Balkonsko cvetje

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

5. maj 2011 16:17

Prezimim jih kar na notranjih okenskih policah na stopnišču in v garaži. Vsa okna so na južni strani hiše, prostori pa neogrevani. Tašča jih ima v spalnici, pa ima vedno uši gor, jaz pa ne oz. redkokdaj. 

Najprej septembra naberem vršičke. Najboljši so tisti stranski poganjki brez nastavkov za cvetje (ni pa nujno, lahko jih samo potrgamo stran) z največ tremi sklepi (res ne vem kako naj se izrazim). Odtrgam ga tik ob osnovnem steblu (menda se takšni najbolje primejo). Če ima roža premalo teh stranskih poganjkov, pa odstrižem kar vrhe (tudi za tri sklepe nazaj). Te vršičke potaknem v jogurtove lončke z enako prstjo kot jo imam za presajanje. Zalivam zmerno, toliko da je zemlja vlažna, približno enkrat na teden. Februarja tiste ki so preživeli  presadim v tiste večje črne lončke, poščipam vršičke, da se začnejo razraščat, v začetku maja (letos kasneje ker je hladno, jaz pa iz hribov), pa jih presadim v korita. Zemljo pa kupim, ker se mi zdi brezveze, da bi ves trud uničila s slabo zemljo.

Septembra pa spet vse znova...

Tatjana

patty  

član od: 2.9.2005

sporočila: 298

5. maj 2011 19:21

JOJ JOJ a spet bom 2krat na dan zalivala rožice, kot lani ko sem imela krompirjevke:) Kdo bi si mislil, da so sončki tako žejni:)

patty

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

5. maj 2011 19:35

Tatjana, hvala za natančen opis.  

Pa tisto o zemlji se mi zdi zanimivo za prebrat - in upoštevat! 

 

Naj ti lepo uspevajo!  

sara

saskia02  

član od: 17.5.2010

sporočila: 53

5. maj 2011 21:54

patty je napisal/a:

JOJ JOJ a spet bom 2krat na dan zalivala rožice, kot lani ko sem imela krompirjevke:) Kdo bi si mislil, da so sončki tako žejni:)

patty

 

kupi ustreznen substrat. jaz sem lani imela humkovega "Zeohum - profesional vrtnarski substrat" (slikca je tukaj, je tisti spodnji, ki ima ene lila marjete), pa mi rož sploh ni bilo treba dodatno zalivat (jih je kar dež zalival v korita z zalogo). 

za vse, ki nimate kataloga PVD je tukaj. 

 

 

 

 

 

https://sites.google.com/site/saskia02/

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

5. maj 2011 22:40

Oj!I

Iimam vprašanje za vas.

Kupila sem lesena korita z ograjico.

Korita stojijo na žgočem soncu. Ker so temperature res visoke ne ugotovim kaj naj v njih nasadim.Imela sem Kapucinke, Črnooke suzane.Sedaj premišljujem o travah, okrasnem slaku.....

Imate kako idejo zame??

L.P.

ham-njam

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

6. maj 2011 6:59

Kaj pomeni z ograjico? Glede na to da si mela Kapucinke in Črnooke suzane pomeni, da imajo oporo in rastejo v višino? Ali pa so ti rasle navzdol? Ali imaš kako fotko? V Italiji sem kupila novo vrsto petunije, imenuje se POTUNIA .Je primerna za sonce, krasnih barv, razraste pa se v blazino. V dveh vrtnarijah na Gorenjskem sem povprašala po njih, pa niso nič vedeli. Jaz bom letos na soncu imela sivko, kombinirano s potunijami Kotarca

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

6. maj 2011 8:22

Niti kapucinke niti črnooke suzane niso lastna imena. Prve obstajajo tudi v grmasti obliki, druge se bodisi ovijajo po vrveh, bodisi so povešave, kakor jim pač dovolimo ali omogočimo.

Za moj okus se na najbolj vročih rastiščih najbolj obnesejo klasične pelargonije vrste Pelargonium zonale, včasih so jim rekli kar zonalke. Se počutijo kot doma, na suhih, vročih južnoafriških rastiščih. Zadnaj leta jim družbo dela mleček in kak smilj, oba ljubitelja vročine.

rimljanka

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

6. maj 2011 8:29

Mi imamo balkon ki je ves dan na močnem soncu. Tudi Pelargonije se nam niso najbolje obnesle in jih že nekaj let več ne sadimo. V zadnjih letih so se kot najbolj trpežne izkazale: vse vrste moljevk, mleček, lantane, abutiloni, afriški smilj, do neke mere tudi gaure.

Dobrojedka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17810

6. maj 2011 8:32

Pisala sem o starih sortah pelargonij, ne o novodobnih hibridih, sploh pa ne o povešavih, ampak o pokončnih. 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti