Zeljne krpice
Zdrav in svež pridelek z lastnega vrta
zdravje: moj vrt, avtor: hlebpet
Kako revna bi bila naša kuhinja, če ne bi imeli zelenjave in zelišč ter različnih začimb, ki dajo vsaki hrani piko na i.
Če še nikoli niste imeli svojega zelenjavnega vrta ali zeliščne grede, se lahko sedajle upravičeno vprašate: Le čemu bi to prideloval, ko pa lahko kupim? Res je, skoraj vse lahko kupimo, svežo zelenjavo, zmrznjene izdelke, vložene in konzervirane, pa vendar je vprašanje na mestu. Nam gre le za potešitev lakote ali za kaj več? Kaj ni pristen okus sadja in zelenjave ter zdravi in vitaminov polni sadeži nekaj, kar poplača ves trud. Seveda, vsak dan sveža zelenjava z domačega vrta, je neprimerno bolj okusna kot kupljena ali konzervirana, saj jo poberemo šele, ko je zares dozorela, s čimer ohranja vitamine, minerale, rudnine in ostale dobre sestavine za naše zdravje in počutje. Tudi če v trgovini kupimo svežo zelenjavo, le ta ni tako bogata z vitamini, saj jih je zaradi prezgodnjega pobiranja, prevažanja in skladiščenja, že izgubila.
Hrustljava solata in sočne povrtnine so največje vrtnarjevo poplačilo.
Kako si uredimo zelenjavni vrt?
Kdor si želi urediti vrt, mora najprej izbrati primerno lego. Priporočljivo je, da je čim bolj sončna, saj senca dreves ali poslopij zavira rast in zmanjšuje pridelek. Velikost vrta pa je odvisna od prostora, s katerim razpolagamo, predvsem pa naših potreb in želja. Zapomnimo si, že na majhni površini lahko veliko pridelamo. Tu pa je le nekaj nasvetov, kako velik vrt izbrati:
- Za bogato obsejan zeliščni vrt zadostuje že kvadratni meter zemlje.
- Za zelenjavni vrt, s katerega lahko vso sezono pobiramo solato, redkvice, korenje in druge dobrote, potrebujemo vsaj kakih 5 kvadratnih metrov zemlje.
- Vrt, na katerem bomo lahko s premišljenim sajenjem vzgojili zelenjave za 4-člansko družino, naj bo velik vsaj 30 kvadratnih metrov.
Na razmeroma majhnem vrtu, lahko pridelamo in vzgojimo velik pridelek.
Na vrtu je vsak meter in centimeter zemlje še kako dragocen, zato pri načrtovanju upoštevajte naslednje nasvete:
- širina grede naj bo največ 150 cm,
- širina poti pa med 20 in 30 cm,
- ohranitev in razporeditev gred in poti ohranite več let, saj bomo le tako lahko pregledno načrtovali kolobarjenje rastlin.
Kako zasaditi gredice?
Grede na vrtu lahko zasadite oziroma posejete po starem, torej na vsako gredo eno vrsto zelenjave ali za bolj moderno postavitev se sicer da na eno gredo posaditi mešane posevke. Mešana kultura je vse bolj priljubljena in se zgleduje po naravi sami, kjer se rastline med seboj prepletajo. Po drugi strani pa daje mešana zasaditev vrtičkarjem priložnost, da kar najbolj izkoristi prostor na vrtu.
Mešana kultura pomeni hkratno pridelovanje različnih vrst zelenjave, ki zorijo ob različnih časih na isti gredi.
Prednost mešanih kultur je tudi v tem, da hitreje nastane biološko ravnovesje, s tem pa rastline postanejo odpornejše proti boleznim in škodljivcem. To je tudi najintenzivnejša oblika pridelovanja, hkrati pa zaradi gosto rastočih rastlin preprečujejo rast plevelu.
Nasprotje mešani kulturi je monokultura, kjer na eni gredi raste en posevek.
Slabost takšne zasaditve na vrtu je predvsem v bolj zahtevnem načrtovanju zasajanja, saj ne smemo skupaj saditi rastlin, ki se ne prenašajo. Pravilno moramo določiti tudi prostor, kjer bodo rasle rastline, ki potrebujejo malo, srednje ali veliko hranilnih snovi, hkrati pa je tudi kolobarjenje bolj zapleteno.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Široki rezanci z grahovim pestom