Kreša za vse leto

zdravje: moj vrt, avtor: Semenarna Ljubljana

Kreša je bila včasih poznana kot zdravilo proti skorbutu, pa tudi kot sredstvo za izboljšanje apetita in pripomoček za zaščito pred insekti. Danes lističe vrtne kreše večinoma dodajamo različnim jedem za izboljšanje okusa.

Krea-640x306.jpgOkusna je v omakah, jajčnih in paradižnikovih jedeh in juhah, v solatah in krompirju. Pomešano s skuto ali surovim maslom pa jo namažemo tudi na kruh. Gojimo jo kjer koli in kadar koli. Jeseni in pozimi jo bomo zasejali v lončke in gojili v stanovanju, spomladi in poleti pa bo rasla v vrtu, kjer bo dobro uspevala tudi na manj sončnih gredicah.

Ko vrt počiva

V tem času krešo sejemo v plitve zaboje, sklede in lončke, ki jih napolnimo z rahlo zemljo. Pri vzgoji moramo paziti, da se zemlja v lončku nikoli ne izsuši, sicer bodo mladi sejančki hitro propadli. Ko je rastlina visoka približno od 5 do 8 cm, je pravi čas, da lističe porežemo in uporabimo. Poleti doseže kreša to višino v sedmih do desetih dneh po setvi, pozimi pa v štirinajstih. Ker zelo hitro raste, jo sejemo večkrat, navadno vsakih 14 dni, da jo imamo vedno svežo pri roki. Režemo jo lahko kar nekajkrat, dokler ne opazimo, da so lističi pričeli rumeneti. Nato poskrbimo za nove setve.

Krešini kalčki

Seme kreše Biovalentin je nerazkuženo, zato ga lahko uporabljamo tudi za vzgojo krešinih kalčkov. Seme nakaljujemo v kalilniku ali v kozarcu, prekritem s tkanino. Dva do tri dni ga pustimo kaliti v temi, ko se pokažejo prvi kalčki, pa posodo postavimo na svetlo.

Kreša izloča pri kaljenju veliko sluzi, zato ne odmerimo preveč semena, da se med nabrekanjem ne zaduši. Krešo nakaljujemo večkrat zapored, na primer enkrat tedensko, tako da imamo stalno na voljo sveže kalčke. Nakaljene rastlinice uporabimo po šestih dneh.

Kreša v vrtu

Kreša je enoletna rastlina. Sejemo jo v vrste, ki so med seboj oddaljene od 10 do 15 cm, ali pa kar prosto po vrtu, na kvadratni meter pa porabimo približno od 10 do 12 g semena. Po setvi seme nežno vtisnemo v zemljo in ne prekrivamo. Kali okoli 3 do 5 dni. V vrtu jo lahko sejemo povsod, kjer je prostor, saj dobro prenaša tudi senco. Zgodaj spomladi, ko je še nevarnost nenadnih ohladitev, jo prekrivamo z vrtno tkanino ali pa sejemo v zaprte grede.

Zaradi nežnih lističev, ki lahko zelo hitro uvenijo, ter plitkega koreninskega sistema kreše v vročih in sušnih poletnih mesecih običajno ne sejemo oziroma ji namenimo v vrtu bolj senčno mesto. V mešanem posevku bo najlepše rasla v družbi z redkvico.

Vir: Semenarna Ljubljana, d.d.
Več informacij na www.semenarna.si, www.kalia.si

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »