Tople kumare po naše
tople kumare s krompirjem in brez moke
- 30 min
- 5
Sestavine
Postopek
Kumare olupimo, naribamo in posolimo. Pustimo jih stati nekaj časa, da spustijo vodo. Na olivnem olju prepražimo sesekljano čebulo. Dodamo na kocke narezan zrel paradižnik. K paradižniku in čebuli dodamo ožete kumare. Popramo, dodamo polovico jušne kocke in zalijemo z vodo (toliko, da so kumare prekrite). Dušimo, dokler se kumare ne zmehčajo.
Posebej v slani vodi skuhamo olupljen krompir. Ko je kuhan, vodo odlijemo in jo shranimo. Krompir zmečkamo in ga dodamo h kumaram. Po potrebi še solimo, popramo in dolijemo krompirjevo vodo, da so kumare primerne gostote.
Opombe
Če so kumare v večjih kosih, lahko na koncu jed premešamo s paličnim mešalnikom.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Zakaj zavržeš kumarični sok in potem dodajaš vodo?
Hm. Dobro vprašanje. Najbolj enostaven odgovor je, da zato ker je že moja mama tako delala in njene tople kumare so bile najboljše! Res pa je, da sem tudi sama že kuhala tople kumare tako, da sem jih naribala direktno v lonec. Se mi je pač mudilo. In se ne spomnim, da bi bile zato kaj slabše. Tako da, ja, poenostavimo, kjer se le da.
Tudi jaz kumare vedno ožamem. Tudi moja mama je delala tako, ker sicer naj bi zgaga pekla. Pa mi je ravno letos na dopustu prijateljica rekla, da tega nikoli ne počne in da nima nobenih težav, kljub temu, da je nagnjena k temu, da ima probleme z zgago. Kaj hočemo, navada je železna srajca.
Tole je priljubljena šala moje babice: Mož opazuje ženo pri peki krače v testu. Žena najprej odreže kakšnih 10 cm kosti. Mož jo vpraša, zakaj je to naredila, žena pa mu odgovori, da se je tako naučila od mame. Mož naslednjič vpraša taščo, zakaj pred peko odreže del kosti. Tašča odgovori, da jo je tako naučila njena mama. Mož odide k ženini babici in jo vpraša, zakaj pri peki krače odreže 10 cm kosti. Ta ji odgovori, da je tako delala njena mama. Nazadnje mož vpraša ženino prababico, zakaj je treba pri peki krače odrezati del kosti in prababica mu odgovori: imam bolj majhen pekač, veš, pa vanj ne spravim cele krače.
Dobrojedka, super. Evo, živ dokaz za to, da je navada železna srajca!
Ja, moja mama je tudi ožemala kumare in seveda tudi moja stara mama.Tudi jaz sem jih dolga leta, zdaj pa jih ožamem, ampak jih potem tudi zalijem, ker je res škoda sok zavreči in zaliti z vodo.Vodo dodam samo po potrebi.Pa še:včasih so rekli, da se na kumare ne sme piti voda.Vraže na Slovenskem, ali pač?
Dobrojedka, šala tvoje babice je super.Vse pove.
No, včasih so kumare grenile in je bilo smiselno odcediti sok, danes načeloma ni več tako. Smo ravno danes jedli kumare, brez dodane vode, samo naribane so dale dovolj soka.
Še ena uganka zame: zakaj so kumare včasih grenile, danes pa ne več. Še bolj sem to opazila pri jajčevcih, ki jih obožujem. Ko sem bila še otrok in so bili jajčevci še precej eksotična jed, sva z mamo na tržnici vedno ugibali ali bodo grenili ali ne. Na mojo veliko žalost so velikokrat grenili. No ja, velikokrat je treba vzeti malo z rezervo, ker jih prav velikokrat nismo imeli na jedilniku, zato je bila pa še toliko večja tragedija tista grenkoba. Zdaj pa že precej let nisem naletela na grenak jajčevec.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Veseli tiramisu
Pečen riž z zelenjavo