Moj vrt

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. jul 2012 0:14

Jaz imam dva grma tistih najbolj običajnih rožnatih hortenzij in enega z malo bolj posebnimi belimi cvetovi. Ena od rožnatih je leta in leta uspevala prav neverjetno, posajena je bila pa poleg poslopja, kjer smo imeli do lani pralni stroj, predpostavljam, da je puščala odtočna cev, ker letos ni tako košata. Drugi dve uspevata čisto dobro, ju pa že štiri leta ne zalivam več, tako kot tudi nič drugega ne, razen rastlin v posodah.

Vse tri so do poldneva izpostavljene soncu, popoldne so pa v senci, področje je pa med najbolj sušnimi (Obala).

Seveda niso tako lepe kot tiste, ki jih lahko občudujemo recimo kje okoli Kobarida, ampak tudi brez zalivanja čisto lepo preživijo. Bolj kot suša jim škodi zimska burja.

Pred leti sem se odločila, da ne bom zalivala z vodo iz vodovoda prav nič več. Če že šparamo z vodo toliko, da se dve od treh peric pritožujeta, da jima perilo oprano v stroju smrdi in ker se še sama spomnim časov, ko smo vsak liter vlekli iz štirne in po frišno vodo hodili k danes žal potopljenem izviru, je pa tudi jaz ne bom polivala kar tja v en dan.

Imam manjši zelenjavni vrt, ko ga zasadim zalivam sadike z vodo iz štirne, kjer se zbira meteorna voda s streh. Ko je zmanjka, so na svojem. Za posodovke uporabljam vodo od pomivanja posode in kar se čez leto nabere v štirni.

Saj mi je malo žal, zalivanje zjutraj in zvečer je bilo eno od mojih priljubljenih opravil, imela sem vsake sorte cevi in zalivalne nastavke, ampak rastlinam očitno nič ne manjka, mogoče so paradižniki malo manjši, so pa bolj okusni, med travo, ki jo manj kosim so se spet naselile zeli in rože, ki sem jih že desetletja pogrešala.

Hortenzije pa tudi kar vztrajajo, malo drugačne so, nimajo tistih krasnih sočnih listov in cvetni kobuli so manjši kot so bili, no so pa okrog njih spet pognale tavžentrože, divji finokjo in tisti ta plavi osat (bo Rimljanka povedala, kako se mu reče), polja rukole in sejano in košeno travo počasi zamenjuje dišeča materina dušica. meni je kar prav tako.

 

nola

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

9. jul 2012 6:42

Imam eno vprašanje.

Ali je katera že slišala, da če zalivaš kumare, da so grenke? Ko mi je to povedala ena gospa, ki doma sadi kumare za vlaganje v večjih količinah, sem prenehala z zalivanjem, pa mislim, da ni v redu. Je vse ovelo.

 

Čakam na vaša mnenja.

 

Se beremo!

Veronika

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

9. jul 2012 7:06

kumare le zalivaj-toda ne po listih-pri zemlji

anibas

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

9. jul 2012 8:34

VEROVNIKA je napisal/a:

Imam eno vprašanje.

Ali je katera že slišala, da če zalivaš kumare, da so grenke? Ko mi je to povedala ena gospa, ki doma sadi kumare za vlaganje v večjih količinah, sem prenehala z zalivanjem, pa mislim, da ni v redu. Je vse ovelo.

 

Čakam na vaša mnenja.

 

Se beremo!



Veronika

 

 

Tule je nekaj odgovorov

 

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2118

 

 

 

lp

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

9. jul 2012 9:37

Hvala za posredovani link. Prebrala in od danes zvečer dalje jih bom zalivala, pa naj bodo grenke ali ne.

Se beremo!

Veronika

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

9. jul 2012 11:40

Od danes imajo hortenzije v Lidlu. 

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

9. jul 2012 13:17

Sem jih videla ... in moja hortenzija, o kateri sem govorila je bila prav lani kupljena tam, v Lidlu ... očitno je sorte, ki rabi zalivanje .... letos verjetno ne bo z njo več kaj konkretnega, ker so nastavki za cvetove kar nekako zakrknili, ampak mislim, da bo z zalivanjem preživela ...

 

Kaj pa menite o jagodah?

katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

9. jul 2012 21:33

katjuška, ni take sorte, ampak je bila pred nedavnim posajena in njen korenisnki sistem še ni tako razvit, da bi v tej suši zaostil potrebam rastline po vodi. Temlejito jo zalivaj, bolje redkeje, a temeljito, vsaj 10 l vode naenkrat, pa počasi, da večina steče okoli nje v prst.

Z jagodami pa počakaj do jeseni ali, še bolje, pomladi. Zdaj v tej vročini in suši in v tem času se pač ne presajajo.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. jul 2012 23:37

Jaz imam pa ngravžno vijoličasto karfijolo, tralala! oranžna pa ni uspela, kljub temu, da sem jo dvakrat sadila - je šla sam v listje, nič v cvet!

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

10. jul 2012 9:14

Pojejte surovo, elaphus, sicer ne bo več vijolična. Ti jo pa enmal zavidam, veš.  

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti