Moj vrt

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

30. jun 2010 21:55

tedyka, zelo lepo si zgoraj zapisala bistvo vrtnarjenja: nič na silo, posadiš, če ni rezultata prekoplješ, posadiš nekaj drugega, bo že kaj ratalo. Jaz sem letos dvakrat  sadil fižol, prvič ni nič prišlo ven, drugič pa normalno, špinača mi že par let ne rata, rata pa kaj drugega. Edino bi imel pripombo glede blitve: blitvo posaditi zgodaj pomladi, ko skali je redčiti, naj bo med rastlinami 20-25 cm. redno obirati zunanje liste, pustiti le dva notranja, in se lepo razraste, za enega je dovolj listov blitve od 4 - 5 rastlin ( če ne pozabim jutri poslikam ).

A ja: letos mi sladka koruza ni nič skalila, pa ne vem zakaj, sumim, da nekaj poje seme, če dobim seme, bom spet posadil, pa če bo dozorela ali ne. Pa tudi špinača mi že par let nikoli ne skali.

Glede mleka: Vlado ima čisto prav ( mislim na šund znanost ).

ežoj

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

30. jun 2010 22:21

Ja, res je kar pravite... Npr. meni je letos seme visokega stročjega fižola ostalo pri tleh (pa je iz iste vrečke kot lani, ker mi ga je ostalo...), pa eno drugo sorto fižola sem tudi 2x sadila. Koruza pa: od vseh 10 vrst po 10 sadik mi na enem delu ni kalilo približno 8 semen. Nekaj jo je pojedlo. Je rekel sosed, da znajo tudi vrane lepo priti do semena znotraj. Ne vem. Špinača: imam različne izkušnje, bolje je kalila tista, ki sem jo zgodaj sejala. In nekatera slovenska semena mi večkrat niso ven prišla. Za krompirjem sejem: radič, endivijo, radič štrucar, že prej pa vmes zasadim sadike zelja. Mateja

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

30. jun 2010 22:28

Pozabile smo še na motovilec, za jesensko uporabo se seje avgusta, za pomladansko pa v začetku septembra. Če imam več prostih gred, ga sejem za zeleno gnojenje, zemljo pa s svojimi koreninami rahlja od vseh vrtnin najbolj.

Lijana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

30. jun 2010 22:58

ežoj je napisal/a:

Edino bi imel pripombo glede blitve: blitvo posaditi zgodaj pomladi, ko skali je redčiti, naj bo med rastlinami 20-25 cm. redno obirati zunanje liste, pustiti le dva notranja, in se lepo razraste, za enega je dovolj listov blitve od 4 - 5 rastlin ( če ne pozabim jutri poslikam ).ežoj

Tole velja le za sorto "srebrnolistna", za ostale, ki imajo manjše liste s tankimi peclji, pa nikakor ne.

rimljanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. jul 2010 6:46

Tega pa nisem vedel, res pa je, da sadim le srebrenolistno!

ežoj

francis  

član od: 7.7.2007

sporočila: 131

1. jul 2010 10:38

Ko ste ravno pri blitvi:pridno jo okopavam, zadnja leta pa, ko lepo zraste, jo nekaj napade, zunanji listi se zgubajo in začnejo rumenet in gnit. Včasih je tako lepo uspevala, izgleda, da ji nekaj v zemlji ne paše. LP. francis

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

2. jul 2010 19:20

francis, morda ji manjka kateri od mineralov, morda celo kar dušik. Del jo dobro pognoji (kompost, koprivna prevrelka,....), pa boš videla, če se bo pri tej, v primerjavi z ostalo, kaj spremenilo.

rimljanka

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

5. jul 2010 8:37

Letos iz neznanega razloga na čebuli ni čebulne muhe. Saj ne, da bi me to motilo se pa sprašujem, zakaj je temu tako. Na začetku se je nekaj malega bolezni kazalo, potem pa je prenehalo. Z vrtom se ukvarjamo pet let, do zdaj smo vsako leto morali čebulo porabiti še zelo mlado, letos pa imamo lepo zdravo okroglo čebulo. Čebulo sadimo vsako leto na drugi gredi, edina razlika od prejšnjih let je ta, da je čebula odlično zaplevljena , kar pa čebule sploh ne moti. Je mogoče tu iskati vzrok, ali pa enostavno letos ni sezona čebulne muhe? lp Vlado

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

5. jul 2010 8:52

Vlado, tudi jaz sem imela lepe čebule lani, sem jo pobrala, spletle kito,... potem pa je začela počasi gniti. Rekli so mi, da je to čebulna muha in zato gnije. Tako da sem kar nekaj pridelka lani vrgla stran. Mogoče je bilo pa kaj drugega, ne vem. Upam da ti bo uspelo

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

5. jul 2010 12:32

Jaz sem imela mojo čebulo pokrito s kopreno. Je pa na robovih enih 5 čebul imelo čebulno muho. Verjetno je veter kopreno odkril in je muha izlegla jajčece v čebule. Sedaj pa je čebula že lepo velika in precej debela. Mogoče je pomagal dež, ki ga je bilo kar nekaj v času rasti malih čebulic. Upam, da bo tako tudi ostalo. lp baška

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti