Moj vrt

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

7. maj 2012 1:53

Rimljanka, hvala zapodatek, kam naj grem naslednjo leto iskat zrnje.Za letos ga imam se dovolj, bom kar se enkrat posadila.

Elaphus, jaz bi vsekakor pustila rasti smreko.Z malo srece ti bo  iz posekanega debla breze pognala nova , tej pa lahko kadarkoli odrezes vrh ali  jo tako oblikujes, da ostane majhna. Tako bo(recimo da je volk)  sit incela.

Za spanski bezeg pa...ce je vzgojen iz semena, je treba cakati kar precej let, preden zacveti.Tudi osem ali se vec.

Pa tudi obrezovanje je pomebno. Moj sosed ga je vsako leto prav grdo oklestil-hotel je imeti  majhen, kompakten grm-, potem se je pa pritozeval, ker ni cvetel.  Kako bi tudi, ce pa cveti na poganjkih prejsnjega leta.

Ampak to zagotovo ves, tako da je vzrok, ce sploh, najbrz kje drugje.

lp lučka

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

7. maj 2012 10:37

Kako sadite paradižnik? Namreč, včeraj ga je fantova sestra sadila tako, da je od količka kakih 30 cm preč skopala luknjo poševno do količka ter sadiko 'vkopala' v zemljo (kakšnih 20 cm stebla). Menda se tako bolj vkorenini in je sadika potem močnejša, posledično sklepam, da tudi več plodov.

Jaz ga še nisem sadila, bo šel namreč v večje lonce in ne v vrt (da bo pod streho). Ker imam še majhnega (prepozno sejala), mi ta zgornja varianta skoraj odpade. Me pa vseeno zanima, kako delate vi.

rag_doll

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

7. maj 2012 11:00

Ja, tako je rag_doll, če je paradižnikova sadika dolga, včasih tudi tanka in "pretegnjena", se sadi, kot je storila tvoja bodoča svakinja. V tvojem primeru to ne bo potrebno, ker imaš očitno posejanega in ker je majhen, ga boš sadila najbrž direktno v lonec.

Tudi sama ga zadnja leta sadim v lonce oz. večji zaboj in to cepljenega. Imam  super sorto, ki me še ni razočarala.

Lani sem ga na dveh sadikah čez sezono pridelala 32 kg, če verjameš ali pa ne. Bili sta gromozanski, tako da sem vezala vejo na vejo čez celo poletje in mi je na mreži zmanjkalo prostora. Nisem pa ga tako natančno vršičkala in sem pustila, da se je malo bolj razrastel.

No, letos se je šele vse začelo in bom raje tiho.....

kara

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

7. maj 2012 11:46

kara je napisal/a:

Tudi sama ga zadnja leta sadim v lonce oz. večji zaboj in to cepljenega. Imam  super sorto, ki me še ni razočarala.

Lani sem ga na dveh sadikah čez sezono pridelala 32 kg, če verjameš ali pa ne. Bili sta gromozanski, tako da sem vezala vejo na vejo čez celo poletje in mi je na mreži zmanjkalo prostora. Nisem pa ga tako natančno vršičkala in sem pustila, da se je malo bolj razrastel.

No, letos se je šele vse začelo in bom raje tiho.....

kara

 

Vau, paradajz tajkunka :)) Super letina, res.

rag_doll

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

7. maj 2012 14:30

Elaphus, kje rasteta tvoji drevesi?

Če sta kje za robom in imata dovolj prostora pusti naravi, da gre svojo pot.Obe drevesi sta agresivni v rasti.Ni se bati, da bi katera trpela.

Če pa je prostora malo in bosta ogrožali tvoje vrtne ljubljenčke ti ni druge, kot da posekaš obe.

Majnik (flider,španski bezek...) je tudi hitro rastoča rastlina. Jaz moje gojim kot drevesa-eno deblo in okrogla krošnja.To obliko jim zapovem že takoj po zasaditvi. Porežem jih vsako pomlad, takoj po cvetenju. Pa lepo rastejo in cvetijo. Poganjke, ki hočejo tvoriti nov vrh, pa izkopljem.

Glede paradižnika je lepo napisala Kara.Jaz na vrtu sadim vmes por in česen, po zunanjem robu pa petršilji in zeleno.Nikoli ne pokrivam, pa smo ga imeli lani do okrobra.Če ga ješ skoraj vsak dan, ga potem nič ne pogrešaš.Je endivija in radič na vrsti...

jovita

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. maj 2012 21:37

Hvala, lucka52 in jovita.

lp

cervus

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

8. maj 2012 7:30

polarbear zelo lep vrt si uredil.

Danes bom posadila fižil(visok in nizek) in buče vseh vrst.So se  pa so nastale nove sorte.Cukin mogoče eden, če bo prostor. Pa nekaj grmov boba in koruze bom posadila.

 

jovita

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

8. maj 2012 11:17

hvala cila,

 

 

pravzaprav sem iskala seme za radič cikorijo, ker ga pri nas nisem nikjer našla, potem me je pa zaneslo še med paradajze.

klavdija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti