Moj vrt

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

6. jul 2009 23:20

Ežoj, tisti žužki so danes dobili Plantellin pips po svojih kosmatih ritkah, ker so se mi preselili še na paradajz. Pričakujem, da jih jutri ne bo več. Sicer nerada pobijam živali, ampak paradajza jim pa ne dam. RadaJem

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

7. jul 2009 6:21

Namesto na ZS bom odgovorila sem,morda pride komu prav, predvsem tistim,ki te metode ne poznate. Krompir na zgornji sliki res raste pokrit s senom in ne z zemljo. Bom citirala francosko revijo" Nature et progres",ki tak nacin imenuje kar sajenje za lene vrtnarje. Gre za biološko metodo po kateri vam ni potrebno tla preorati, okopavati ali krompir osipati, kot to počnemo običajno. Krompir enostavno položite na tla v ravnih vrstah in ga pokrijete z 25-30 cm debelo plastjo slame ali sena. Travno rušo, ki je morda ob tovrstnem sajenju že pognala, pustite, saj bo zaradi pomanjkanja svetlobe odmrla. Prednost metode je, da rastline v sušnem obdobju ne kažejo pomanjkanje vlage v tleh. Pobiranje gomoljev je zelo enostavno, saj samo odkrijete seno. Krompir je čist in lepega videza kot bi bil opran. Slabost je, da vegetacija traja veliko dlje, vse do pozne jeseni, ko so klasična krompirišča že zdavnaj brez listja. Pojavi se lahko tudi, da so nekateri gomolji, ki niso bili zadosti zastrti, pozeleneli zaradi vpliva svetlobe. Mi na ta nacin sadimo krompir ze vec let (prvic sem to videla v Trenti ,vendar sem bila precej skepticna),dodamo le se malo hlevskega gnoja,ce ga le uspemo dobiti. Vredno poskusiti. lp

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

7. jul 2009 12:10

Lučka,me zanima ,kdaj ga potem pobirate?

 

lp goga

ninkica  

član od: 31.10.2008

sporočila: 632

7. jul 2009 15:47

pozdravljeni, mene pa zanima kdaj vem,da so lubenice in melone zrele?? Na vrtu je melona že tako velika kot trgovinska pa ne vem,če je že zrela?? hvala za odgovore. ninkica

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6078

7. jul 2009 17:23

Po navadi zadostuje, če potolčeš po njej in  če zveni votlo, bi morala biti dobra.

 

Vanja

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

7. jul 2009 17:33

gogad, zgodnjo sorto (sicer le eno vrecko 2 kg se mi zdi )sem sadila okrog 10. aprila in smo ga ze zdavnaj pojedli...,tale na sliki je pa bolj pozen vendar ga bom pustila le se kak teden, potem pa posejem radic. Ta nacin je primeren za manjsa gospodinjstva,za lastno rabo, za prodajo in vecje povrsine seveda ne. ninkica, mislim da je to, kdaj so lubenice melone zrele ze kar prava zananost. V glavnem se drzijo tega, da je zrel,ko se pecelj lepo odtrga od rastline. Nekateri pravijo, da se da ugotoviti po zvoku (ce potrkas po njej zveni votlo),nekateri spet vedo po intenzivno zeleni barvi,spet drugi da zacne rumeneti kjer se dotika zemlje itd.itd. Mislim da pravega recepta ni,le izkusnje. Jaz jih tudi imam ,pa niti slucajno se niso zrele-vse kaze, da bodo prej segnile... lp

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

7. jul 2009 17:56

Hvala lučka,bi prišlo v poštev,ker pridelamo ravno toliko krompirja,da se ga parkrat "orenk" najemo.

Drugo leto,ker sedaj za pobranim krompirjem veselo solatka raste.

lp goga

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

7. jul 2009 19:26

Mene pa zanima, kaj bi ratalo s krompirjem če bi ga posadili sedaj? Je že kdo poskusil? Pa naprimer rdeč korenček? Saj čez tri mesece je šele oktober in če je vreme normalno je takrat še toplo. Teka

ninkica  

član od: 31.10.2008

sporočila: 632

7. jul 2009 19:49

Teka,jaz sem sem imela še na vrtu plac pa sem rdeč korenček posadila pred kakimi 10 dnevi in je že uzuni. Brez problema lahko.Saj jaz tako in mi vedno uspe. ninkica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

7. jul 2009 19:56

Ja, za korenček je zdaj čas, za tistega, ki ga kaniš jeseni spraviti za ozimnico. Tudi rumenega še lahko seješ, vsaj jaz ga bom, se je lani lepo obnesel. S krompirjem boi morda veljalo psokusiti, čeprav ne vem, kako bi bilo, ker nov najbrž ne bo dobro rastel, starega pa ni več.

Lahko sadiš/seješ nizek fižol, grah, pa endivijo, radič, solato razni sort (tistih, ki ne gredo takoj v cvet), kitajski kapus, sem zadnjič brala (mislim, da M. Pušenjak), da lahko sadimo še kumare in buče, ki bodo rdile potem, ko bo prve že zelo plesen npadla. Bom poskusila. Če imaš prostor, je tako bolje, da raste kaj uporabnega, ne pa plevel, kajne?

Najbrž sem še kaj pozabila......

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti