Ljubezen gre skozi želodec

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. okt 2011 21:43

Oddajo na TV gledaš, če ti je v zabavo, če ti pokaže kaj novega, če ti je ravno dolgčas...itd.  Če ti je zoprn voditelj in vsebina, pa vseeno gledaš - si verjetno mazohist, torej uživaš. Sicer pa pač ne gledaš.

 

Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

24. okt 2011 21:45

Evo, vsak po svoje. In zame pač jezikoslovje NI naravoslovje. Saj imam menda lahko svoj pogleda, kajne? In dvomim, da sem hudo osamljena v tem pogledu.

rimljanka

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 21:47

Lisa je napisal/a:

Oddajo na TV gledaš, če ti je v zabavo, če ti pokaže kaj novega, če ti je ravno dolgčas...itd.  Če ti je zoprn voditelj in vsebina, pa vseeno gledaš - si verjetno mazohist, torej uživaš. Sicer pa pač ne gledaš.

 



Lisa

Kolikokrat bom moral še povedati, da mi ni zoprna? Niti posmehovanja vredna. Oddaja mi je všeč, kakor sem že napisal, tudi onadva sta mi čisto super. Ne zdi se mi niti, kakor marsikomu drugemu, da se pretirano afnata. Govorna napaka mi je pa smešna. In pika. Pa ne samo njena.

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

24. okt 2011 22:48

Samo še tole pristavim. Oba moja otroka sta pogrkavala kot malčka. Moj mož še vedno trdi, da je hčerka pogrkavala, ker je oponašala bratca. Sta samo leto in pol narazen in ji je bil starejši brat vzor v vsem.Najprej smo peljali sina k logopedinji. Še zdaj znam tdtdtd itd. Potreboval je samo nekaj obiskov in črka r je bila naša. Kmalu zatem je odšla k isti logopedinji hčerka. Z njo je pa hodil očka, kar pol leta. Še danes ga imam na sumu, da tako dolgo, ker je bila logopedinja nadvse prijetna, mlada strokovnjakinja. Potem je tudi hčerka začela govoriti r, v začetku prav zavzeto, da bodo ja vsi vedeli, da zna.

Ne vem, zakaj Valentine niso peljali k logopedu. Mogoče pa so jo, pa ima kakšno manjšo organsko oviro. Pa kaj zato, lušna je, pametna, pa še dobro kuha. Tudi moža je dobila in lepe otroke imata. In njene kolumne v Oni zelo rada berem.

Jutri pa bom pripravila gratinirano cvetačo, ki sta jo onadva predstavila v nedeljski oddaji in pečenko, saj moja hčeRka pRaznuje Rojstni dan!

 

 

naor

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. okt 2011 9:36

Kdor ima ustrezna govorila (beri: dovolj dolg in močan jezik), da lahko izgovori 'l', lahko izgovori tudi 'r'. Če se mu nikoli v življenju za to ni dalo potruditi, mora pač vzeti v zakup, da se to večini ljudi zdi smešno.

In po kakšni metodi si presodil, da se pogrkovanje zdi veliki večini ljudi smešno?  


nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 25.okt 2011 10:21

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

25. okt 2011 12:04

Ma daleč smo prišli od kuhanja! Sicer je meni prav vseeno, ali tisti, ki me uči kuharskih veščin, pogrkava in seslja - da le zna kuhati in ve, kaj govori; za razliko od napovedovalca na radiu ali bralca obvestil na železniški postaji, s katerimi lahko imaš tako ali tako dovolj težav tudi, če je njihov govor brezhiben.

Kar se pa klasifikacije disciplin tiče - 666, bojim se, da te je zaneslo že preko meja radikalne interdisciplinarnosti daleč v postdiciplinarnost  Sicer za domačim štedilnikom tudi ta koncept lahko čisto v redu funkcionira, dokler se ti ne zamešajo praški ali se ti ne pripeti kaka strokovna zmota z mušnicami. Vsaka čast sicer, če uspeš naenkrat spravljati pod streho tri študije (to je dano le redkim brilijantnim umom), ampak se mi zdi, da si v silni vnemi ene stvari malo pomešal.  Transfer metod raziskovanja med področji v eni smeri namreč vsaj deloma deluje, v drugi pa nikakor - ampak do tega spoznanja se očitno moraš še prikopati.

S pojmom smešnosti so se sicer ukvarjali že stari filozofi vseh kontinentov, pa do univerzalne definicije smešnosti še vedno nismo prišli (Domača naloga: pojasni, zakaj! Primerjaj vzporedni pristop z metodami raziskovanja v humanistiki in naravoslovju!). Sicer me neskončno tišči, da bi tukajle zdajle napisala, kaj se mi zdi pri tvoji razpravi resenično smešno, pa ne bom. Ti se kar smej, je dobro za zdravje, pa jaz se bom tudi.

Le še kaj napiši, samo ne v tej temi, ker naju bodo zeklenili. Srčno upam samo, da se tudi ostalo bralstvo zabava.  

Sonja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. okt 2011 12:12

Tale 666 je pa biserna:

Jezikoslovje je naravoslovje. Filologija je disciplina, ki obsega jezikoslovje (ki obravnava jezik kot slovnični sistem tako diahrono/zgodovinsko/razvojno/genetsko kot tudi sinhrono/opisno), kulturologijo, literaturo, zgodovino naroda in še kaj. Še veliko, pravzaprav. Jaz se nimam za filologa (četudi jo študiram), ker mi je od vsega najljubše jezikoslovje. In kdor trdi, da jezikoslovje ni naravoslovje, bodisi ni jezikoslovec bodisi ni naravoslovec. Jaz se izobražujem v smeri obojega - študiram poljščino, primerjalno slovansko jezikoslovje in vzporedno še gozdarstvo.

 

Saj lepo, da se toliko učiš. Ampak zna biti, da si v veliki vnemi malo zamešala stvari, ali pa se je epistemologija izgubila v kurikulumu.

Ker stvar je naslednja: jezikoslovje se dotika sociolingvistike, sociologije kulture in antropologije. In to slednje vse spada pod družbene in humanistične znanosti.  Ki imajo svoje metode, svoje načine izvajanja hipotez in svojo didaktiko.

Narvoslovje pa ima, za začetek druge predemte opazovanja, opazne razlike pa so v metodah. Poskuski uvažanja ene metdoe iz narvoslovja v družbeno-humanistične znanosti in obratno imajo omejeno uporabno vrednost.

 

Oziroma, jezikoslovje in naravoslovje imata stične točke predvsem pri ustrezni jezikovni umestitvi znanstene terminologije.

Stavek: Jezikoslovje je naravoslovje, pa bi padel tudi na logičem testu. Ker tale enačaj potem pomeni tudi Naravoslovje je jezkoslovje... Skratka, zdrs. Auč

Vendelina jr.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

25. okt 2011 12:34

ups Vendelina.... bojim se, da 666 ne bomo več videli, pa tako je bilo zabavno (da ne rečem smešno....)!

Sonja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

25. okt 2011 12:37

V nasprotju s tem, kar se verjetno marsikomu zdi, jaz v tej debati uživam, morda še kdo od bralstva, kot pravi limnol, in se mi jo zdi škoda ne nadaljevati. Lahko pa seveda uredimo posebno temo, kjer bo bolj na mestu. Toliko za uvod - zdaj pa veselo in pošteno v debato 

 

nola je napisal/a:

Kdor ima ustrezna govorila (beri: dovolj dolg in močan jezik), da lahko izgovori 'l', lahko izgovori tudi 'r'. Če se mu nikoli v življenju za to ni dalo potruditi, mora pač vzeti v zakup, da se to večini ljudi zdi smešno.

In po kakšni metodi si presodil, da se pogrkovanje zdi veliki večini ljudi smešno?  


nola



Sporočilo je spremenil(a) nola dne 25.okt 2011 10:21

Res sem se nerodno in prenagljeno izrazil, zato sem si dovolil kasneje svojo prvotno izjavo nekoliko korigirati:

666 je napisal/a:

Še vedno sicer trdim, da se večini ljudi govorne napake zdijo smešne - morda 'smešne' ni najboljša beseda (če ti je nekaj smešno, mimogrede, še ne pomeni, da se posmehuješ - posmehujem se nevednosti, pa mi ni smešna, smejim se pa očetovim šalam, a se jim ne posmehujem), vsekakor pa nenavadne, hecne: skratka, zaznajo jih kot odstopanje od norme. Zaznajo jih; govorne napake ne ostanejo neopažene. In moj izvirni prispevek je bil mišljen takole: "Če se nekdo ne nauči izgovarjati 'r'," kar se, kot pritrjujete, res lahko nauči ogromna večina ljudi, "se mora sprijazniti s tem, da bo večina ljudi to opazila kot odstopanje od norme".

 

Vendelina jr. je napisal/a:

Stavek: Jezikoslovje je naravoslovje, pa bi padel tudi na logičem testu. Ker tale enačaj potem pomeni tudi Naravoslovje je jezkoslovje... Skratka, zdrs. Auč

V istem smislu, kot se lahko reče, da je strojništvo/biologija/veterina ipd. naravoslovje, v istem smislu je tudi jezikoslovje naravoslovje. Striktno logično seveda ne drži niti stavek, da je matematika naravoslovje, ker naravoslovje ni le matematika.

Zapisal sem že, da kdor trdi, da je jezikoslovje humanistična in ne naravoslovna znanost , bodisi ni jezikoslovec bodisi ne naravoslovec, in to sem zapisal z dobrim razlogom:

večina ljudi namreč meša pojma 'jezikoslovje' in 'filologija', ki pa nikakor nista isto! In, prosim, kakor jaz ne bom šel razlagati kemiku, kaj je kemija, tako vas vse prosim, da mi kot jezikoslovcu ne skušate dopovedati, kaj je jezikoslovje, pač pa vsaj poskusite obratno - namreč slediti moji razlagi do konca. Za začetek lahko preberete tale članek z wikipedie, potem pa še enkrat mene:

666- je napisal/a:

Jezikoslovje je naravoslovje. Filologija je disciplina, ki obsega jezikoslovje (ki obravnava jezik kot slovnični sistem tako diahrono/zgodovinsko/razvojno/genetsko kot tudi sinhrono/opisno), kulturologijo, literaturo, zgodovino naroda in še kaj. Še veliko, pravzaprav. Jaz se nimam za filologa (četudi jo študiram), ker mi je od vsega najljubše jezikoslovje. In kdor trdi, da jezikoslovje ni naravoslovje, bodisi ni jezikoslovec bodisi ni naravoslovec.

Še posebej pa se kot jezikoslovec ne bom pustil podučevati o tem, kaj da je jezikoslovje, v tako pokroviteljskem tonu, kot ga ubirata limnol ('domača naloga') in Vendelina jr. Morda sem mlajši, a to sem vseeno razumel podcenjevalno in me ni pustilo ravnodušnega.

To, kar mislite (in me prepričujete), da je jezikoslovje, se korektno imenuje filologija, in jezikoslovje je samo ena njegova poddisciplina. Jaz že poznam razlike med humanistiko in naravoslovjem, zato pa tudi trdim, da jezikoslovje ni humanistika - dotika pa se, kot lepo pravi Vendelina jr., tudi humanističnih disciplin. A v svoji osnovi, v jedru, je jezikoslovje, tako, kot ga definira zgornji članek in tako, kot ga študiram jaz - torej golo jezikoslovje, ne pa filologija - naravoslovna znanost in pika.

lunacka  

član od: 13.6.2005

sporočila: 156

25. okt 2011 14:03

Meni je pa prav zanimivo brati tole razpravo. In še posebej po novem z užitkom berem 666. Ker beseda teče artikulirano, mirno in argumentirano. Brez raznih "zdrs", "auč", "tko shvatio, shvatio je" ali pa da se uporabi svojo mamo, babico ... da bi se argument čutil močnejši.

 

Oddajo rada pogledam, ob gledanju postanem navadno tudi lačna

Novakova sta mi začuda kar simpatična, čeprav je čutiti nekaj afnanja, nje občasno ne razumem ampak že razberem pomen.

Pa kakšen njun lonec bi tudi imela

 

lunacka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti