Moj vrt

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

25. maj 2013 19:19

super da se je stvar razrešla, res je na prvem linku kot sem napisala perujska voljčja jagoda na drugem je pa slika prav navadne voljčje jagode, kateri sem pozabila napisati navadna, ker sem se preveč ozirala na sestavek v tistem forumu. Hvala ti, za dobro namerno kritiko. 

antonija7

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

25. maj 2013 20:06

odkar spremljam zapise Rimljanke, sem dosti bolj pozorna na latinska imena, in njena pojasnila so me že veliko naučila.

neika

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

26. maj 2013 15:03

Zmed pri Physalisih je res preveč. 

Perujsko volčje jaboko (Physalis peruviana) nekateri imenujejo tudi Andska jagoda. Pa smo tam. Od tu ni več daleč do usodnih zamenjav.

 Potem imamo še talno jagodo ali talno češnjo (Physalis pruinosa) in spet ena možnost zmede več. Tako je, kadar uvažamo nam neznane rastline pa trgovina prehiti stroko.

Takole na hitro si je o teh "volčjih" zadevah treba zapomniti le to, kar smo kupili v semenarni ali vrtnariji in raste na vrtu, je užitno, kar pa raste pri nas v naravi pustimo pri miru, če nismo ravno botaniki. 

Pri onih okrasnih lampijončkih (Physalis alkekengii), je pa užitna samo jagoda, ko je lepo rdeča in ko je oranžni lampijonček okrog nje suh kot papir. Pa še to le v majhnih količinah, kot zdravilo ali prehransko dopolnilo.  Vsi drugi deli te rastline so strupeni.

 

Cila

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

26. maj 2013 18:19

letos sem sadila ogromne količine čebule. od ptujske navadne rdeče, pe Tero, pa seveda 3 vrste tujih čebul, belo, rjavo in rdečo.  Seveda slovenske posebej, pa tuje posebej, pa da ne pozabim še Belokrajnko. Vse so mi super prišle ven, problem je ker sem vmes sejala korenje (ljubljansko). Nekje je lepo prišlo ven, drugje pa ne. Tam drugje je sedaj problem, ker je tam začel rasti plevel. (bojim se ,da bi z okopavnejm uničila tud mlad korenček,ki morda komaj vzklije).  Kaj naj storim, naj počakam, da korenje pride ven, ali naj okopljem in korenje še enkrat sejem? Priznam,  da me mika to drugo,saj me sedaj ta plevel močno moti, saj tisega večjega pulim, vendar vseeno:)

antonija7

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. maj 2013 19:38

Slišala sem, da čebuli nič ne škodi, če raste med plevelom. Lepo je biti priden, ampak da bi uničila s tem še korenje...

Lisa

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

26. maj 2013 19:56

Lisa hvala ti, to sem tudi jaz slišla pa baje isto velja za papriko ko začne delati plodove. Da pa to drži je dokaz naš sokrajan , papriko ima v travi, vendar  ima  bolj debele plodove kot mi vsi. Nekaj je že na tem. Se bom zadržala in čebule ne bom oplela. :) Se pa človek počuti bolje, če mu še kdo drug to pove :)

antonija7

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

27. maj 2013 9:43

Lunin koledar za 27 -  28 maj.

Pobiramo beluše, osipavamo krompir, sejemo gomoljst komarček, rdečo peso in zimski česen.

Žal nikjer ne najdem semena za zimski česen. 

Matjaž

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

27. maj 2013 10:37

Matjaž verjetno se hecaš ko navajaš, da sadiš zimski česen. Ta se namreč sadi tik pred zimo, konec oktobra, zato boš težko našel seme sedaj. Tudi za sajenje spomladanskega česna je že malo pozno. ;)

 

vikica

daja17  

član od: 11.8.2009

sporočila: 46

28. maj 2013 6:08

Hvala za odgovore bom poskusila drugače pa upam, da mi prezimi pa bo drugo leto še večje veselje.

Lep dan vsem skupaj:)

daja17

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

28. maj 2013 7:10

Vikica, Matjaž je napisal sejemo in da ne najde semena.

No, jaz pa počasi že obupavam nad vrtom. Vse stoji, se ne premakne niti za cm. Še solate nimam, pa sem jo sadila že pred mesecem dni. Prej jo bodo pojedli polži, kot bo zrasla. Ni toplote in resno razmišljam, da bom dala kopreno nazaj na grede. Fižol je prikukal iz zemlje, zgleda pa precej borno. Nekaj ga muči in se suši. Tudi kalil mi ni, kot bi moral.

Okrasne rastline so mi napadle uši, pa veter ne pojenja niti toliko, da bi jih poškropila. Joj....

kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti