Macarons
francoski piškoti iz beljaka in mletih mandljev z različnim nadevom
- 45 min
- 4,7
Sestavine
Za macarone:
90 g beljaka (staranega 1 dan na pultu)
30 g belega kristalnega sladkorja
200 g sladkorja v prahu
110 g fino zmletih mandljev (po možnosti popolnoma belih)
barva v prahu po želji
Za kremo:
250 g mascarpone sira
marmelade: npr borovničeva, marelična, jagodna, aronija
Za ganache:
beli:
200 g bele čokolade
1 dl sladke smetane
črni:
200 g temne čokolade (70% kakava)
1 dl sladke smetane
Postopek
Dobro mlete mandlje in sladkor v prahu presejemo v posodo.
Beljak v čisti posodi stepemo s paličnim mešalnikom, dokler ne nastanejo mehurčki (par sekund). Dodamo mu kristalni sladkor in mešamo toliko časa, da dobimo lepo sijočo maringue zmes (izgleda kot pena za britje). Sneg mora stati, ne sme biti tekoč ali suh.
Dodamo mandlje in sladkor v prahu. Najprej hitro, nato počasneje zmešamo v gosto, ampak tekočo zmes. Nekje na sredini dodamo barvo v prahu (po želji). Ko mešamo, to počnemo tako, kot bi maso pregibali oz. zlagali (od spodaj na gor). Teh gibov naj ne bo več kot 50. Iz lopatice spustimo maso v posodo. Če se v cca. 10 sekundah izravna z ostalo maso, je masa gotova. Ne sme biti preveč tekoča.
Maso nadevamo v vrečko za okraševanje z navadno okroglo konico premera cca. 1 cm. Lahko je tudi kot rožica, ne bo razlike. Na peki papir jih nabrizgamo enakih velikosti (npr. 2 cm) in 2-3 cm narazen. Pustimo jih stati cca. 60 minut v prostoru, da se jim naredi rahla skorjica (odvisno od vlage).
V pečici jih pečemo na srednjem vodilu 22 minut na 140 stopinj. Ko se dvignejo, znižamo temperaturo na 130 stopinj.
Ko jih vzamemo iz pečice jih po 5 minutah s peki papirjem vred obrnemo okoli in peki papir počasi odstranimo z macarona.
Kreme naredimo po želji. Jaz sem mascarpone siru primešala različne marmelade. Eni porciji sem primešala samo Oetkerjev vanilin sladkor z bourbonsko vanilijo in je bila krema božanska.
Ne pozabite, da mascarpone sir ni dolgo svež, tako da je dobro, če macrone porabimo v cca. 1 tednu.
Črni ganache naredimo tako, da smetano segrejemo pred vretjem in nato koščke čokolade prelijemo. Pustimo 30 sekund, potem mešamo, dokler se čokolada ne stopi.
Za beli ganache naj temperatura smetane ne bo več kot 40 stopinj, saj se vam lahko čokolada sesiri. Če se vam ne stopi popolnoma, jo raje previdno do konca stopite nad paro ali v stekleni posodi na štedilniku nizke temperature. Beli ganache lahko tudi obarvate po želji.
Ganace je najboljši naslednji dan. Prav tako tudi za mazanje, saj se rahlo strdi in je enkraten za nadevanje z vrečko za okraševanje.
Opombe
Recept je pisan glede na različice, katere sem poskusila in so mi potem macroni dejansko uspeli.
Prvi so bili preveč pečeni (rjavi), ker se niso lepo odlepili od peki papirja (sredica je ostala na papirju) - potem takem jih še pecite, a dobro opazujte. Dno mora biti trdo in ravno.
Morda vaša pečica peče drugače, tako da eksperimentirajte. Po 2-3 pladnjih bi vam moralo uspeti.
Mandlje, ki jih kupite mlete v trgovini, v piškotu puščajo temne sledi. Če imate dober sekljalnik, kupite cele mandlje, jih blanširajte, olupite in zmeljite. Tako bo masa popolnoma svetla. Seveda se kupi tudi 100 g gramska vrečica mandljeve moke - bele, a je le ta 2,50 EUR.
Ko jih shranjujete, pazite, saj se hitro navlažijo, če ne od vlage v zraku, pa od sladkorja, ki ga spustijo. Mascarpone krema jih še posebej navlaži po določenem času. Ganache ali sama marmelada pa manj. Jaz sem jih hranila v celofanu, dobro zavezanem, ter v neprodušni škatli. Če se vam zgodi, da se v škatli navlažijo, jih lahko s snetim pokrovom posušite na radiatorju. Splošno znano pa je, da jih lahko hranite v hladilniku v posodi cca 2 tedna.
Najboljši za jesti so po 24 urah, ko se okusi pomešajo.
Ta recept je francoski, ki je težji. Obstaja še italijanski, s katerim se lažje opravlja, deli, barva tudi kasneje in macroni hitreje uspejo. Pri italijanskem receptu se sladkor zavre.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
meni popokajo: ko je masa preveč premešana. to vidim po tem, če delam dvobarvno s kakšnimi pikicami po vrhu in iz tiste mase, ko ostane naredim še kak krogec in potem je ta čisto razpokan. Ali pa se prehitro pečejo. Jaz jih sedaj pečem bolj spodaj v pečici, zgoraj so se prehitro pekli.
Mandlji so sigurno najcenejši v Leclercu. Tam sem opazila, da prodajajo tudi maso za čokoladne macarone v škatli za pripravo kot npr maso za kremšnite...ipd
Ste že opazili kakšno ceno na kom dosegajo tile macarons po Ljubljanskih slaščičarnah?
Ja glede na to da so zelo slabi na okus, najboljši so v Dulcisu, so zelo dragi, sploh napram pariškim, ki so po 1,90€, ampak kvaliteta je pa svetovna leta pred našimi. Ko sprobaš vse od HugoVictor, Pierre Herme, Cafe pouckine, Laduree itn. so ti naši vsi zanič. Tko da če bi bili res dobri in kvalitetni, bi se lahko ponašali s ceno 1,20, ki jo imajo pri nas.
V dulcisu sem prejsnjic jedla macaron na eni tortici. sploh ni bil dober!! drugace so meni najboljsi v franciji oni roza z vanilijevo kremo in malinami. tak je v dulcisu vec kot 6 evrov. upam da sem narobe vidla!! aja hofe ima mandlje kar poceni samo so mleti neblansirani. ampak to mores se vseeno doma s sladkorje. m zmleti in. presejati.
najcenejse macarpne ima mccafe po 50 centov ali pa v zamrzovalni skrinji v leclercu. oboji so mi boljsi kot tisti macaron ki sem ga v dulcisu jedla.
Makron v ki je na torti ni v primerjavi s pravim macronom prav nič povezan. Makroni se vedno jejo največ dva dni stari, torta pa lahko dlje stoji. Makrone iz McDonaldsa in Leclerca pa raj ne bi komentirala, ker tistim ki so teli dobri, niso še probal tapravih ali pa enostavno ne ločijo dobrega od slabega. Kakšna cena takšna kvalieta.
Sem mislila da pac polovicko macarona gor pritisnejo. bi bilo kar logicno ce delajo domace v slasicarni pa se isto izgledajo. meni so naceloma prav vsi dobri ker itak vse sladko pojem. Se najbol pa cele runde ki se ne posrecijo. te hitro izginejo. pa ne vem zakaj a zato ker jih ne morem gledat al ker so tako dobri ;)
Se opravičujem, mene pa moti poimenovanje tega peciva, ki smo mu včasih rekli MAKRONI in so v vseh slovenskih kuharskih knjigah. Je res potrebno, da so MACARONS, v prvi vrsti pri priponki so že MACRONI, v komentarjih so MACARONI pa tudi MAKRONI. Pa tudi GANACHE bi lahko prevedli, oz. dodali, da gre za kremo, preliv ali obliv ali karkoli že je. Resnici na ljubo beseda MAKRON ni slovenska, da bi se pulila zanjo, škoda pa je vse te zmešnjave. Še čudno, da iz tega piškotka ni nastal MAKARON-špAGET.
hm, očitno imava čisto drugačne slovenske kuharske knjige ( ne prevedene recepe od tujih avtorjev), ker ni tega recepta v niti eni od mojih.
drugače pa predlagaj imena, ki bodo pokazala točno za kaj se gre. Obliv je preširoko in makron tudi. S temi imeni, ki so žal tuja, pa se z eno besedno pove, da gre za specifično stvar, ki ni samo en obliv tam in tudi ne en makron tam. Žal v slovenščini ni imena za macaron. Makronski makaroni bi lahko bili ane :D Me pa zanima ali obstajajo slovenske besede za to, ker ne znam sklanjat :D
Sem našla knjige z makroni. Da ne bo pomote, nisem hotela biti pikolovska in iskati morebitne napake. Šlo je za en prevajalski klepet, pa se mi je takoj posvetilo, da gre za makrone, kot jih poznam jaz in so bili tudi pred časom v prodaji. Neko pekovsko podjetje jih je prodajalo v trgovinah kot lešnikove makrone. Potem pa sem za povrh še malo brskala in našla tole stran. Predlagam, da tele mejle zbrišeš, pogledaš moj mejl in se mi oglasi. Bralk tole najbrž ne zanima. Sem hotela pisat tako, da ne bi obremenjevala bralk, pa se ne da, ali pa se jaz nisem znašla. Pa brez zamere. Lahko pa ti jaz napišem svoj mejl, pa ga prosim potem zbriši. lp
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Ameriška jabolčna pita (American apple pie )
Tortelini s špinačo in sirom, sušenimi paradižniki in kozjim sirom