Schillerjeva torta
Sestavine
mandljev biskvit:
10 dag surovega masla
6 dag grenke čokolade
4 rumenjaki
17 dag sladkorja
10 dag mandljev (neolupljenih, zmletih)
4 beljaki
Orehov biskvit:
1 celo jajce
4 rumenjaki
10 dag sladkorja
8 dag orehov
3 žlice drobtin, navlaženih z 2 žličkama ruma
4 beljaki
Krema:
1/4 l mleka
5 rumenjakov
1 celo jajce
10 dag sladkorja
1 vanilijev sladkor
2 zravnani žlici Gustina, Gusnela ipd.
4 listi želatine
1/4 l sladke smetane
Postopek
Mandljev biskvit:
Maslo vzamemo iz hladilnika, čokolado zmehčamo v pečici ali nad paro, vmešamo med maslo, dodamo rumenjake in polovico sladkorja in penasto vmešamo. Primešamo mandlje in trd, a še mazav sneg, ki smo ga stepli iz beljakov s preostalim sladkorjem (koristno je, če dodamo kakšen beljak več, ki nam ostane pri kremi). Testo vlijemo v pomaščen in z moko potresen model za torte (24 - 26 cm) in pečemo pri 170 stopinjah najmanj 30 minut (preizkusimo s pletilko). Obrnemo ga na mrežo in ohladimo.
Orehov biskvit:
Jajce in rumenjake penasto vmešamo s polovico sladkorja, iz beljakov s preostalim sladkorjem stepemo trd, a še mazav sneg in ga narahlo primešamo rumenjakom. Nato narahlo primešamo še orehe in navlažene drobtine. Testo vlijemo v pomaščen in z moko potresen model za torte (24 - 26 cm) in pečemo pri 170 stopinjah približno 20 minut (preizkusimo s pletilko). Obrnemo ga na mrežo in ohladimo.
Krema:
Želatino namočimo v mrzli vodi. Nad paro stepamo mleko, rumenjake, jajce, sladkor, vanilijev sladkor in Gustin, dokler ne postane gosto kot puding. Odstavimo, v vroči masi raztopimo namočeno želatino (nobene nevarnosti, da bi nastale grudice!) in stepamo v mrzli vodi, da se ohladi in začne želirati. Dodamo stepeno smetano.
Mandljev biskvit položimo na tortni krožnik in ga prerežemo. Je precej nestabilen, zato si pri prelaganju gornje plošče pomagamo s kovinsko ali plastično ploščo. Prvo mandljevo ploščo premažemo s kremo, nanjo položimo orehov biskvit, sledi krema in druga plošča mandljevega biskvita. Torto tudi od zunaj premažemo s kremo in poljubno okrasimo.
Opombe
Recept za to torto - brez moke - iz dunajske kuhinje je star vsaj 100 let. Je najfinejša torta, kar jih poznam.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
teta torta, a ko pečeš v modelu od 30 cm, sestavine v receptu povečaš?
Ni mi pa ravno jasen ta del tvojega odgovora: Zavedam se tudi, da je moj nasvet z dodatnimi beljaki bolj zame, ko so torte vedno "dnevno sveže"? Ker jaz bom pripravljala to torto za naslednji dan, pa sem tudi mislila dodati kakšen dodaten beljak.
Lp in hvala
Da, Tanja, vzamem 1,5-kratne količine sestavin, v kremo pa dam 2 smetani (500 g).
Pri pripombi glede beljakov pa sem mislila na tiste, ki en dan spečejo testo, naslednji dan pa naredijo kremo. Rumenjaki ne čakajo prav radi, tudi v hladilniku ne.
Ravno danes sem pekla tole torto in jo še zaključujem. Doma sem ugotovila, da sem namesto Gustina, kupila Želin, zato sem vmešala kar vanilijev puding. Krema je tudi tako zelo dobra.
Sem pa verjetno kremo premalo ohladila, preden sem dodala smetano, saj so mi v kremi nastale male bele pikice, ki jih prej ni bilo. Krema je vseeno dobra, ampak je precej mehka - tekoča. Sem jo dala v hladilnik, da se malo strdi in da vidim, kako bo izpadlo.
Še nekaj me zanima glede želatine - se jo lahko pusti dlje časa v vodi kot piše v navodilih. Danes sem jio prvič uporabljala, pa nisem prepričana, če sem jo sploh pravilno...
Drugače pa sem mandljeva biskvita spekla v dveh delih, tako da nisem imela težav pri rezanju.
Za vsak nasvet se vam lepo zahvaljujem!
Lp!
Male pikice so verjetno slabo razmešana želatina. zato je verjetno tudi krema tekoča, ker se je želatina strdila v grudicah in ni povezala kreme. Jaz lističe včasih pustim v vodi kako minuto dlje, vendar ne predolgo. Pomembno je, da je voda mrzla in da so lepo mehki ko jih vzameš iz nje. Jaz jih potem raztopim v majhni količini vročega mleka.
Najpomembnejši del pa je, ko raztopljeno želatino vmešaš v kremo. Če nisi previden, lahko imaš grudice. Pametno je najprej nekaj kreme dodati želatini in potem tisto zmes vmečati v preostanek kreme. Tako je verjetnost nastanka grudic precej manjša. Ko imaš enkrat prakso, je zelo preprosto!
Kar pogumno naprej, iz napak se največ naučimo.
Vesnuška, z vsem, kar si povedala, se globoko strinjam. Zelo dobro si opisala, kako je treba ravnati z želatino, ko jo vmešaš v MRZLO kremo. Prav pri tej kremi za Schillerjevo torto pa je vse bolj enostavno, želatine ni treba posebej topiti, ampak jo (dobro namočeno) samo vmešaš v vroči "puding" in se v njem takoj raztopi. Nato kremo ohladiš, da postane mlačna in začne želirati, ter ji primešaš stepeno smetano.
Ups, tako je ko pametuješ nekaj na pamet. Sem samo preletela recept. Moja napaka. suzy85 moj nasvet lahko uporabiš, ko boš delala kako drugo kremo. Kaj so tiste bele pikice pa ne vem. Mogoče slabo razmešana smetana...
Mene pa zanima, ali je možno želatino v kremi zamenjati z agar-agarjem oz. s čim drugim bi se jo dalo nadomestiti.
Ker nisem vegetarijanka in še nikoli nisem uporabila agar-agarja, ti žal ne znam odgovoriti iz izkušenj. A gotovo so med kulinaričarkami tudi takšne, ki se nanj spoznajo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Hummus namaz
Pizza s pršutom