Najbolj enostavni piškoti s črto
Zaplešite
zdravje: gibanje in športna prehrana, avtor: hlebpet
Ples je hkrati vadba in sprostitev, tako za dušo, kot telo. Je način vadbe, ki pomeni zabavo, napolni z energijo in hkrati sprošča. In ker je oblik plesa zelo veliko, lahko vsakdo poišče obliko, ki mu bo pisana na kožo. Možnosti je veliko, od standardnih plesov do hip-hopa, od latinsko ameriških plesov do baleta.
Najpogostejši stavek, ki ga pogosto slišimo predvsem pri moški populaciji, se glasi: »Jaz nisem za ples, jaz nimam ritma!« Do neke mere to sicer drži, saj so nekateri res bolj, drugi pa manj nadarjeni za ples, pa vendar je ritem v vsakem od nas in nekaj povsem običajnega in naravnega.
Ples je odlična oblika rekreacije
Ples ima številne pozitivne učinke na telo. Naj jih naštejemo le nekaj:
- razvija in krepi srčno-žilni in dihalni sistem,
- krepi telesno pripravljenost,razvija ravnotežje,
- koordinacijo in gibljivost, aktivira vse mišične skupine,
- od nas zahteva tako aerobno kot anaerobno telesno dejavnost.
S plesom lahko vse življenje zadovoljujemo potrebo po gibanju in izživljamo presežno energijo.
Ples zbližuje, ples sprošča
Ples zahteva učenje spretnosti sporočanja, poslušanja in zbližanja s partnerjem, zahteva pa tudi podiranje mej v odnosih ter učenje sprejemanja prehajanja v partnerjev osebni in intimni prostor. Ljudje si partnerjev ne izbiramo le na osnovi vizualne podobe, pomembno vlogo igrata tudi barva glasu in dotik. Vsega tega je v plesu ogromno. In če razumemo, da nas glasba sili k dejavnosti, je ples izredno privlačna oblika rekreacije vse od otroškega obdobja do starosti. Skozi ritmično gibanje otrok začne obvladovati svoje telo, občuti veselje, ugodje, varnost in pridobiva občutek samozaupanja in samozavesti. Vsak nov dosežek otroka vzpodbudi k novim podvigom,vzpodbuja njegovo radovednost in mu vliva novo zaupanje vase. Študije dokazujejo, da redno, s sistematično in z vodeno gibalno plesno dejavnostjo lahko v obdobju dveh mesecev pospešimo razvoj gibalnih sposobnosti predšolskih otrok.
Kako ples vpliva na vaš organizem?
Ples v veliki meri vpliva na delovanje srčno-žilnega in dihalnega sistema, na sistem mišičja in celoten živčni sistem. Vpliva tudi na funkcionalne in gibalne sposobnosti, zlasti na koordinacijo, gibljivost, ravnotežje, natančnost, pa tudi na moč in hitrost. Pozitivno vpliva na držo, ki je najvidnejše zrcalo našega duševnega in telesnega stanja. Poleg tega pa ples zmanjšuje stres, saj se med plesom ali učenjem plesa tkejo nova prijateljstva in navezujejo močne medsebojne vezi. Hkrati ples izboljšuje kvaliteto življenja in je dandanes sestavni del različnih terapevtskih metod.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Venturini |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Bučke s sirom