Azijska solata s kozicami
Soseda Albina, kokoške in cekar
blog: razmišljanja / ostalo, avtor: lucka52
O prijateljstvu in o navidezno nepomembnih stvareh. Navidezno.
Malo je tistih, ki se lahko pohvalijo, da imajo sosede za prijatelje. Več je tistih, ki pravijo, da je treba biti s sosedi v dobrih odnosih, ker pač nikoli ne veš, kdaj jih boš potreboval. Zelo malo pa je tistih, ki najdejo v sosedih prave prijatelje. Tiste res prave, redke in dragocene, take z veliko začetnico.
Albina jih je imela nekaj čez osemdeset, ko sem jo spoznala. Predstavila se mi je dobesedno takole:
"Albina sem, tvoja soseda. Čisto pošteno bom povedala, da sem postala radovedna, kakšna da si.
Ženske so te kritično ogledovale v nedeljo, ko so te videle pri maši. Baje si bila zelo lepo oblečena in tudi zato sta te takoj opazili oni dve dežurni opravljivki, Messaggero in Gazzettino ( ime sta dobili po dnevnem časopisju, seveda zaradi kronike in novic, sem zvedela kasneje).
Saj res, a sploh razumeš naš jezik? Pa res hodiš tudi k maši? Mislila sem, da ste tam čez, v Jugoslaviji, čisto vsi komunisti..."
Smeh, veliko smeha in močan stisk roke." M. mi je ime..."
Tako se je začelo najino prijateljstvo, prvo in nemara edino pravo prijateljstvo, odkar sem se preselila sem.
Na obisk je prihajala vsaj dvakrat na teden, popoldne in nikoli brez "dela".
V cekarju iz koruznega ličja je imela pletenje. Ob čaju ali kavi sva se pogovarjali in vsakič je spletla nekaj kvadratkov iz katerih so kasneje nastajala pregrinjala. Za otroke, vnuke in pravnuke, sorodnike. Tudi meni je hotela splesti eno, ampak... ko je iskrenost le prevladala, sem nekako izdavila da...da mi taka pisana pregrinjala niso nič kaj všeč.
" Preveč barv na kupu", sem se nerodno opravičevala.
"Meni so pa močne barve strašno všeč, pa zlato imam rada; nemara sem malo "ciganske sorte", se je smejala. "Moja stara mama je bila Črnogorka in kdo ve, če nisem tega načina oblačenja podedovala po njej."
Vedno je bila namreč oblečena v živahne, pisane barve, z debelo zlato verižico okrog vratu. Ob nedeljah si je nadela še ene par zapestnic. Sicer pa urejena do potankosti in le zgarane roke so jo izdajale da ni "gospa", da ji življenje ni prizanašalo.
"Cekar mi je pa všeč, tega bi pa res rada znala splesti", sem dodala." Me boš naučila? "
"Cekar? Čisto zares? In kje naj dobim model zanj, pa ličje? Koruzo dandanes pobirajo strojno in vse uničijo, cekarjev pa najmanj petdeset let ne plete nihče več; "stampe"(modele) smo vrgli proč. Že dolgo so iz mode, danes je moderno le to, kar ima ime in podpis, pa plastično mora biti! Čisto vse je plastično, tudi nasmeh in ljudje. Ti se pa rada smeješ, od srca, zato si mi všeč. Pa iskrena si," je bila zadovoljna.
"Veš, ko smo pletli cekarje, je bilo hudo, miseria nera, revščina... preživeli smo s tem, pletli smo jih zvečer, utrujeni od celodnevnega garanja. Tudi otroci so pletli. Krvave žulje so imeli na prstkih, veš."
Ob tem se je spomnila hčerke, ki se je utopila v potoku tik za našo hišo. Dve leti je imela, ko se je zgodilo. Več kot šestdeset let je minilo od takrat, ampak bolečina je še zmeraj živa...
"Ja zakaj pa nimaš kokoši," je nekoč vprašala." Tako rada kuhaš in pečeš, jajca pa kupuješ, to je vendar greh! Pa toliko zemlje imaš okoli hiše! Preveč grmovja in rož, preveč! Tudi za kurnik imaš prostor, pa za koruzo tudi!"
Se ve, da sva šli kupit kokoši !
Naučila me je vsega kar je bilo treba vedeti o njih. Doslej jih nisem imela in malo strah me je bilo novih živalic, o katerih sem vedela bolj malo. Za dober začetek so kokoške dobile imena in Albina je nejeverno zmajevala z glavo.
"Pa prav Lidija si ji morala dati ime, tisti rdečkasti.Tako je bilo ime moji botri, še dobro da je pokojna..."
Narobe svet, da imajo kokoši imena!
Bil je božični večer, ko je je pozvonila. V rokah je imela velik zelen paket, ovit v rdečo pentljo in majhne, utrujene oči me gledale še bolj prijazno kot ponavadi.
"Miren, srečen Božič ti voščim pa ...tole sem naredila zate!" Objela me je in mi dala zavoj.
V njem je bil cekar, ravno tak, kot je uganila, da mi bo všeč, v toplih odtenkih rjave barve.
Sama ga je spletla, skoraj devetdesetletna.
Samo zame! Ni mi povedala, kako dolgo je iskala lesen model in koruzno ličje, ki ga je potrpežljivo pobarvala v mojo najljubšo barvo.
Albine ni več, pred sedmimi leti se je poslovila.
Kadarkoli grem na pokopališče se ustavim pri njej in ji v mislih pripovedujem, da imam še vedno kokoške, pa ne le to, tudi koruzo sem posadila in na tečaj sem se vpisala.
Da bom sama znala splesti cekar in to iz mojega, domačega koruznega ličja. Za zdaj sem se naučila in naredila le košarice, za kruh ali grisine bodo.
Ampak naslednje leto bom spletla tudi cekar, zagotovo.
In morda ga bom tudi jaz lahko podarila komu, ki ( še ) ceni majhne, navidez nepomembne stvari.
Še eno sliko moram objaviti...po zaslugi Albine sem danes nesla v mlin domače koruzno zrnje in po strašno dogem času bom ponovno jedla polento, čisto mojo, brez kemije. Vse naravno, vsaj kolikor je v teh" strupenih" časih sploh možno.
Eno zelo staro sorto zrnja sem dobila od prijaznih punc iz prekmurskega Pomelaja, vse naprej pa je ročno, sajenje, pletje, zalivanje, ličkanje.
Tudi polenta iz te moke bo nekaj posebnega, tako kot je posebno vse, kar me veže na Albino.
Mandi Albine, dulà che tu sês...
Blogi istega avtorja
Mnenja o blogu
Joj, kako lep cekar in cekarček!
Blog je pa tako slikovito in srčno napisan, da sem si prav predstavljala tole tvojo Albino
Kdaj boš pa tečaj priredila, Lučka? Se kar prijavljam nanj. Pa Ognjič, bi rekla, bo tudi med prijavljenimi.
Čudovito napisano. Tudi jaz imam krasne sosede, ki so pravzaprav prijatelji in mislim da je naša mala vasica nekaj prav posebnega v tem izprijenem človeškem svetu, polnem prevar, zlobe, hudobije,....
Pa čestitke za pogum....vse od nabave kokoši naprej :)
Lepo je bilo tole prebrati, Lučka.
Kako lepo napisano, bravo. Tudi jaz se lahko pohvalim, da mi je soseda postala najboljša prijateljica.
Pozdravček!
Lep, mil zapis! Se pridružujem bodočim učenkam pletenja cekarčkov. Kje bomo dobile modele? In prinesem hlebec ali dva iz krušne peči, za k Vrtejbenkinemu šalamu.
Take zgodbe kažejo, kako so male stvari najbolj pomembne. Sem se razjokala, totalno paše.
Lučka, omisli si kaj kaj koralno rdečega v kombinacij z rumeno in zlato - ker morda v nekem transcendenčnem metafizičnem svetu to sedaj nosti tudi gospa Albina. (ki bi ji bile verjetno barve prihajajoče sezone zelo všeč
Lučka, to je pa tako lepa zgodba, da kar verjet ne morem. Toliko pozitivne energije, prijaznosti, prijateljstva,...
Hvala za tole, Lučka.
Res lepa zgodba, krasen cekar tvoje Albine, košarice, kokoške in petelin ter koruza.
"In morda ga bom tudi jaz lahko podarila komu, ki ( še ) ceni majhne, navidez nepomembne stvari." - Stavek, ki pove vse.Kako nam nekdo vsadi vrednote.
Ganljivo. In vsi, ki imamo takole sosedo Albino, smo lahko veseli in ponosni.
Lučka, to pa je najlepši blog na tem portalu. Kako tankočutno si opisala vajino prijateljstvo! Hvala ti za ta zapis, zelo zelo mi je polepšal dan.
Enkratno branje ob vstopu v novo leto. Razveselilo in ganilo me je, ker tudi meni take male pozornosti, ki pridejo od srca, veliko pomenijo.
Vsako pisanje je nekakšna osebna izkaznica avtorja in če gospa Albina v tebi ne bi našla sorodne duše, bi vsa njena prijaznost padla v praznino. K sreči imam tudi sama zelo podobno sosedo, pravzaprav sem imela dve, a se je ena žal odselila.
Lučka, nekaj najlepšega, kar sem kdaj prebrala na Kulinariki, je tale tvoja zgodba. Ganila me je do solz, morda tudi zato, ker sama nimam nobene Albine, le sosede, ki jim gredo v nos preveč cvetoča korita na balkonih, nov (rabljen) avto na dvorišču, nadpovprečno uspešni otroci...
Hvala ti, da si delila z nami...
Lučka,
tvoja zgodba je tako lepa in srčna, da sem si predstavljala vse v živo. Med branjem pa z očkami mežikala, da sem zadržala solzice.
Še kaj nam napiši, daj.
Srečno!
Beatrice
Mene je pa kar zmrazilo o prebiranju stavka, kako so otroci dobrih 50 let nazaj pomagali staršem, da so preživeli sebe in njih. Zveni kot znanstvena fatastika.
Toliko vsega smo imeli in imamo, da nam na kraj pameti ne pride več, da je in še obstaja drugačno, trdo življenje.
Ljudi, ki so preživeli na tak način bi morali spoštovati že zato, ker so preživeli z DELOM!
Hvala lucka za tole, dober uvod v leto ki prihaja.
Tudi mene je zgodba prevzela,zelo lepo,slikovito napisana.Prava mana, za naše lačne duše Prijateljstvo,prijaznost,nesebična pomoč ,druženje,tako je bilo nekoč na vasi.Danes hitimo drug mimo drugega,bežen pogled ,hiter pozdrav,ni časa za pogovor ni časa za pomoč...
No tu in tam se pojavi le še drobna lučka upanja, da svet le ni tako temačen kako se zdi.
Hvala za prijazne komentarje
Glede "tečaja" se pa seveda lahko zmenimo. Če ste le zadovoljne z učiteljevanjem po tistem slavnem Butalskem principu: če sam ne znam, bom pa druge učil....
S cmokom v grlu pišem to - res lep zapis in še veliko veliko dragocenejše je to vajino prijateljstvo. Ob teh zadnjih praznikih sem prišla do spoznanja, da tudi če je manj teh okrasnih luči, manj ognjemetov in vsega tega lažnega blišča je lahko zelo lepo. In prav taki preprosi ljudje kot je bila tvoja Albina lahko svetu v svoji nepomembnosti, nepoznanosti dajo največ - povrnejo stare vrednote in pokažejo, da je sreča v majhnih vsakdanjih stvareh edina prava. Sreča v presežkih pride in zbledi, sreča v majhnih stvareh pa ostaja in tiho žari med ljudmi.
Tudi jaz imam podobne spomine na eno staro ženico, že zdavnaj pokojno, kako smo otroci radi hodili k njej - tudi njej je bilo ime Albina.
Lučka hvala, ker si te čudovite spomine delila z nami - še enkrat hvala.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Zdrava orehova potica