Oh slovenščina

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

30. apr 2011 17:09

Vendelina jr. je napisal/a:

To, kar delajo na štajerskem koncu, spominja na vnašanje členov (določnega ali nedoločnega, tisto, kar poznamo kot a-the, un-le-el-il, una-une-la) v govor. Slovanski jezik so iz govora večinoma izločili uporabo člena - v knjižnem jeziku to uporablja makedoniščnia (solnceto, liceto....), v pogovornem pa, vidim, uproabljajajo še na SV Slovenije.

Tisto, ko se glagoli narečno končujejo na -ste (kaj rečeste) je pa narečna oblika uporabe končnice, ki jo poznajo romanski jeziki pri tvorbi glaglolov, kadar označujejo dovršno dejanje iz preteklosti. Knjižna slovenščina tega ne pozna. Poznajo pa nekaj podobnega osstali jeziki iz bivše Jugoslavije.



Vendelina jr.

 

Slovanski jeziki "člena" niso nikoli imeli. Določni člen se je v tako rekoč vseh jezikih, ki ga imajo, razvil iz specializirane uporabe kazalnega zaimka (in nikdar obratno) - zato se tudi prerekate, ali gre za člen ali za zaimek. Makedonščina, bolgarščina, deloma lužiščina ter neknjižno tudi češčina in slovenščina poznajo člen, a je poznejšega (in, treba je poudariti, kontaktnega - pod vplivom drugih jezikov, torej) nastanka.

Štajerski (tudi koroški) zaimki tipa 'tota', 'toto'' ipd. so iz podvojenega zaimka: psl. *'to' + psl. *'to' = štaj. 'toto'. Podobno pozna češčina (le da se tam sklanja prvi del, dočim se pri nas drugi: štaj. 'toto', 'totega' proti češ. 'tento', 'tohoto'), tudi lužiščina (tu pa se spet sklanja drugi del: 'tutón', 'tutoho'). Tudi ruski 'этот' in podobne tvorbe v beloruščini so reduplikacijskega porekla, so pa še dodatno prefigirano s tem 'э'. V ruščini in beloruščini se sklanja še po tretjem možnem načinu: kot bi bil normalen (podvojen je torej samo v imenovalniku): 'этот', 'этого'.

 "Tisto, ko se glagoli končujejo na -ste", nikakor nima nobene povezave z aoristom, to je nesestavljenim dovršnim preteklikom, kakor ga poznajo nam sosednji jeziki (italijanščina, hrvaščina). Izvira namreč iz običajnega sedanjika, toda tistega atematskih glagolov, kakor se jim pravi v jezikoslovju, takih pa je v knjižni slovenščini pet: imeti, dati, biti, vedeti, jesti (imaste, daste, boste, veste, jeste). Iz teh glagolov se je končnica zanesla med ostale in izpodrinila prvotno -te.

Brez zamere - nič osebnega nimam proti nikomur, le s težkim srcem pa bi spustil priložnost, da poskusim popraviti kako jezikoslovno zmoto ;) Pa lep pozdrav! 

neznan uporabnik

30. apr 2011 17:22

@666- to sem tudi jaz mislil. To ja ni člen določni. Ta oblika se je popačila od ta,to,ono,tisto. To so pa kazalni zaimki.

 

Malo osvežitve - kazalni zaimek označuje predmete,osebe,pojme, v neposredni ali oddaljeni bližini.

Toti,tota,toto je kazalni zaimek. In se tudi sklanja ustrezno.

 

V ljubljanščini bi to lahko bila una miza,namesto tote mize. Uni tipson, namesto toti...itd.

 

 

Multivitamin



multivitamin

Sporočilo je spremenil(a) multivitamin dne 30. 2011 18:35

neznan uporabnik

30. apr 2011 17:46

Ko kolegica limnol omenja gorsa dolsa. Pr nas je to popačenka od drunter,goreben. V narečju. Da draussen- tam vunta, namesto dort aussen - tam zunaj. itd... vunta - zunaj in tam obenem.

 

Nena vem, ni dvojno nikanje. Od kod kolegica limnol bi to bilo dvojno nikanje? - Ne bi vedel,da ne vem - to je dvojno nikanje.

 

Vunta,gorta,pjeh in ostali pa spadajo v narečje Slovenskih goric. Območje od Pesnice pri Mariboru do Šentilja, Lenart itd.

 

Nena vem je - ne vem,no. To pa ni dvojna negacija.

 

 

Multivitamin

multivitamin

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4551

30. apr 2011 17:48

666, da bi le večkrat takole popravljal!

lp

mzm

neznan uporabnik

30. apr 2011 18:44

 Členi so pa v angleščini - a, the, an.

Ti so pa konkretno vezani na objekt, subjekt,količino ali števnike.

 

V nemščini je druga pesem.

 

 

Multivitamin



multivitamin

Sporočilo je spremenil(a) multivitamin dne 30. 2011 18:57

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

30. apr 2011 19:57

666, prišlo mi je na misel, da si kot tisti otrok, ki dolgo ne spregovori, potem pa končno le nekaj reče. Pa ga vprašajo, zakaj je tako dolgo molčal in jim odgovori, da doslej pač ni bilo potrebe kaj povedati. Zato, glede na to, da si že dolgo član in, da dostikrat rabimo kakšno strokovno podporo, le oglasi se!

 

naor

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2827

30. jun 2011 6:34

Zanimiv test.

Balenka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1569

4. avg 2011 15:43

Kaj je prav:

"na vsaka tri leta" ali "na vsake tri leta"

"na vsaka štiri leta" ali "na vsake štiri leta"?

rdkapica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. avg 2011 16:03

Po moje ' na vsaka tri leta' in  'na vsaka štiri leta'

 

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti