Moj vrt

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

28. jun 2010 9:49

Tedyka, hvala za tvoj prispevek. Čeprav je namenjen Home made, bo koristil tudi meni. sara

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

28. jun 2010 14:57

Res je, lepo je Home made napisala. Tudi jaz se že nekaj let učim in lovim. Sem pa vsako leto bolj zadovoljna s svojim pridelkom. Letos imam veliko toplo gredo, v katero sem posadila nekaj kupljenih flanc solate, istočasno pa sem jotudi posejala. Tako sem kmalu imela zelo lep pridelek glavnate solate, takoj nato pa tudi šnitko, ki sem jo tudi presadila že na vrt. Sedaj pa vsakih 14 dni sejem solato in redkvico. Sejala sem Ledo, sedaj pa Ljubljansko ledenko. Prav tako sem že 3 krat v različnih presladkih kupila nekaj kolerabice, cvetačo, rdeče zelje, in ostale kapusnice. Tretjič sem že posadila nizki fižol (prvič v toplo gredo). Sejala sem že por za zimo, rumeni in rdeči radič, endivijo. Ko vsako leto slediš in ugotoviš, kaj je dobro in kaj ne za tvoj vrt in ti začne vedno lepše uspevat, začnem res z veseljem delati na vrtu. Seveda pa res ne zraste vse po načrtu, ampak kaj za to, posadim in posejem drugo kulturo, pa ajd naprej. Lep dan, baška

home made  

član od: 26.5.2010

sporočila: 91

28. jun 2010 20:22

Super tedyka:) Hvala za nasvete..Si bom izpisala pa hop v trgovino. Za cvetačo, brokoli, ohrovt..pa še marsikaj se mi tudi sanjalo ni, da je še vedno čas za sejanje, oz. da kupim sadike:)) Morda pa mi vseeno še kaj rata letos, čeprav je slabo kazalo:) Se že veselim in držim pesti:))) LP home made

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2011

29. jun 2010 6:26

Pa saj tudi tistim, ki imamo že leta izkušenj ne rata vse - letos pač bolje raste ena zelenjava, drugo leto druga, malo se učimo iz izkušenj, malo iz knjig, malo preberemo na internetu, nekaj pa tudi improviziramo, pa kar gre. In naj ti zaupam še nekaj. Če imaš možnost in mogoče kosite travo okrog hiše ali podobno - mi ponavadi to kar se nabere v košu takoj še sveže potresemo okrog paradižnika, paprike, melancan, zelja, ohrovta in podobnega, kot zastirko. Manj je treba pleti, dobro drži vlago, pa tudi uniči se samo in nastane humus. Paziti je le treba, da trava in drugi pleveli ob košnji ne cveti, ker se ti potem zaseje v vrtu. Potrplenje, potrplenje in še enkrat potrplenje in videla boš, da boš presenečena nad pridelkom, kar je pa domače je pa itak boljše kot tiso v supermarketu. Uspešno vrtnarjenje, če pa še rabiš kak nasvet vprašaj, ti bomo svetovali. tedyka

regica54  

član od: 1.11.2008

sporočila: 291

29. jun 2010 14:35

PROSIM ZA POMOČ! Na papriki sem danes tudi jaz opazila rjavo pegavost (sosede so jo omenjale že prejšnje dni). A mogoče kdo ve svetovati s čim jo poškropiti - nekaj kar je brez karence? regica

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

30. jun 2010 13:50

Jaz sem opazila na mojem paradižniku rjave madeže s spodnje strani plodu. Mislila sem že, da je po njem in sem vprašala kolegico,ki se spozna na te zadeve. Povedala mi je, da mu primanjkuje kalcij in da se to rado pojavi tudi na papriki. Zato moram v Kaliji kupiti kalcij in z njim pošpricati papriko in paradižnik. Sem pa do sedaj škropila z mlekom:vodo in koprivami, verjetno pa to ni bilo dovolj. baška

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

30. jun 2010 14:43

Pozdravljeni, da se malo vrnem nazaj na krompir. Ste me namrč razveselili, ko ste napisali, da je krompir kljub temu, da ni cvetel naredil lepe gomolje. Tudi meni ni in sem že mislila, da ne bo letos nič. Pa si vsak dan 2x premislim ali ga naj pustim ali pa kar ven zmečem in raje kaj drugega posadim. Kaj pa sadite na gredo kjer je prej rastel krompir? Solato, s fižolom sta baje tudi prijatelja. Še kaj? Pa še nekaj o mleku (tole bi verjetno pasalo tudi v kakšno drugo rubriko): Mleku s postopkom homogenizacije spremenijo molekularno zgradbo. Tako nima več pozitivnih učinkov, ki se jih nadejamo, ko ga pijemo. Predvsem se na glavo postavi teorija s kalcijem, ki ga naj bi z uživanjem mleka dobili, v resnici pa se zaradi uživanja homogeniziranega mleka porablja iz naših kosti. Tako da so znani primeri malih otrok (4, 5, 6 let) z osteroporozo. No, jaz nisem znastvenik in se niti ne trudim zapomniti vseh postopkov in podatkov, ki jih preberem v kakšnem članku, tako da se opravičujem za megleno predstavitev (po mojem mnenju) perečega problema. Bistvo je, ne piti homogeniziranega mleka Znalo bi biti, da tudi na rastline takšno mleko ne vpliva tako kot bi si želeli. Jaz sedaj škropim paradižnik in papriko z nehomogeniziranim mlekom. Me pa zanima vaše mnenje. Še posebno, če je kdo iz "foha". Ali nas spet farbajo in zganjajo paniko Lp, OleaSativa

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

30. jun 2010 15:43

Za krompirjem sadim običajno kakšen radič, ali pa endivijo. Po mojem ne bi bilo nič narobe, če bi se posejala črna redkev.

Tole o mleku pa mene tudi bega že leta, vsake toliko časa pride ven informacija, da je "alpsko" mleko škodljivo. Kaj pa vem, pri nas ga bolj malo pijemo, mleko naj bi bilo za teleta in majhne otroke. Sama ga uživam samo v kavi. Je pa sreča, da so kmetje z mlekomati pokrili dobršen del Slovenije in imamo izbiro, kakšno mleko bomo kupovali.

Lijana

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

30. jun 2010 16:40

Glede mleka in mojega skromnega znanja s področja, bi kljub vsemu trdil, da gre za šund znanost. En malo bolj relevanten link: http://www.kemija.org/forum/viewtopic.php?t=1322 predlagam, če se bo tema o mleku nadaljvala, da se preseli v samostojno temo, da ne smetimo "vrta". lp Vlado

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

30. jun 2010 19:35

Se pridružujem tvojemu mnenju, Vlado. 100%.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti