Moj vrt

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

16. maj 2012 18:08

Ni treba vsega verjet, elči. Če pa bi rada vse verjela, pojdi na ono temo resnice, saj veš, tasrebrno............

rimljanka

moj svet  

član od: 23.1.2012

sporočila: 243

16. maj 2012 18:18

Hvala Lisa. Pri meni že dela plodove, tako, da bomo kmalu probali in se sladkali. Sem pa včeraj že pobrala prve "navadne"jagode. Joj, kakšen domač okus.

Fizalis bom posadila ta konec tedna, ko bom sadila tudi paradižnik, papriko in bučke. Sem čakala, da so tile dnevi mimo.

Jaz sem te jagode, pa fizalis, pa črni in rumeni paradižnik........ kupila po eno ali dve sadiki, prav tako zaradi firbca.

moj svet

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

19. maj 2012 18:19

jaz pa zalostno ugotavljam, da tudi koprena ni pomagala pri zrmzali zadnjih dni,

 

tak je to, ce se lotis vrta na "pre"visoki nadmorski visini.

 

ampak zanimivo, nizek fizol in kromir sta bila pokrita s kopreno in oba delno pomrznila, sladki grahec pa ni bil pokrit - je zato res se manjsi od fizola, a mu slana ni nic skodila.

 

klavdija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

19. maj 2012 21:08

klavdijaB je napisal/a:

jaz pa zalostno ugotavljam, da tudi koprena ni pomagala pri zrmzali zadnjih dni,

tak je to, ce se lotis vrta na "pre"visoki nadmorski visini. 

ampak zanimivo, nizek fizol in kromir sta bila pokrita s kopreno in oba delno pomrznila, sladki grahec pa ni bil pokrit - je zato res se manjsi od fizola, a mu slana ni nic skodila.

Ne bo čisto tako. Ni previsoka nadmorska višina, ampak je bil glede na njo, preslabo izbran čas sajenja. Naši predniki so  veliko vedeli, pregovori nosijo zrno soli. Krompir in fižol izvirata iz takega podnebnega pasu, ki ne pozna zmrzali, grah pač ne. In v tem je vsa skrivnost, zakaj sta pomrznila, grah pa ni.

Mimogrede, krompoir se bo dobro obrasel, fižol odvisno od tega, kako velik je bil. Veš, pri nas, na 200 mnm velja parvilo, da se fižol sadi za sv. Florijana, to je 4. maja. In mislim, da bi takrat sajen pomrznil enkrat v zadnje 50 letih, ko je nekje okoli 20 maja v nižinah zapadlo kar nekaj snega.

Tako je pač, da je zmagovalna kombinacija nekaj znanja, nekja branja, nekaj pogovorov s sosedami in sosedi, če domači niso vir znanja (pa tudi, če so), pa malo sreče tudi ne škodi.

Pri nas še ni posajen visok fižol, sem ga dala v lončke nakalit, v enem tednu prvi že bodejo ven, paradižnik je ob steni, jutri gre v korita, paprike in melancani tudi, krompir bode izpod senene odeje. Bob pa je v polnem cvetju. No, tisto malo sreče je pa bilo, pri nas ni bilo slane, pa toče (tudi) še ne. Je bila pa zato lani vsaj 3x.

Vseeno ne obupaj, saj bo narava, ko pride topel čas, hitro vse nadoknadila. Kak teden kasneje boste pač jedli stročji fižol in mlad krompir, morda ti bodo stroki sladkega graha polepšali ta čakalni čas.

rimljanka

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

20. maj 2012 14:08

Evo komaj smo preživeli točo in vodo, se je danes naša gospa Špelca  odločila, da malo pregleda moje vrtnarske dosežke. Mi je počupala malo solatke in to glih une katero mi je toča stolkla, pa  eno vrsto čebula in pora je posmukala pa komaj 2 dni je kar se je postavil pokonci...  To ti je tko, če pozabiš pastirja prižgat...

jade

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4538

20. maj 2012 14:46

Špelca pa: "Živjo, ohcet!"

jade, upam, da si za letos izpraznila vrečo "ta slabo"

lp

mzm

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

20. maj 2012 14:46

rimljanka,

 

 

 

finta je v tem, da je to prvič samo moj vrt. pa še ta je 180 km stran. zaenkrat. in te malo zaboli, ko prideš.

 

fižol se bo verjetno obrastel, sem k vsakemu grmičku vtaknilaše dve, tri zrna.

 

Sosedje tam imajo vrtičke. Malo jagod in malo solate. Pravijo, da se ne splača.

 

drugače nimam tam ravno zaradi mrzlih krajev in toš še oddaljenosti, nič kaj raznolikosti.

 

Se pa borim s trdovratnim plevelom in ga uničujem, tako, da bom pridobila prostora za vrt.

 

(gledajo oni tam eno noro Slovenko, ki se grebe za vrt, če se pa da vse kupiti

 

 

 

 

 

drugače pa na našem vrtu, pri mami doma,

 

ki je bolj njiva kot vrt, pridno raste vse mogoče.

 

 

 

in tako kolobarim od domačega, do prijateljičinega (ki ji ga pomagam posadit in plet) ter čisto mojega

 

 

 

bo že.

 

sem hitro na prostor, kjer sem izkopala plevel, še malo rožic posjala.

 

 

 

tudi nekaj gladiol že pridno kuka na plan.

 

Nekaj jih mislim (na vseh treh vrtih) posaditi še zdaj, da ne bodo vse naenkrat cvetele.

 

In če nisi zbran in gledaš akcije, se zmotiš in namesto 1x kar 2x naročiš komlet 250 gladiol   

klavdija

Suny16  

član od: 22.5.2012

sporočila: 3

22. maj 2012 20:44

Gladiole so krasne :) Ti nebo žal, da si naročila kar dva kompeta, čeprav pomotoma ;) Pri nas vsako lepo lepo cvetijo in se mi zdi, da so res nezahtevne rožice ;)

kupon24.si

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

23. maj 2012 14:15

Mene pa zanima kakšno sorto špinače sejete, da ne gre tako hitro v cvet.

irena66

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti