Mehanizmi v telesu, ki so odgovorni za napredek (2. del)

2. del o mehanizmih v telesu, ki so ključnega pomena za naš napredek

zdravje: gibanje in športna prehrana, avtor: Alexander 

Tokrat si bomo ogledali 2. del, ki govori o tem, kaj je tisto tako zelo skrito, a odločilno v marsikaterem pogledu...

Malo je znanega o anabolnem mehanizmu v telesu, ki se imenuje – mTOR

Če niste še nikoli slišali za mTOR, poslušajte dobro, ker to je eden izmed najbolj podcenjevanih anabolnih in beljakovinsko-sinteznih mehanizmov, ki je poznan. Verjetno niti približno ne izkoriščate njegovega ogromnega potenciala.

Tarča rapamicina pri sesalcih ali mTOR je velika prolin-usmerjena serin-treonin proteinska kinaza, ki je odgovorna za različne fiziološke in metabolične funkcije v različnih tipih celic, vključno z maščobnimi celicami in mišičnimi celicami.

Med njegovimi številnimi vlogami je mTOR odgovoren za povečanje velikosti mišične celice, sintezo beljakovin in razvoj tkiv.

Kot rezultat tega so bile sestavine, ki so usmerjene proti regulatornim mehanizmom oz. potem za mTOR, zasledovane s strani znanosti s prav posebnim zanimanjem kar nekaj časa.

Širok nabor znanstvene literature kaže, da lahko aminokisline neposredno regulirajo signalne mehanizme za mTOR v skeletni mišici, vključno z možnostjo, da aktivirajo celično signalizacijo, ki poteka na povsem drugi, še višji ravni kot mTOR, na signaliziranju inzulina in rastnega faktorja.

Vendar pa podatki namigujejo, da aktivacija mTOR signalnih poti, ki jo povzročijo aminokisline, ni enotna in obstajajo dokazi, da so mehanizmi aktivacije mTOR tako tkivno kot aminokislinsko specifični.

Zlasti aminokislina levcin je v prvi vrsti odgovorna za aktivacijo mTOR signalnih poti, ki jo povzročijo aminokisline BCAA in s tem za vpliv mTOR-a na pretvorbo in sintezo beljakovin.

Do te hipoteze so prišli, ko so študije pokazale, da se večina učinkov aminokislin na mTOR signalizacijo zmanjšuje z zniževanjem koncentracije levcina, ali povečuje z dodajanjem levcina in le v manjši meri z ostalimi razvejanimi aminokislinami.

Z drugimi besedami, levcin je najpomembnejša aminokislina, ampak tudi drugi dve BCAA aminokislini, isolevcin in valin, morata biti prisotni za kar najboljše rezultate.

V zvezi z levcinom so razlogi takšni, da s strogo tehničnega stališča podatki kažejo, da so samo levcin in ostale aminokisline, ki imajo sorodno strukturo levcinu odgovorne za povišanje mTOR, ki je pogosto povezano z uživanjem BCAA.

A problem je v tem, da vse tri razvejane aminokisline BCAA – levcin, izolevcin in valin – tekmujejo za iste transportne sisteme in rezultat je prisotnost visokih koncentracij ostalih dveh razvejanih aminokislin, kar lahko zniža znotrajcelično raven levcina.

To še dodatno otežuje dejstvo, da ko je levcin zaužit, najprej izpolni druge strukturne vloge, ki niso povezane s presnovo beljakovin, pred aktivacijo mTOR signalnih poti.

S povečanjem razmerja levcina v primerjavi z ostalima dvema razvejanima aminokislinama sta zagotovljeni dve stvari:

Večja vsebnost levcina je najbolj pomembna za povečanje pretvorbe in sinteze beljakovin, ki jo zaznamo pri BCAA.

Tekmovanje pri presnovi med aminokislinami ne bo znižalo raven levcina do točke, pri kateri ne more več uravnavati mTOR.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »