Nasveti za boljši spomin

zdravje: osebnostna rast, avtor: hlebpet 

Se spomnite naslova zadnje knjige, ki ste jo prebrali? Se tekom dneva sprašujete, ali ste zjutraj vzeli zdravila? Si ne morete zapomniti imen? Seveda vsak od nas kdaj pa kdaj kaj pozabi in to ni nič tragičnega, lahko pa z nekaj triki izboljšamo spomin na naraven način.

Da bodo možgani dobro delovali in čim več pomnili, potrebujejo primerno gorivo. S pravo hrano lahko marsikaj spremenimo in izboljšamo. Domača kuhinja nam ponuja kar nekaj nasvetov, kako, oziroma s katero hrano lahko izboljšamo spomin:

IZBOLJŠAJMO SPOMIN Z MANDLJI

Pred kratkim končana študija, ki so jo izvedli raziskovalci massachusettskega tehnološkega inštituta in univerze v Tel Avivu, je pokazala, kako nujen je za ohranjanje in izboljšanje spomina magnezij. V študiji sta imeli dve skupini starejših podgan enako dieto, vendar je ena še dobivala dodatek magnezija. Iz testiranja obeh skupin so raziskovalci ugotovili, da je magnezijev dodatek pri podganah izboljšal kratkotrajni in dolgotrajni spomin ter celo sposobnost učenja. Znanstveniki pa opozarjajo, da prehranska dopolnila, ki jih lahko kupimo v lekarnah in specializiranih trgovinah, niso tako koncentriran magnezij, kot so ga uporabljali v raziskavi, zato je bolje, da ga nadomestimo ali pridobimo v zadostnih količinah s hrano. Predvsem z mandlji, indijskimi oreščki, suhim sadjem, listnato zelenjavo in brokolijem.

losos.jpg

Privoščimo si solato s tuno ali lososom

Za malico si omislite solato s tuno ali lososom ali vsaj sendvič s sardelami. Tako naravne ribe, kot tiste iz pločevink – na primer losos, sardele, tun ali slanik so dobre za srce, zaslužne so tudi za ohranjanje zdravih možganov. Maščobne kisline omega 3 preprečujejo tvorbo strdkov in mašenje žil, kar pomaga tudi možganom in pripomore k ohranjanju ostrega spomina.

Uporabljajmo žajbelj in pijmo zeleni čaj

Nekaj manjših študij dokazuje, da protivnetne lastnosti žajblja še nekaj ur po zaužitju hrane, začinjene s to dišavico, pomagajo spominu – zato jo le večkrat uporabimo za začinjanje jedi. Kaj lahko storimo? Piščanca ali purana nadevamo z žajbljevim nadevom. Iz žlice posušenega žajblja skuhamo čaj, dodajamo žajbelj prelivom za solate in omakam ali pa ga pred kuhanjem izdatno potresimo po svinjini, perutnini ali ribi.

zeleni_aj.jpg

Stoletne teorije o tem, da žajbelj   popravlja spomin, je z raziskavo britanskih znanstvenikov z Univerze v   Newcastlu in Univerze v Northumbriji dobila tudi znanstveno osnovo. Opazovane   so razdelili v dve skupini, pri čemer so eni dajali tablete z žajbljem, drugi   pa placebo ali prazne tablete.

Osebe, ki so uživale žajbelj, so pri poznejših testiranjih, na katerih so preverjali njihov spomin, dosegli   znatno boljše rezultate kot testna skupina. Razlog naj bi bil v aktivnih snoveh žajblja, ki vplivajo na povečanje ravni kemične snovi, ki v možganih služi za prenašanje sporočil. Čeprav dolgoročnega pozitivnega vpliva žajblja   na spomin še niso dokazali, raziskovalci menijo, da dosedanje raziskave kažejo na možnost uporabe žajblja pri zdravljenju oseb z Alzheimerjevo   boleznijo.

Vonjamo

V trgovini z zdravo hrano kupimo stekleničko 100 % eteričnega olja rožmarina. Testi možganskega valovanja so pokazali, da vdihovanje rožmarinove arome spodbuja beta valovanje v možganih, kar je znak povečane pozornosti. Druga študija je pokazala, da vdihovanje tega eteričnega olja izboljša spomin. Najboljši način za uporabo eteričnega olja je, da nekaj kapljic olja nakapamo na lase, zapestje, obleke ali robček, skratka, na mesta, ki jih lahko dosežemo z nosom. Lahko pa olje razredčimo tudi v grelniku za eterična olja.

Vir: Zdravje iz kuhinje – ljudska zdravila na sodoben način; Mladinska knjiga

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?NENA58
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »