Moj vrt

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. jan 2013 23:08

jovita je napisal/a:

 

Včasih so rekli, da je sneg revežev gnoj, toraj nas čaka dobra letina.


jovita

Sneg, ki pade marca ali aprila, je revežev gnoj. Januarski je pa samo - sneg .

lp

cervus

Jejža  

član od: 6.9.2007

sporočila: 180

29. jan 2013 9:48

Ze kaj sadite v loncke kot predpriprava za zunanji vrt? Lansko leto sem sama vzgojila paradiznike, a sem jih posadila prepozno in so rodili mesec dni kasneje kot ostali iz vrtnarije. Kdaj zacnete s sajenjem v loncke in kaj vse tako vzgojite?

Jejža

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

29. jan 2013 10:32

Sedaj je čas za papriko,feferone čilije, lahko tudi jajčevce- tam nekje do konca  februarja- za paradižnike je še prekmalu



anibas

Sporočilo je spremenil(a) anibas dne 29. 2013 10:41

Jejža  

član od: 6.9.2007

sporočila: 180

29. jan 2013 18:46

Aha, super, hvala za opozorilo. Torej zacnemo s papriko. Kdaj pa naj potem paradiznik? Cez mesec dni? Nameravala sem v loncke dati tudi petersilj, kumare in solato. Morda se nasvet, kdaj zaceti s tem? Vnaprej hvala!

Jejža

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

29. jan 2013 19:44

Paprika sedaj, paradižnik nekje od srede februarja dalje, kumare sredi aprila, peteršilj in solata se pa meni v lončkih na oknu nista nikoli dobro obnesla. Seveda sem pa Gorenjka. Na Primorskem veljajo druga pravila.

Lisa

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

29. jan 2013 23:54

Kaj sem se naučila po prvem letu vrtnarjenja:

- s solato se jaz verjetno letos tudi ne bom mučila in bo šla kar lepo v zemljo, ko bo čas, oz. bom kupila sadike do prve svoje.

-jajčevci v vrtu ne rastejo preveč dobro - ali pa meni pač ne. zahtevajo ogromno vode, pri tem da imam ilovnato prst, mi je zrasel en sam droben (v primerjavi s svakinjo, ki jih je imela v loncih in ogromno sadežev). Letos torejv lonec, če že.

- češnjevec v loncih je premalo, torej obvezno nekaj  paradižnika večjih sort še na vrt, pa bomo videli, kako bo. BOm poskusila kar nepokritega.

- če solato smiselno sadiš/seješ, imaš kasneje manj dela z redčenjem. In če sadiš večkrat po malo, nimaš cele grede solate naenkrat in je manj nevarnosti, da gre v cvet.

 

Pa verjetno še kaj. Predvsem pa imam že zdaj premajhen vrt za vse želje :))

 

rag_doll

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. jan 2013 5:43

Solata na okenskih policah se mi ni nikoli posrečila. Ker nimam prostora za toplo gredo, jo zadnja leta sejem po sistemu Zimskega sejanja (  http://rastline.mojforum.si/rastline-about2631.html&p )  in uspešno vzgojim lastne zgodnje sadike. Ne sicer tako zgodnje, kot v vrtnarijah, so pa moje domače. Tudi veliko drugih vrtnin in okrasnih rastlin sejem na enak način. Klitje je zgodnejše, ker so posode dvignjene od tal,  ravno mrzla spomladanska zemlja, ki je sonce zlepa ne ogreje,  pa zavira kaljenje . 



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 30. 2013 05:43

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

30. jan 2013 6:18

Cila, tole je pa zanimivo.  Poskusila bom paprike in papadižnike, iz radovednosti in  za začetek.

Mislim, če bi zdaj posadila paprike, bi jih morala dati ven ali pustiti v hiši in kje? Hvala.

Kotarca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

30. jan 2013 6:29

Kotarca je napisal/a:

Mislim, če bi zdaj posadila paprike, bi jih morala dati ven ali pustiti v hiši in kje? Hvala.

Joj, ne ven, no. Pravi ljubitelji paprik in čilijev zdaj začenjajo s kaljenjem, številni imajo lončke s semeni na grelnih blazinah. Pobrskaj po zgornjem forumu na ustreznih straneh. Branja za cel teden, če ne več.

rimljanka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. jan 2013 7:59

Kotarca: izrecno toploljubnih rastlin, kot sta paradižnik in paprika, nisem še nikoli sejala po tem sistemu. Če pa že, bi morale biti posode v zelo zavetnem in toplem kotu.  Bistvo zimskega sejanja je, da so posode zunaj in izpostavljene vsem vremenskim neprilikam - od snega do pomladanske sončne pripeke, kar bi pa znalo biti za paradižnike in podobno prehud šok.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti