Jedilniki po montignacu

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

4. mar 2010 22:37

Pa še Montijev odgovor na temo sladil:

http://www.montignac.com/en/questions_reponses_details

Če ne razumete angleško, povejte, bom prevedla. Bistveno sporočilo je, da se je sladil bolje izogibati iz dveh razlogov. Prvič, ker umetno vzpodbudijo željo po sladkorju in sladki hrani. In drugič, ker nekatera sladila (npr. aspartam, ki je prisoten v marsikaterem 'lahkem' jogurtu) povzročijo nenormalen dvig krvnega sladkorja po zaužitvi živil v naslednjem obroku.

Rimljanka ima torej prav, sladila sama neposredno ne dvignejo ravni krvnega sladkorja. Montignac pravi, naj se jih izogibamo, kolikor je najbolj mogoče.

Pri tistih mafinih sem se pač zamislila, da če se že grem zdravo prehranjevanje je najbolj naraven vir sladkorja pač neposredno iz sadja, zakaj bi dodajala npr. fruktozo, ki je konec koncev prav tako sadni sladkor? Sicer vem, da so tudi med sadnimi sladkorji razlike (odvisno, iz katere vrste sadja je sladkor pridobljen - zato imamo cenene fruktoze in neznansko drage tudi), a mi ti pojmi še niso čisto jasni.

tulka

MIZZI  

član od: 14.2.2009

sporočila: 41

4. mar 2010 22:54

Lahko vprašam, katere polnozrnate testenine kupujete? Pa še to me zanima, kako veste, kakšen GI imajo oz. na kaj naj bom pozorna, da bom kupila prava živila? MIZZI

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

5. mar 2010 9:59

MIZZI, živjo.

Beri deklaracije. Polnozrnate testenine so lahko z jajci ali brez. Z jajci so okusnejše, a imajo malenkost višji GI. Narejene morajo biti samo iz polnozrnate moke (ter nobene druge moke), najpogostejše so pirine, pšenične, ajdove. Ne nasedi na ime 'pirini rezanci', pisati mora polnozrnati.

Načeloma je GI polnozrnatih testenin 50, če so kuhani al dente pa 40.

Montignacovi špageti z imenim 'low GI' imajo GI le 10! No, to sem odkrila pravkar, ne vem, s čim naj bi jim zbil GI. Evo, punce, pa smo našle izdelek, ki bi ga bilo mogoče vredno kupiti - če le ni nezaslišano drag, kot vsi ostali : http://www.montignac-shop.com/montignac-products/p

tulka

ADRIJANAM  

član od: 15.10.2006

sporočila: 212

5. mar 2010 14:56

Z: rženi kruh, marmelada bs M: 2 pomaranči K: postrv, solata iz štročjega fižola V: pirota lp Adrijanam

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

5. mar 2010 15:06

2 kivija, sok 2 pomaranč Z: pirin kruh, marmelada SF, kava K: polpeti iz puranjega mletega mesa, rdeča pesa (pesa menda ni OK, samo se mi je mudilo pa je bila pri roki ) M: jabolko V: pršut, sir, olive Jaz kupujem polnozrnate pirine testenine brez jajc od Biotopa - so pa kar precej drage in malo jih je. Tak da tile Montijevi rezanci sploh ne zgledajo slabo, pa tud ce so 14 eur (tako kot pise) jih veliko dobis. Lizzie

mirelca  

član od: 12.1.2010

sporočila: 97

5. mar 2010 15:14

Z: voda z pivskim kvasom + 2 kivija + rženi pz kruh z semeni + domača marmelada M: pudingec in rogljiček (šola...nisem se mogla upret pa še lačnaaa) K: kivi + pomaranča + riž z paradižnikovo-bazilikovo omako V: čežana in jogurt mirelca

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

5. mar 2010 17:08

Z: lahki jogurt, polnozrnati pšenični kosmiči, suho sadje

M: čežana

K: bučna juha

M: activia

V: morski list, zelena solata

pozabila povedat, danes je 15. dan brez sladkarije in kave

tulka

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

6. mar 2010 10:12

včeraj z: čaj, pz kruh z lahkim sirovim namazom m. jabolki k. ričet v. jabolki danes: z. kava, pz kruh z lahkim sirovim namazom in papriko m. jabolko k. kislo zelje s fižolom v. jabolko, temna čokolada lp, župca

Mayisa  

član od: 11.8.2006

sporočila: 70

6. mar 2010 14:04

voda z limono Z: piščančja hrenovka M: 1 polnozrnat piškot K: tuna na žaru, mix solata (paradižnik,paprika,kumarica,čebula, malo fete,česen,peteršilj - z olivnim oljem) M: puding kremšnite vse BS, a vseeno, malo prekrška čez vikend si dovolim V: jogurt Mayisa

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

6. mar 2010 17:18

voda

Z: lahki sadni jogurt, polnozrnati pirini kosmiči

M: oreški, jabolko

K: rižota iz pz riža z zelenjavo; zelena solata s češnjevcem in mocarelo

V: grem na obisk, upam, da bo kaj sadja

tulka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti