Polnjene paprike
Grenadirmarš malo obogaten
makaroni, krompir, drobtine, ocvirki, sir
Sestavine
250 g makaronov
3 krompirji
3 žlice ocvirkov
2 žlici drobtin
sol
200 g ribanega sira
Postopek
V osoljeni vodi posebej skuhamo makarone in krompir. Makarone precedimo, krompir olupimo in naribamo. V večji posodi segrejemo ocvirke, nanje damo drobtine in do zlatega prepražimo. Nato damo vanje nariban krompir in nekaj časa pražimo, dodamo makarone in vse skupaj dobro zmešamo. Na manjšem ognju grejemo kakšnih 10 minut. Ko je vroče, naribamo sir in postrežemo s solato.
Opombe
Če vam manjka meso, lahko zraven dodate še kakšen kos slanine ali šunke, vendar to ni več originalni granadirmarš, ki so ga kuhale naše babice. Ta jed je značilna za naše zasavske kraje.
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Mnenja o receptu
Se strinjam. Čez pa poper, pa skleda solate zraven :D Tale recept je bl "new age" varianta :D
Ja, manjka tudi malo rdeče mlete paprike ,bi rekel. Sicer pa še dobro, da ni v receptu vegete.....
Binko83, zakaj bi pa dandanašnji knapi in njih potomci ne smeli malo izboljšati recepta iz dni, ko je bila stiska (krepko večja kot je dandanes) in ni šla nobena žlica hrane v nič?
In, konec koncev, ne gre za zaščiten recept in najbrž ga 100 zasavskih gospodinj naredi v vsaj nekaj ducat različicah, tale od mopsike je le ena izmed njih.
Pri nas (in moja stara mama je bila iz hausov doma, kdor je od tam, bo že vedel, kaj to pomeni) doma ga nismo delali s papriko nikoli.
večna debata... je pravo? ni pravo? ljudje božji, kako to, da še niste opazili, da vsak dela malo drugače? sama sem pražen krompir jedla že vsaj od desetih gospodinj in niti dva nista bila enakega okusa in izgleda... pa so bili vsi pravi. normalno, da je za nas edini pravi recept in način priprave točno tisti, ki ga je delala že babica in potem mama in smo rasli z njim, nikar pa pozabit, da je babica od sosede isto stvar delala po svoje in je za sosedo točno tako prav :).
mimogrede, sama ga delam po zelo podobnem receptu, ki mi ga je dala sošolka, ki prihaja iz zasavja in ga pri njih že od nekdaj tako delajo... meni je odličen :)
No ja Rimljanka, tvoj komentar pa le ni tak umotvor, da bi ga morala poslati kar dvakrat.
Jaz imam pri receptih, ki odstopajo od že uveljavljenih sestavin samo eno pripombo. Recimo v tem primeru vsi vedo, kaj je "originalen" granadirmarš, izboljšan pa naj bi se tudi tako poimenoval. Recimo : Granadirmarš po moje, ali gr... izboljšan, ali kakor vam paše. Ve se recimo, kaj spada v kranjsko klobaso, recept je zaščiten in kdor jo prodaja z drugačnimi sestavinami se ve, da to ni originalna kranjska.
Drugače se pa strinjam, časi so se spremenili, na voljo je več sestavin, ki so dostopne širšim množicam in zakaj ne, kuhanje je tudi improvizacija. Saj nas loči samo beseda ali dve in ne bi bilo pripomb.
Vsak komntar pa je lahko dobronameren ali siten. Jaz imam rada dobronamerne. Hrana je le nekaj, kar nas povezuje z ljubeznijo, z uživanjem.
naor, ko gre za zaščitene recepte tudi mene malo zbode, če je recept 'popravljen' ime pa ni temu ustrezno spremenjeno. ko pa gre za recepte starih znanih jedi, ki nimajo nekega 'originalnega' recepta me pa moti ravno obratno, in sicer to, da se takoj nekdo najde, ki se obesi na dejstvo, da so pri njih pa malo drugače delali... saj večino dobro znanih jedi kuha vsaka gospodinja malo po svoje. tu je nemogoče govoriti o tistem pravem receptu, ker ga enostavno ni. so ključne sestavine in običajno način priprave, kaj več pa se žal od hiše do hiše razlikuje. jaz rada pogledam več receptov za isto jed, včasih je kakšen res zelo dober :).
kar se pa komentarjev tiče se pa čisto strinjam, vedno dobronamerno pokomentiram kakšen recept :)
Švicarji pozanjo neke vrste grenadirmarš s sirom in smetano ter vse skupaj popečeno. Avstrijci ga poznajo s papriko v prahu, v Zasavju ga nisem jedla drugače kot tako, kot opisuje Rimljanka, v Šaleški dolini ga pa v času moje mladosti niso množično poznali.
Mene bolj kot priredba čudi količina: pol kile paste in 300 g krompirja za 4 osebe. Wow!
Se mi zdi, da se jedi reče grenadirmarš, ne granadirmarš - imenovana po grenadirjih, vojakih (Rimljanka bo več vedela o tem). Granadirja v SSKJ-ju ni, možno pa je, da so v Zasavju tako govorili.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pečeni Azijski Riževi Rezanci s Piščancem