Očarljiva mačeha

zdravje: moj vrt, avtor: Semenerna Ljubljana

V tem času najdemo po vrtnih centrih še posebej bogato izbiro mačeh in res so te hvaležne cvetlice čudovite, kjerkoli že bodo rasle.

Maeha-400x300.jpgMačehe navadno sadimo septembra in oktobra. Najprimernejši čas za setev pa je od marca do junija in nato še septembra. Ugodna za rast mačeh so zmerno vlažna vrtna tla, obogatena s kompostom ali šoto, ki jo dodajamo tudi preveč peščenim tlem. Lepo bodo uspevale v delni senci in tudi na soncu, ki pa ne sme biti premočno, saj lahko kaj hitro požge nežne cvetove.

Pri načrtovanju zasaditev pazimo, da ne bomo pretiravali v kombinaciji preveč različnih barv. Najlepše je, če bomo dali na eno mesto le malo barv, ki pa morajo biti usklajene, saj bo le tako njihova lepota prišla do polnega izraza.

Nega med rastjo

Pred sajenjem mačeh je dobro, da tla pognojimo, hvaležne pa bodo še za kakšen odmerek tekočega gnojila med rastjo. Ker mačeham ustrezajo vlažna tla, moramo predvsem v bolj sušnih dneh poskrbeti za redno zalivanje, vseeno pa pazimo, da zemlja ne bo preveč razmočena. Odcvetele cvetove redno odstranjujemo, tako da jih režemo čim bliže stebla. Tako rastlina ne bo koristila energije za tvorbo semena, temveč za nove cvetove.

Mačehe v koritih in posodah

V vrtu bodo mačehe najbolj prišle do izraza na obrobkih, v ospredju zimzelenega grmičevja in na gredicah. Kar vmes pa lahko postavimo tudi kakšno posodo z nasadom mačeh. Mačehe pa lahko posadimo tudi v balkonska in okenska korita ter občudujemo njihove obraze kar iz tople sobe. V oktobru, ko počasi pospravljamo balkonske rože, nam mačehe lahko lepo popestrijo balkone in okna. Novost pri nas so viseče mačehe, ki obdajo viseče košare z bujnim cvetjem, še vedno pa so mačehe tudi ena izmed glavnih cvetlic za ureditev grobov.

Težave mačeh

Koreninska gniloba povzroči propadanje rastlin in je nevarna predvsem v slabo odcednih tleh. V takšnih primerih poskrbimo za izboljšanje tal že pred sajenjem, po sajenju pa površino preventivno zalijemo s fungicidom. V deževnih letih se rada pojavita listna pegavost in rja, ki povzročata deformacijo listov in kasneje celih rastlin. Nadležen škodljivec trips pa povzroča zakrnitev rastlin v rasti. Rastline, ki rastejo na sončnem in vročem mestu, kjer se tudi tla zelo hitro izsušijo, navadno obišče pršica.

Vir: Semenarna Ljubljana, d.d.
Več informacij na www.semenarna.si, www.kalia.si

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »