Karamelna torta
Torta s karamelom in čokolado
- 4+ ur
- 4,9
Sestavine
Za biskvit:
6 jajc
6 žlic sladkorja
6 dag temne čokolade
6 žlic gladke moke
1 dl gazirane mineralne vode
ščepec soli
Karamelna omaka: delamo jo dvakrat in sicer enkrat jo uporabimo kot sestavino za kremo, drugič pa kot karamelni preliv za dokončanje torte).
Sestavine za omako kot komponento kreme:
15 zvrhanih žlic sladkorja
1,5 - 2 dl smetane
1 dl ruma (lahko navaden, lahko svetel)
Karamelna omaka kot preliv za dokončanje torte:
15 zvrhanih žlic sladkorja
1,5 - 2 dl smetane
Preostale sestavine:
50 dag temne čokolade
5 dl sladke smetane
150 g grškega jogurta
150 g mascarponeja
2 vrečki želatine fix
Postopek
1. En dan prej naredimo osnovo za pariško kremo in sicer tako, da 50 dag temne čokolade in 5 dl sladke smetane zmešamo. Tvarino ohladimo in jo pripravimo za naslednji dan.
Prav tako lahko pripravimo karamelno omako, ki jo bomo uporabili za kremo. Pripravimo dve kozici. S karameliziranjem začnemo v večji kozici. Sladkor naj pokrije dno (npr, kakih 5 žlic sladkorja, več ne gre naenkrat), kanemo še nekaj kapljic vode in potem segrevamo in čakamo, da se začne delati karamel. Ko se sladkor karamelizira, odmaknemo s štedilnika, dolijemo smetano (se naredi pena) in to mešamo. To kozico premaknemo na drugo ploščo, ki je blago ogreta. V drugi kozici pa karameliziramo še preostali sladkor (npr. 5 žlic naenkrat) in ta karamel dodajamo v večjo kozico in malo premešamo. Ko smo v treh verzijah naredili karamelno omako, jo premešamo, odstavimo z ognja, dolijemo rum, premešamo in počakamo, da se shladi. Omako bomo uporabili pri pripravi kreme.
2. Biskvitno podlago bomo delali v dveh kosih. Ena bo imela premer 24 - 26 cm, druga plast testa pa bo imela 13 - 15 cm (najmanjši obseg raztegljivega obroča). Zato je udobno, da najprej na plitvem pekaču dimenzij 42 x 35 cm preverimo, kako postaviti posodo za torto in obroč za torto (v katerem bomo pekli manjši biskvit), pripravimo pekače in peki papir in se šele nato lotimo mešanja testa.
Priprava biskvita gre takole:
stopimo 6 dag čokolade, vmešamo 6 beljakov in sol v trd sneg,
vmešamo 6 rumenjakov in 6 žlic sladkorja v penasto kremo.
Jajčni mešanici dodamo stopljeno čokolado in mešamo dalje,
tej mešanici vmešavamo moko, vsako žlico posebej,
po treh žlicah moke dodamo mineralno vodo in nadaljujemo z vmešavanjem moke. V to maso blago vmešamo sneg.
Maso potem razdelimo v oba pripravljena pekača. 2/3 mase gre v veliko posodo za torto, 1/3 pa v obroč z majhnim premerom.
Pečemo 19 minut na 180 stopinjah.
3. Večji biskvit po kakih 10 minutah peke prestavimo na krožnik, na katerem bomo delali torto. Obilno in izdatno ga navlažimo z 2/5 karamelne omake (to znese približno 1,5 dl), ki smo jo naredili prejšnji dan in pokrijemo s folijo, s katero preprečimo nepotrebno izsuševanje. Manjši biskvit damo na papirnat krožnik in prav tako namažemo s karamelno omako in pokrijemo s folijo.
4. Zmešamo grški jogurt in mascarpone in v to tvarino vmešamo 1 vrečko želatine fix. Potem stepemo stopljeno smetano s čokolado in jo vmešamo v želatinirano belo tvarino. Če se zdi, da se zadeva malo grudiči, nič hudega. Damo še pol vrečke želatine fix. Nakar dolijemo vso karamelno omako in premešamo. Mešalnik mora puščati lepo vidne sledove metlic. Dodamo še zadnjo polovico želatine in premešamo.
5. Obroč, oblečen v alu-folijo namestimo okrog biskvitne podlage. Vsipamo dobro polovico kreme iz prejšnje točke in poravnamo kremo. Položimo manjši biskvit. Nadaljujemo z vsipavanjem druge polovice kreme. Na vrhu poravnamo. Glede na količine, bi moral biti rob obroča kak 1,5 cm višji, zato se kreme ne da lepo poravnati z glazurnim nožem. Namesto tega je bolje, da se finalno ravnanje izvede s silikonskim čopičem, ker dobi krema zanimivo nazobčano teksturo. Tako pripravljena torta gre za 3 ure v hladilnik.
6. Delamo karamelni preliv. Pripravimo dve kozici. S karameliziranjem začnemo v večji kozici. Sladkor naj pokrije dno (npr, kakih 5 žlic sladkorja, več ne gre naenkrat), kanemo še nekaj kapljic vode in potem segrevamo in čakamo, da se začne delati karamel. Ko se sladkor karamelizira, odmaknemo s štedilnika, dolijemo smetano (se naredi pena) in to mešamo. To kozico premaknemo na drugo ploščo, ki je blago ogreta. V drugi kozici karameliziramo še preostali sladkor (npr, 5 žlic naenkrat) in ta karamel dodajamo v večjo kozico. Nastane gost tekoč karamelni preliv, ki ga zlijemo na torto in počakamo, da se preliv razleze. NE prelivamo, NE mažemo, ker lahko vsak tak gib povzroči luščenje zgornje plasti kreme in potem nastane madež v karamelnem prelivu. Če smo delali prav, imamo sijoč gost in dišeč karamelni preliv na kremi. Na sobni temperaturi počakamo kakih 20 minut, potem gre torta spet v hladilnik, kjer je najmanj 8 ur.
7. Pred serviranjem odpremo obroč, snamemo folijo in z glazurnim nožem poravnamo rob torte.
Opombe
Ko se karameliziranemu sladkorju doda smetana, mora priti do penaste reakcije. Če se zmes ne openi, se bo omaka sesirila. Torej, če vam pri dodajanju smetane pena ni nastala, ponovite ves postopek in se opremite s potrpežljivostjo.
Prikaz izdelave je tule:
http://www.kulinarika.net/album.asp?hash=8j29v0w51tv9a5
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Mmm izgleda slastno! Bo treba poskusit! Vprašanje: a ve katera, če se dobi (in kje) mascarpone 150 g? Kolikor jaz vem, je 250 g in 500 g.
Stana r.: za štirikotni pekač si delala samo 1 plast biskvita, kolikor vidim??? Kake si imela dimenzije pekača?
Ne verjamem, da je imel kdorkoli težave s porabo preostanka mascarponeja, če je kupil 250 gr in za sladico potreboval 150 gr.
Vendelina jr. hvala za odgovor, sem že mislila, da ga ne bom deležna.
Pri mađarici karameliziram 500 dkg sladkorja, pa mi je vedno uspelo, zato mi je bilo čudno, da postopek ponovimo 3x.
Si pa zdaj lažje predstavljam delati z manjšo količino, ki jo na tak način hitreje naredimo, kot pa če delamo vse naekrat.
V pecivu ne maram nobenega alkohola, s čim lahko nadomestim rum?
Rum v karamelni omaki se uporablja za to, da se omaka ne zgosti (velik del alkota pa itak izhlapi). Brez tistega nula-pet ruma bi se omak preveč zgosti in potem se slabše meša s pariško kremo. Se pa alkota v kremi čisto nič ne čuti, ker izhlapeva (deloma takoj ob stiku z omako, ker je delana na visoki temperaturi, deloma pa zaradi tega, ker itak en dan počiva).
Vložena Marelica, spekla sem dva biskvita v pekaču 36 cm x 24,5 cm.
Izgleda odlično. In verjamem, da je tudi dobro. Verjetno bo že za vikend narejeno, ker ima mama r.d.
Zdenkica, koliko sladkorja praviš, da karameliziraš pri madžaricah? Daj, poglej enote - ker trenutno piše, da porabiš 5 kil sladkorja (5 kg = 5000 g = 500 dag)....
Aha, OK! Hvala Stana r. Probam ob prvi priliki. Rajši pečem v 4kotnem pekaču, mi je bolj praktično za serviranje.
Ja, Vendelina jr., hitri prstki pač........ :))))
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | gobica1402 |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Eksotični suši
Burger s Kraljevo fit štručko