14. nov 2009 16:00
Res je, če je v prostoru stalna temperatura 25 stopinj ali več, se mleko hitro skisa (dan do dva), pri nižjih temperaturah pa potrebuje več časa, kislo mleko pa pridobi grenek priokus, prav tako smetana, ki se nabere na vrhu. Ker danes večina kmetov uporablja za molžo tako imenovane mlekovode, priteče mleko od krave po ceveh naravnost v hladilni rezervoar, kjer se zelo hitro ohlaja, je že kar problem kupiti še toplo mleko. Zato vam svetujem segrevanje mleka na 35 - 40 stopinj pred kisanjem. Probleme s kisanjem mleka od jeseni do pomladi imate vsi tisti, ki stanovanja segrevate samo takrat ko ste doma, ali pa ponoči zmanjšujete temperaturo pod 20 stopinj. Surovo mleko je živa stvar, z nižanjem temperature pa na nek način umira, prav tako s prekuhavanjem, pasterizacijo, da ne govorimo o sterilizaciji, ko mleko sploh ni več mleko, ampak le bel napitek, v katerem je bore malo tistega, kar naj bi v mleku bilo, se pa zato ne pokvari in je dalj časa obstojno. Največ hranilnih stvari pridobimo z uživanjem surovega mleka. Za primerjavo naj vam povem, ko sem pred nekaj leti poslušal neko oddajo o mineralih, ki jih človek potrebuje za normalno funkcioniranje, je predstavnik podjetja, ki v lekarnah prodaja tablete kalcija, magnezija itd izjavil, da toliko kalcija, kot ga človek dobi z zaužitjem 2 dcl surovega mleka, pridobi iz tablet šele po njihovi enomesečni konzumaciji. Kalcij in vse ostale snovi, ki so v mleku so naravne, nastale v telesu krave in jih človeško telo z lahkoto presnavlja in pravilno izkoristi, saj je temperatura človeka podobna temperaturi govedi (krav). Zato vam svetujem uživanje surovega mleka in sproten nakup pri kmetu ali na mlekomatu. VSAKA HRANA KI JI ČLOVEK PODALŠUJE SVEŽINO JE ENOSTAVNEJŠA ZA UPORABO, AMPAK MANJ ZDRAVA ZA TELO.
LP Zajc
PS še na nekaj bi spomnil glede kisanja mleka. Včasih so naše babice mleko vedno kisale v lončenih posodah, so pravile, da se mleko najbolje kisa. Na planšarijah in še v marsikaterem gospodinjstvu takšno posodo uporabljajo še danes. Lončena ročno izdelana posoda, sploh, ko se že malo olušči glazura je tudi porozna. Zato v porah sten ostajajo tudi mlečno kislinske kulture, ki povzročajo kisanje mleka. Kisanje je hitrejše, kislo mleko pa zato okusnejše. Podoben učinek dosežemo tudi z žlico ali dvema kislega mleka ali pa jogurta. Pri jogurtih moramo vedeti, da bo naše kislo mleko imelo od sprva podoben okus, potem pa z vsako nadaljnjo uporabo kislega mleka kot dodatka kulture, manj in bo bolj podobno pravemu kislemu mleku.
Pri hranjenju surovega mleka v hladilniku bi opozoril še na eno stvar. Surovo mleko se zelo hitro navzame tujega vonja, včasih s tem celo priokusa, zato če ga hranite v hladilniku v loncu, da lahko z njega naslednji dan posnamete surovo smetano, ga POKRIJTE. Kdor tega ne verjame, naj naredi enostaven preizkus: postavite lonček nepokritega mleka in malo kislega zelja na krožnik, skupaj na polico v hladilnik, lahko uporabite tudi zelo zrelo banano... Naslednji dan poskusite okus mleka iz kozarčka. Prosim za komentarje preizkusov!!!
zajc
Sporočilo je spremenil(a) zajc dne 14.nov 2009 16:54