Domači sladoled za vroče poletje
Kako do želene postave po porodu?
zdravje: gibanje in športna prehrana, avtor: hlebpet
Vsaka ženska se skozi nosečnost spremeni, tako psihično kot fizično. Tokrat se osredotočimo zgolj na fizične spremembe, ki so v določenih pogledih skupne prav vsem nosečnicam. Nosečnost vpliva na spremembe številnih različnih mišic, tokrat pa ključno pozornost namenjamo mišicam v trebušnem predelu.
Doseči stanje, postavo in kondicijo, ki jo je imela ženska pred nosečnostjo, je nemalokrat zelo zahtevno in terja veliko jeklene volje in vztrajnosti. Poporodna telovadba bo v tem primeru znatno pripomogla, da bo pot do želene postave, v kateri se boste ve počutile kar najbolje, precej lažja.
Poporodna vadba ima sama po sebi številne pozitivne učinke na telo in duha, predvsem pa pripomore k izboljšanju krvnega obtoka in zmanjšanju nastajanja krvnih strdkov.
Med nosečnostjo se namreč mišice raztegnejo tudi do 50 % svoje normalne dolžine, zato lahko za okrepitev celotne trebušne stene porabite tudi 6 mesecev ali več. Kljub športni aktivnosti pred nosečnostjo, ni zagotovila, da bi trebušne mišice po porodu lahko okrepile v zgolj nekaj tednih. Krepitev trebušnih mišic je pomembna tudi zato, da bo vaša drža pravilna in da se boste izognile kroničnim bolečinam hrbta in križa.
Okrepljene trebušne mišice pa niso pomembne zgolj iz estetskih razlogov, pač pa predvsem zato, da se rebra spustijo v pravilen položaj in da se telesna drža normalizira.
Kdaj pričeti z vadbo?
Kar brez strahu in panike! Z vadbo vam ni potrebno začeti prvi dan, ko pridete iz porodnišnice. Še več, to niti ni priporočljivo! Strokovnjaki svetujejo, da z vadbo ne pričnete manj kot 3 tedne po vaginalnem porodu in 6 tednov po carskem rezu. Vse pa je odvisno predvsem od počutja mamice.
Poporodno vadbo najprej začnite s sprehodi in Keglovimi vajami. S tem se namreč krepijo mišice medeničnega dna, poleg tega pa se vzpostavi nadzor nad delovanjem mehurja in črevesja.
Vaje za krepitev trebušnih mišic pričnite izvajati, ko se boste temu primerno počutile. Vadite zmerno in počasi in nikar ne pretiravajte z intenziteto.
Kako vaditi?
Pomembno je, da ste z vadbo previdne in zmerne, saj lahko preveč intenzivna vadba povzroči negativne posledice – preutrujenost, bolečine, neugodje, močnejše krvavitve, bolečina ali trganje na rani carskega reza, izguba mleka in podobno. Nikakor torej ne delajte vaj, če ste utrujene in nenaspane ter ne pozabite na počitek, ki ga prav tako nujno potrebujete.
Priporočljivo pa je tudi, da vadite vedno PO dojenju ter da uporabljate ustrezen modrček, da vas povečane prsi ne bodo preveč ovirale. In nikar ne pozabite na zadostne količine tekočine, da ne bi prišlo do dehidracije.
Keglove vaje lahko izvajate vsak dan, na primer med dojenjem in s tem »ubijete dve muhi na en mah«. Vaje za krepitev trebušnih mišic pa delajte približno dvakrat tedensko, daljše obdobje.
Nevede pa se vam bodo krepile tudi mišice ramenskega obroča in rok, saj boste z negovanjem otroka pridobivale moč in mišice.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Slana pita (Salty pie)