunanjem videzu pa je zadeva čisto obrnjena. Jaz smatram kronološko starost kot formalnost. Itak se počutim mlajšo kot kaže EMŠO. Le včasih se pač zamislim, da bi bilo primerno, da pokažem oz. dokažem svojo kronološko starost oz. prezenco tudi z oblačili, ki jih tu imenujete oblačilna baza :). Tale modna tema in tvoji napotki zgoraj so mi dali pozitiven zagon, da se odpravim v Lj. pomerjat garderobo. BTC bo kar okej, ko je vse na kupu. Bega me pa še ena stvar: dolžina zgornjih delov v kombinaciji s hlačami z nižjim pasom. Še iz otroštva nosim prepričanje, da morajo biti "križca" pokrita, ampak če nosim hlače z nižjim pasom, mi pogleda ven gola koža, ko se sklonim. Če spodaj nosim večjo spodnjo majico, se top naguba, skratka, nikakor ne pride lepo. Atataska

Atataska  

član od: 6.12.2009

sporočila: 31

16. dec 2009 14:27

Ežoj, mislim, da bomo čutili lunine vibracije brez koledarja. Atataska

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6078

16. dec 2009 14:57

Atataska, mislim, da je že kar realnost, da hočejo najstnice izgledati DOSTI starejše kot so. Ko pridejo k sebi in imajo za sabo nekaj izkušenj, hočejo(mo) izgledati kar se da mlade. Pa nikar ne obupaj, si čisto na ta ravi poti. Mene so vsake toliko časa ogovorili, kot da sem sinova starejša sestra. Kar sem seveda sprejela kot lep kompliment.

Sem pogledala na koledar in če drži, bomo imeli blue moon ali drugo polno luno v mesecu 31. decembra. Pa takrat menda ja ne bo perje frčalo!

Sicer pa dobrodošla na Kulinariki!

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 16.dec 2009 15:12

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. dec 2009 15:27

Atataska je napisal/a:
Vendelina, hvala za odgovor. Bega me pa še ena stvar: dolžina zgornjih delov v kombinaciji s hlačami z nižjim pasom. Še iz otroštva nosim prepričanje, da morajo biti "križca" pokrita, ampak če nosim hlače z nižjim pasom, mi pogleda ven gola koža, ko se sklonim. Če spodaj nosim večjo spodnjo majico, se top naguba, skratka, nikakor ne pride lepo. Atataska
Ključ do uspeha so majčke (ne spodnje, zgornje), ki so daljše. V zimskem času tisto o "pokritem križu" rešujemo tudi z linžerijo, kjer je modrček podaljšan v majčko (sevniški proizvajalec ima tega kot solate, najbolje, da zadevo čekiraš na njihovi spletni strani in potem naročiš model kar pri njih in ti zadevo dostavijo v ustrezno prodajalno v verigi). Tretja varianta so bodiji, ki so spet moderni in bodo tudi v pomladni sezoni in tudi v pre-fall 2010 se javljajo. Vsekakor se hlače, ki so na bokih, fiksirajo s pasom. Če je kak kroj, kjer pas na noben način ni predviden, ga za zimski čas kar preskoči. Pomladno-poletni kroji itak omogočajo več. In last but not least: hlače, ki se nosijo na bokih in to 6 cm nižje od popka (tisto, kar je 5 cm nižje od popka niti ne leze nikamor), se bodo vedno čudno potegnile dol, če se bomo sklanjale na način, da je trup nagnjen naprej, noge pa kar poravnane. Navadi se sklanjati v počep s poravnanim trupom in dvigovati stvari iz počepa, pa bodo hlače obstale, tam, kjer bi morale. Ti bo hrbtenica maksimalno hvaležna. Pa stegna tudi (ker bodo tako lepo mišičasta, v nasprotnem primeru bi pa postala z leti mlahava). Vendelina jr.

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

18. dec 2009 12:17

Drage punce, par dni nazaj sem "odkrila" na kulinariki to izvrstno temo, ki bolj, kot na ta forum, ne spada Prebrala sem večino vaših pogovorov, nekaj strani me še čaka. Z Vendelino sem stopila v kontakt prek zasebne pošte in še isti dan sem dobila polno dobronamernih nasvetov. Ena je nekje napisala, da je Vendeline škoda za kulinariko. Mogoče, jaz bolj razmišljam, da imamo neizmerno srečo, da je pripravljena to svoje znanje delit z nami. Vendelina poleg ogromnega znanja s področja mode obvlada tudi pisano besedo do te mere, da modne stvari postanejo berljive, predvsem pa razumljive tudi za nas, malo manj oblačilno osveščene. Ugotovila sem, da mora tričetrt mojih oblek iz omare, zdaj vem, kaj potrebujem, drug tedne grem v akcijo! Mislim celo, da bom prvič nakupovala z veseljem, ker zdaj vem, kaj rabim in hočem! Do zdaj so moji nakupi potekali v smeri: pridem v trgovino, pregledam nametane obešalnike, največkrat tudi hitro odidem, ker se nobena prodajalka ne ustavi, ne vzame čas in kaj več kot dober dan ne zmore. Najbolj pa me je ob prebiranju foruma zabolelo, da je moje znanje na tem področju nično in da bom v tem duhu (če bom tako nadaljevala) vzgojila tudi svoja dva otroka. To pa si ne želim! Mislim, da morajo starši tudi glede oblačenja otrokom dati neke osnove. In moja osnova je ta, da najprej uredim sebe! Ker to, kako si oblečen, daje tudi okolici sporočilo, kaj si misliš sam o sebi! In ker bom itak promet kmalu ustavljala me istočasno skrbi, da ne bo vse skup izpadlo: poglej jo, kako se je zrihtala, otroka pa v raztrganih, ponošenih oblačilih. Zase zna poskrbet, za mala dva pa ne. Da preidem na bistvo, zanima me, kaj menite o otroški modi. Imam fantka, star je tri leta in punčko, staro dve leti. Vem, da je otroška moda širok pojem, drugače je pri tako malih otrocih kot sta moja dva in drugače je pri enem osem do deset -letniku/letnici, ki si že sami izbirajo oblačila. Se da karkoli napisat na to temo? Kak nasvet? Karkoli? Pozdravček vsem forumovkam Vilma Vilma

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. dec 2009 13:29

Evo, za prvo silo nekaj kidsfešna, se mi zdi zelo uporaben sajt: http://kidsfashion.about.com/ Sicer je pa tako, da se otroka največ nauči s svojim zgledom, ker otroci ves čas vpijajo. To velja tudi za oblačenje. Če otroci vidijo, da so starši urejeni, se bodo tudi sami navzeli tega. Punčke bodo oponašale mame, fantki pa očete. Sicer se bodo temu potem v puberteti upirali na vse možne načine, ampak konture bodo pa ostale. Da o tem, kako spletanje kitk in skupno izbiranje najbolj roza oblekice na svetu, spadata med najlepše spomine na svetu, to pot ne bi. Sva o tem enkrat z mamoF že veliko povedali. Vendelina jr.

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4878

18. dec 2009 13:35

Tako mimogrede Vendelina, a ni že čas za zimski report, zunaj je bilo zjutraj -12 stopinj ;-) V takem mrazu verjetno lahko samo debele hlače svetuješ 

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. dec 2009 19:56

E Jernej, Jernej, a ne veš? Ko je pod -5 ženske nosijo dolge hlačke, rečejo " čipkast unterciger " ( saj ni nič posebnega, enako kot moške dolge gate, le da so obrobljene s čipko ).

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti