
Pistacijeve rolice
zdravje: gibanje in športna prehrana, avtor: hlebpet
Spinning je vodena vadba na stacionarnih kolesih (spinnerjih) v dvorani. Je trening, ki najbolj imitira kolesarjenje. Vodi ga usposobljen inštruktor katerega naloga je, da vzpodbuja udeležence s svojim znanjem in primerno glasbo. Spinning je sicer skupinska vadba, a vseeno z individualno obremenitvijo.
Spinning priporočamo tako začetnikom, kot tudi vrhunskim športnikom, moškim in ženskam.
Poudarek je na intenzivnosti vadbe, ki pa si jo posameznik prilagodi glede na svojo sposobnost. Pri spinningu ne gre le za fizični napor, ampak tudi za psihično sprostitev. Vadba poteka ob spremljavi glasbe, ki je izbrana glede na obremenitev, frekvenco pedaliranja in izbiro tehnike kolesarjenja.
Gre za vadbo, kjer si vsak vadeči obremenitev nastavlja individualno, odvisno od njegove pripravljenosti in trenutnega počutja.
Spinning se izvaja v petih energijskih območjih, odvisno od intenzivnosti, ki jo merimo z odstotki maksimalnega srčnega utripa. Ko je utrip med 50 in 65 odstotki maksimalnega, je to območje aktivnega počitka. Srce in dušo programa spinning predstavlja območje vzdržljivosti, ko je utrip med 65 in 75 odstotki. Med treningom moči pa je srčni utrip med 75 in 86 odstotki maksimalnega.
Spinning je tako popularen zato, ker ni tehnično zahteven in ker se resnično lahko veliko in hitro napreduje.
Ker je intenzivnost indivudualna, usmerjamo vadeče, da pri vadbi uporabljajo merilce srčnega utripa, ki nam omogočajo kontrolo intenzivnosti in posledično hitreje dosežemo želene rezultate.
Vsekakor velja dobro razmisliti, zakaj hodimo na spinning: za vzdrževanje kondicije za kolesarjenje, za sprotno dobro počutje, za hujšanje ... Bistvo te vadbe je namreč v tem, da si jo vsakdo lahko prilagodi za svoje potrebe. Kolesarji z njo pozimi vzdržujejo kondicijo za poletno kolesarjenje, nekateri jo jemljejo kot način rekreacije, drugi se tako sproščajo. Dodana vrednost vadbe pa je glasba, ki lahko spodbuja, sprošča ali umirja.
Predvsem treniramo mišice nog, s pravilno držo sicer tudi trebušne in hrbtne mišice ter mišice na rokah. Za daljše kolesarjenje pa je nujno okrepiti tudi ostale mišice. Dobro je vadbo kombinirati še s kako drugo, pozimi recimo priporočam hojo po ravnem ali še bolje v hrib.
Najhujši problem na kolesu, na katerega morda večina sploh ne pomisli, je zadnjica – posebno na začetku je težko dolgo sedeti na kolesu. Ko to prebrodiš, se lahko odpraviš tudi na daljše ture.
Brez inštruktorja ne gre:
Za učinkovito izvedbo vadbe je izredno pomembna vloga inštruktorja. Udeleženci mu morajo zaupati, da bodo nekaj odnesli od vadbe. Včasih je težko uskladiti želje, saj si vsakdo želi drugačnega načina vodenja, drugačnega treninga, drugačne glasbe – inštruktor pa mora najti pot, ki je primerna za vse.
Začetnike denimo najbolj skrbi, ali bodo zdržali celo uro na kolesu – ampak ko se prepričaš, da si sposoben, je to velika motivacija. Menim, da spinning dobro vpliva tudi na psiho. Navadiš se malce potrpeti in se v težkih trenutkih prepričati, da si sposoben zdržati do cilja. Ko ti je na kolesu najhuje, se za pet minut umiriš in prideš spet noter.
Kaj jutri za kosilo? | ![]() |
malo za hec | ![]() |
MOJ vrt | ![]() |
Kaj danes za zajtrk | ![]() |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | ![]() |
Pistacijeve rolice
Bowla s kozicami