Ljubezen gre skozi želodec

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

24. okt 2011 18:55

666,

ne izmišljuj si stvari, ki jih ni. Pokaži mesto, kjer sem oporekala tvoji znanosti. Ga ne boš našel, se vanjo sploh ne spuščam. Zanesljivo se je med milijardo Kitajcev velika večina sposobna naučiti reči "r", vsi pa prav  gotovo ne.

Oporekam pa temu, oziroma, nisem pripravljena verjeti, da se večini ljudi zdijo govorne napake drugih smešne. Norčevanje iz govornih napak drugih ljudi je zame primitivno. Če se pa tebi zdijo vredne posmeha in si na ta svoj odnos še ponosen - tudi prav, takšen pač si. Jaz pa ne. Na to sem pa jaz ponosna.

Sonja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 19:15

limnol je napisal/a:

666,

ne izmišljuj si stvari, ki jih ni. Pokaži mesto, kjer sem oporekala tvoji znanosti. Ga ne boš našel, se vanjo sploh ne spuščam. Zanesljivo se je med milijardo Kitajcev velika večina sposobna naučiti reči "r", vsi pa prav  gotovo ne.

Oporekam pa temu, oziroma, nisem pripravljena verjeti, da se večini ljudi zdijo govorne napake drugih smešne. Norčevanje iz govornih napak drugih ljudi je zame primitivno. Če se pa tebi zdijo vredne posmeha in si na ta svoj odnos še ponosen - tudi prav, takšen pač si. Jaz pa ne. Na to sem pa jaz ponosna.



Sonja

Ok, se opravičujem za nesporazum. Moja reakcija je bila, priznam, nekoliko preveč žolčna.

Še vedno sicer trdim, da se večini ljudi govorne napake zdijo smešne - morda 'smešne' ni najboljša beseda (če ti je nekaj smešno, mimogrede, še ne pomeni, da se posmehuješ - posmehujem se nevednosti, pa mi ni smešna, smejim se pa očetovim šalam, a se jim ne posmehujem), vsekakor pa nenavadne, hecne: skratka, zaznajo jih kot odstopanje od norme. Zaznajo jih; govorne napake ne ostanejo neopažene. In moj izvirni prispevek je bil mišljen takole: "Če se nekdo ne nauči izgovarjati 'r'," kar se, kot pritrjujete, res lahko nauči ogromna večina ljudi, "se mora sprijazniti s tem, da bo večina ljudi to opazila kot odstopanje od norme".

Da se meni "pogoltnjeni r" zdi smešen (ne pa tudi vreden posmeha), je javna skrivnost in pa, kot rečeno, stvar okusa. Kakor imam rajši svetlolase in visoke ženske, ali pa črne obleke, pa ... pa ... itd. Če bi se zaradi tega komu posmehoval - potem bi bil pa res primitivec, za kakršnega ste me implicitno razglasili. Zato sem pa dejal: "Še dobro, da mene ni med njimi."



Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 24.okt 2011 19:16

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5192

24. okt 2011 19:21

666 je napisal/a:

 In če pravim, da se večini ljudi zdijo govorne napake smešne, potem vi pravite, da so ta večina primitivci. Še dobro, da mene ni med njimi. 

Vsak bere, kot pač bere, in razume, kot pač razume. Hvala bogu, da smo različni.

Sonja

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

24. okt 2011 19:32

naor je napisal/a:

Bea, včasih smo za kakšnega, ki je bil prav fin rekli, glej ga kok se lepga dela, doma pa s kamnom kruh reže. Jaz nisem čisto nevedna v kuhinji, lahko rečem, da sodim med starejše gospodinje, sem se pa že tudi kaj naučila od njiju.Prav pogreje me takle odnos, češ to je ravno za gledalce POP TV. Kakšni so pa gledalci drugih tv postaj? Jedo z zlatimi žlicami, ne pogrkujejo. Ali sploh jedo? O ti sveta preproščina. Nihče ne zahteva, da je vsem vse všeč, ampak takle vzvišen ton me pa dvigne na noge.

 



naor

 

 

Sicer nisem zvesta gledalka TV .

Vendar sta že lep čas nazaj debatirala o tem,zakaj Valentina ne reče maslu že enkrat po domače puter.

In je lepo povedala,da vsebuje črko r in ji je tako maslo lažje izgovoriti .

 

In krompirjevi žganci,ki sta jih nedavno delala so končno tudi meni uspeli.

 

lp

 

 

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 19:41

limnol je napisal/a:

666 je napisal/a:

 In če pravim, da se večini ljudi zdijo govorne napake smešne, potem vi pravite, da so ta večina primitivci. Še dobro, da mene ni med njimi. 

Vsak bere, kot pač bere, in razume, kot pač razume. Hvala bogu, da smo različni.



Sonja

 

Pa sem že skoraj mislil, da smo bili razčistili, kako 'smešen' v resnici ni isto kot 'smešen', ker eno pomeni 'smešen', drugo pa posmehovanja 'vreden'. Škoda le, da je tako težko ugotoviti, katero je katero.

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 19:41

666 je napisal/a:

limnol je napisal/a:

666 je napisal/a:

 In če pravim, da se večini ljudi zdijo govorne napake smešne, potem vi pravite, da so ta večina primitivci. Še dobro, da mene ni med njimi. 

Vsak bere, kot pač bere, in razume, kot pač razume. Hvala bogu, da smo različni.



Sonja

 

Pa sem že skoraj mislil, da smo bili razčistili, kako 'smešen' v resnici ni isto kot 'smešen', ker eno pomeni 'smešen', drugo pa 'posmehovanja vreden'. Škoda le, da je tako težko ugotoviti, katero je katero.



rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

24. okt 2011 20:05

Pa kako zaboga vam uspe opaziti vsako, še tako majhno napako na človeku, 666 in beatric?

Kuharske oddaje učijo ljudi kuhati. Govor Valentine je dovolj razumljiv, če nisi ravno gluh. V čem je potem problem?

Meni se zdi, da bi imeli več kot dovolj dela, če bi se ukvarjali s seboj in svojimi, takšnimi in drugačnimi napakami.

666, a se tebi nikoli v življenju ni zgodilo, da se ti je kakšna stvar zdela pretežka zate? In če imaš talent za jezikoslovje, ga pa morda nimaš za kemijo ali fiziko?

Dopustimo ljudem, da so, kar so in hočejo biti.

rosie

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17812

24. okt 2011 21:16

666 je napisal/a:

Pa sem že skoraj mislil, da smo bili razčistili, kako 'smešen' v resnici ni isto kot 'smešen', ker eno pomeni 'smešen', drugo pa posmehovanja 'vreden'.

No, "smešen" ima pač en pomen, "posmehovanja vreden/deležen" pa povsem drugega. Kot jezikoslovcu ti mora biti to vsaj toliko jasno kot nekomu, ki je bolj doma v naravoslovju (pa zato ni nujno manj vešč uporabe maternega, lahko še katerega od drugih jezikov, seveda, kot nekdo, ki je jezikoslovec po stroki.

Pred kratkim sem poslušala predavanje slovenskega znanstvenika, ki ima hudo govorno napako, jeclja pač. In - verjemi, nikomur od okoli 400 ljudi v dvorani se ni zdel njegov govor "smešen", vsi smo poslušali vsebino.

rimljanka

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

24. okt 2011 21:35

rimljanka je napisal/a:

666 je napisal/a:

Pa sem že skoraj mislil, da smo bili razčistili, kako 'smešen' v resnici ni isto kot 'smešen', ker eno pomeni 'smešen', drugo pa posmehovanja 'vreden'.

No, "smešen" ima pač en pomen, "posmehovanja vreden/deležen" pa povsem drugega.

Ja, seveda. Samo, ko sem jaz napisal, da mi je 'smešno', me je limnol imenovala primitivnega, ker da mi je 'posmehovanja vredno'. Pa mi ni - samo smešno mi je. Nekomu so smešni moški v krilih, nekomu je smešna madžarščina, nekomu so smešne irokeze, nekomu pa govorne napake. Tega me ni sram in me tudi nikoli ne bo, pa mi lahko tu moralizirajo vsi, ki so me razumeli narobe, pa še vsi tisti, ki so celo dojeli mojo poanto.

rimljanka je napisal/a:

Kot jezikoslovcu ti mora biti to vsaj toliko jasno kot nekomu, ki je bolj doma v naravoslovju (pa zato ni nujno manj vešč uporabe maternega, lahko še katerega od drugih jezikov, seveda, kot nekdo, ki je jezikoslovec po stroki.

Jezikoslovje je naravoslovje. Filologija je disciplina, ki obsega jezikoslovje (ki obravnava jezik kot slovnični sistem tako diahrono/zgodovinsko/razvojno/genetsko kot tudi sinhrono/opisno), kulturologijo, literaturo, zgodovino naroda in še kaj. Še veliko, pravzaprav. Jaz se nimam za filologa (četudi jo študiram), ker mi je od vsega najljubše jezikoslovje. In kdor trdi, da jezikoslovje ni naravoslovje, bodisi ni jezikoslovec bodisi ni naravoslovec. Jaz se izobražujem v smeri obojega - študiram poljščino, primerjalno slovansko jezikoslovje in vzporedno še gozdarstvo.

rimljanka je napisal/a:

Pred kratkim sem poslušala predavanje slovenskega znanstvenika, ki ima hudo govorno napako, jeclja pač. In - verjemi, nikomur od okoli 400 ljudi v dvorani se ni zdel njegov govor "smešen", vsi smo poslušali vsebino.



rimljanka

Jaz pa verjamem, da se je nekaterim zdel smešen. Hkrati pa verjamem, da se taistim ljudem ni zdel posmehovanja vreden in da so taisti ljudje poslušali vsebino s prav enakim zanimanjem kot tisti, ki se jim ni zdel smešen. Pa bi se jim mogoče zdel smešen, če bi bil prišel na predavanje v kimonu in s perjanico namesto v obleki, v kateri je bil. Vsebina predavanja bi bila pa še zmeraj ista.

Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 24.okt 2011 21:37

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. okt 2011 21:43

Oddajo na TV gledaš, če ti je v zabavo, če ti pokaže kaj novega, če ti je ravno dolgčas...itd.  Če ti je zoprn voditelj in vsebina, pa vseeno gledaš - si verjetno mazohist, torej uživaš. Sicer pa pač ne gledaš.

 

Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti