Moj vrt

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

24. jul 2012 10:10

Paradižnik cveti v "grozdu" ali "etaži" ali skupini cvetov.Če prešteješ je sedaj nekje v šesti oz. sedmi etaži in na višini cca. 1,5 m (odvisno od sorte....).Če porežeš vrhove,bo vsa hrana namenjena plodovom, ki se bodo do konca septembra lepo razvili in dozoreli.

Na 13 in 14 strani diplomske naloge, je lepo razložen namen in način vršičkanja. Upam, da avtorica nima nič proti, če jo citiram:

http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/vs_zuz

 

 

 

 

 

 

jovita

buci  

član od: 13.6.2002

sporočila: 141

24. jul 2012 12:38

Jovita hvala! Iz diplome sem razbrala, da nad zadnijm socvetjem (6-7) pustiš še dva lista.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

24. jul 2012 13:52

buci je napisal/a:

Jovita hvala! Iz diplome sem razbrala, da nad zadnijm socvetjem (6-7) pustiš še dva lista.





Ja, seveda, zato, ker zadnja 2 lsita prehranjujeta zadnje socvetje, ker se hranilne snovi transportirajo od tam, kjer se tvorijo (pretežno v zelenih listih) navzdol, torej proti socvetju. Zaloge se delajo v steblih, komaj kaj v koreninah (ker je to paradižnik, pri krompirju seveda večina gre v gomolje), večina se pa sproti porablja za rast.

Morda velja dodati še to, da bo odstranitev vršičkov (očitno gre za nedeterminantne sorte paradižnika) pospešila rast stranskih poganjkov - vršičkov, tudi te potem velja sproti odstranjevati.

rimljanka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1567

25. jul 2012 9:10

Kje se dobi ograjice z zavitim gornjim robom proti polžem?

Mislim, da sem na tem forumu nekoč videla sliko take ograjice.

rdkapica

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

27. jul 2012 8:42

Na vrtu se mi je sprostilo kar nekaj prostora (po krompirju) kaj lahko še sadim, sejem razen kitajskega zelja, radiča? Ali mi bo navadno zelje še naredilo glave, katera sorta?

jade

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

27. jul 2012 13:56

jade je napisal/a:

Na vrtu se mi je sprostilo kar nekaj prostora (po krompirju) kaj lahko še sadim, sejem razen kitajskega zelja, radiča? Ali mi bo navadno zelje še naredilo glave, katera sorta?



jade

 

Ravno včeraj sem pogledala na škatlo od graha, se ga menda lahko seje še julija in avgusta. In brokoli še do konca julija. Oboje me ima, da bi še enkrat sejala. Brokoli imam sicer velike rastline, ampak samo perje in nobene glave. Je kaj upanja, da bo še kaj zraslo ali bom naredila bolje, da vržem ven in posejem še enkrat? Očitno so mi gosenice al metulji vse popapcali   Pa tako lepo mi je skalil spomladi na oknu.

rag_doll

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

27. jul 2012 14:11

Sem vprašala  strička Googla, kaj sadimo julija in mi je tole povedal: konec julija sadimo:

kitajsko zelje, cvetačo, kolerabo, zimski por,ohrovt, brstični ohrovt, zelje, endivjo, pozni radič, repo. Prav danes sem kupila 30 različnih sadik in zvečer gredo v zemljo.

P.S. letos mi noro rodijo paprike, paradižnik se lepo barva in ga tudi jemo, bučke so, ne pa tako kot lani, kumarce sem že tudi odtrgala, feferoni, da te kap, zelena lepa, peteršilj tudi. Solata brez veze, da govorim, korenček in pesa nista prišla ven.

Kako pa kaj vam zori in raste?

 

naor

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

27. jul 2012 14:19

Peteršilj super lep, korenje in čebula tudi kar spodobna. Prva runda špinače lepa, druga prepozno sejana in ne bo vsega skupaj nič. Grah je rodil obilno. Solata lepa, čeprav nekaj hitro sili v cvet, krompir lep, brokoli samo listje in niti ene glave, radiču se je zmešalo :), paprika lepa, jajčevec se še pripravlja, paradižnike (češnjevec) že po malem trgava, jagode v koritih spodobno. Za prvo leto lahko rečem: najbolj neumen kmet ima najdebelejši krompir :))

rag_doll

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

27. jul 2012 14:56

Jade, zgodnje zelje (Ditmar, kak F1 hibrid), kmalu motovilec, sej radiče za zimsko pridelavo (take, ki prezimijo), pa jih potem samo prepuli in  pusti le namočnejše. Če imaš zelo sončno, lahko še nizek fižol, poglej, da ima kratko vegetacijsko dobo, ponavadi piše, če ima med 45 in 60 dni, to bi še šlo. Korenček sorta Pariški, rdeče redkvice, repo, podzemno kolerabo, črno redkev, solate, za sprotno rabo, tudi peteršilj, ki bo prezimil. Celo rdeča pesa bi menda še zrasla, pravi Miša Pušenjak. Če še ostane prostor, kaj za zeleno gnojeneje, lahko tudi ajdo, recimo, bo lepo cvetela in dala čebelam hrano, tebi pa užitek ob gledanju. Pa kaj sončnic vmes, za kak šopek že bodo menda. 

rimljanka

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

27. jul 2012 21:08

Petršilj,kumare,česen, šolotka super.Paradižnik razen sorte DEGEIO tudi.Fižol si je po vročini in suši opomogel in cveti.Brokoli sem vrgla ven je šel kar v cvet.Paprika in jajčevci začenjajo in lepo kažejo.

Sedaj lepo raste konec junija posajen nizek fižol, grah,redkev, koleraba, cvetača,repa...Junija posajen krompir je po hudi vročini in suši slab in ga bom izkopala.

Konec tedna bom posadila endivijo,kitajsko zelje in radič.Posejala bom še grah, korenje,srebrnjak, motovilec in ledenko.

 

jovita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti