Moj vrt

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

22. mar 2010 11:10

Evo, jaz bom pa danes nesla zemljo po silnem klancu domov. Vrta nimam vec, sem pa "pridelala" zelo velik balkon, na katerem je dosti prostora tudi za nekaj "gredic". Iz Slovenije so mi dobre vile, no, je bil bolj skrat, prinesle nekaj semen (za semena iz Semenarne vem, da so dobro kaljiva in se ne bi zafrkavala tukaj po angleskih trgovinah s semeni in ugotavljala, kaj je dobro in kaj ni), med drugim tudi lustrek, ki se ga tukaj ne dobi. V lonckih, ki bodo viseli cez balkonsko ograjo bom imela timjan, baziliko, tajsko baziliko, verbeno, petersilj, majaron in koprc. Mogoce se kaksno zelisce. V en velik lonec pride limonska trava, v drugega lustrek. V drugi balkonski kot pa nekaj solatke (mladi listi za rez), nekaj azijske solatne mesanice in vec vrst cilija. Poleg tega se stoletna azijska cebula in redkvice, med cebulo pa najbrz se nekaj korencka. Komaj cakam. Letos vsaj z zalivanjem ne bi smelo biti problema! Se vedno bo vec kot dovolj prostora za mizo in stole ter druge balkonske zadevscine, za sproscujoce vecere med zelenjem. Po vsej verjetnosti se bom letos tudi preuzkusila v vzgoji ingverja, kurkume in galangala- mislim, da bi moralo uspevati; tako vsaj pravijo nekatere vrtnarske revije. fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

22. mar 2010 11:22

Kaj pa trajna rukola, fresh, pa drobnjak? Oboje zelo primerno, pa kakšna krebuljica še tudi.In meta, melisa za kak čajček in frtaljo.

rimljanka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

22. mar 2010 12:54

Sem vedela, da me bos spomnila na kaksno zadevico, ki sem jo pozabila. Hvala! fresh

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

22. mar 2010 12:57

Joj, rimljanka, pa se to- bi ti bilo zelo vsec: Sosedje imajo na vrtu posebno mizico s posebnim kroznikom s semeni. Vsako jutro, ce stopis na balkon dovolj zgodaj, vevericka pride na svoj zajtrk. Res lep zacetek dneva, sploh v takem velikem mestu! fresh

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

22. mar 2010 22:31

na sejmu Flora v Celju je bil štand z gnojilom Hulum. To je baje naravno humusno gnojilo, ki ga predelajo kalifornijski deževniki in v celoti nadomesti hlevski gnoj. 50 litrov gnojila, ki zadošča za 50m2, stane 17,00 EUR in ti ga dostavijo na dom. Ne vem, če cena vključuje stroške dostave. Ali je katera že uporabljala to gnojilo?? atic

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. mar 2010 9:21

Atic, tako fino gnojilo s slovenskimi dezevniki bi lahko sama pridelala. Naslov za recept je nasa draga rimljanka. Kaj pa vem, mene bi skrbelo, da se bodo ti kalifornijski dezevniki prevec namnozili v Slo, enako kot se je zgodilo s tistimi spanskimi rdecimi polzi ali pa v Angliji s sivo, uvozeno, veverico ali pa z uvozenimi ameriskimi potocnimi raki. V razmislek, zgolj, nikakor kritika. fresh

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

23. mar 2010 10:20

Fresh, lani sem na vrt posejala azijsko mešanico solat ki jo omenjaš. To je prekrasna zadeva, režeš jo celo sezono, posebno dobra je mlada, če jo pustimo da preveč zraste je zelo pikantnega okusa, a še vedno dobra. Zelo priporočam tudi drugim članom kulinarike. mejačka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. mar 2010 10:46

O, super, mejacka! Tukaj sicer dobim ogromno azijskih zadevscin, ob sobotah grem najprej na lokalno trznico, potem pa se v korejsko trgovino, kjer dobim azijski drobnjak, pak choi, bok choi, itd. Ampak bo super, da bom imela malo zelenjave tudi na balkonu, ker zelo pogresam svoj vrt. Sem blazno uzivala v obdelovanju. Skoraj mi ni bilo lepsega kot sedeti ob robu vrta in gledati mojo zelenjavco, kako lepo raste. da o okusu sploh ne govorim. Odrasla sem z domaco zelenjavo in ko sem dobila priloznost imeti svojo v Ljubljani, sem bila presrecna. Se priporocilo vsem clanom od mene- katalonski radic. Prvic sem ga jedla v Italiji in se zaljubila v to zelenjavo. Uspeva brez vsakega problema in je krasna zelenjava. Rahlo grenka sicer, a vseeno zelo okusna. Pripravi se ga podobno kot blitvo, kratko duseno s cesnom in olivnim oljem. Nora kombinacija pa je preprosto dusen z zares dobrim oljem in cesnom na pireju iz boba. Je se lahko tudi v solati, pripravljen podobno kot radic ali regrat (tudi izgleda kot gigantski regrat). Uspesno sem ga dusenega tudi zamrznila. Zelo hvalezna zelenjava. Semena se dobijo v Kaliji. Poskusite tudi tajsko baziliko, ki ima cisto drugacen okus od navadne bazilike. Vredno imeti rastlinico ali dve. fresh

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

23. mar 2010 11:25

Pri nas rečemo katalonskemu radiču cikorija. Hvala za idejo, letos jo posejem. Najraje jo pripravim v naslednji solati: cikorijo zrežem, jo na hitro blanširam, dodam oljčno olje, česen, kis,fižol ali trdo kuhano jajce. Očitno pa so naši dedje uporabljali to rastlino kot nadomestek črne kave, saj verjetno vsi poznate pesem od Beneških fantov Moja mama kuha kafe, sama cikorja, samo da je. mejačka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. mar 2010 11:34

Ja, cikorija, ja! Ne vem, od kje so potegnili izraz katalonski radic. In res, bila je nadomestek kave, populariziran v 2. svetovni vojni. Kava se je delala iz suhe, zmlete korenine. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti