Dopustniška nostalgija »ala fasulas«
hrustljavo zapečena in okusna riba
Sestavine
brancin ali orada (cca. 400 g. na kos)
morska sol
rožmarinova vejica
olivno olje
Postopek
Nakup:
kupimo svežo ribo. Prepoznamo jo s prostim očesom in vonjem. Sveža diši po morju, tiste, z vonjem po ribi, pustimo kar prodajalcu. Njene oči so bistre in svetle, če je v njih odtenek beline, ni sveža. Škrge so temno rdeče, koža lesketajoča, meso pa na otip čvrsto.
Čiščenje ribe:
ribe čistimo v morju in ne v sladki vodi. Oluskamo jih z rezilom noža, prerežemo trebuh od glave do luknjice pri repu in izvlečemo drobovino in pazimo, da ne poškodujemo žolčnika. Očiščene ribe s kuhinjsko krpo obrišemo.
Kurivo, žerjavica:
žerjavico kombiniramo z lesom in ogljem. Če je le možno, uporabimo les stare trte ali figov les.
Pečemo takrat, ko se na lesu in oglju naredi siva, pepelnata skorja. Pečemo izključno na žerjavici in nikakor ne na ognju. Pri peki mora biti zagotovljena enakomerno razporejena visoka temperatura.
Peka:
rešetko segrejemo in jo premažemo z naoljeno papirnato brisačo. Ribe obrišemo, položimo na vročo rešeto in je ne premikamo vse dokler se na spodnji koži ne naredi hrustljava skorjica. Pazljivo obrnemo, pečeno stran ribe pa premažemo z naoljeno rožmarinovo vejico in posolimo z morsko soljo. Ribe večkrat premažemo. Čas pečenja je odvisen od teže ribe in moči ognja.
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
Veš da sem pri ribah takoj zraven:) če delaš na žerjavici je oglje nepotrebno povsem zadostuje les trte, oljke, fige ali ostale makije . To daje povsem zadosti žerjavice in visoke temperature in se lahko spečejo tudi večji primerki rib (če jih seveda imaš :) ). Glee mreže za peko pa že dolgo prakticiram dvojno v katero se riba enstavno vpne in potem ni nobenih težav z obračanjem. Dobijo se vsaj tam dol kamor jaz hodim domala v vsaki trgovini pa tudi pri nas sem jih že videl. Tako da lahko pri peki res uživah ne da bi se bal, da se ti bo kaj prijelo ali da bi ti riba razpadla. Sediš poleg, mažeš z vejico rožmarina namočenega v olivno olje in srkaš primerno ohlajeno bevando :) ej, čisti raj :)
Dober recept.Glede lesa ali oglja je takole. Pri lesu oz žerjavici od lesa, sploh, če ni iste sorte boš težko dobil enakomerno vročino, kot jo dobimo pri oglju. Če ribo zelo, zelo dobro posušimo in če si zaupamo, jo lahko damo na zelo vroč žar, ali prej žar naoljimo s krpico. Jaz žar zagrejem, da je peklensko vroč in še namažem ga z oljem. V mrežico, ki jo jaz imam, večji primerki(cca 400 gr. ali več ne gredo). Peko ribe je treba spremljati, če si vešč peke rib, potem veš, kdaj približno je pečena na 1 strani in kdaj jo je treba previdno obrniti( če ne vpr. prodajalca ribe, ali vpr strica googla. Nikakor ne ribo obračati, kot kakšen čevapčič. Mažem pa jo z oljčnim oljem oz. vejico mešanih začimb, ki so mi pri roki. Ribe takoj servirati, ko se vzame iz žara ali mreže za peko. Do sedaj se mi riba še ni prijela ali razpadla! Kaj pa pijem zraven, nekaj podobnega kot hedonist.
Fajn spisana receptura...sicer peka rib ni v moji domeni,bom pa dala prebrat Vrtejbencu...
če lahko komentiram ...... les stare trte naj ne bi bil primeren za žar, krušno peč, itd...ker naj bi vseboval preveč škropiv??!!...kaj vi pravite na to??
zadnjič sem kar tiho ostala, saj imam doma krušno peč in cel kup trtnega lesa, ki sem ga mislila porabiti ravno za pizzo v krušni peči, pa se je razvnela debata in sem ostala brez besed...pa tudi trte so kar na kupu in čakajo kaj bomo sedaj z njimi...
Prosim za nasvet :)
Potem tudi grozdje ima škropiva v sebi,pa vino pijemo...malo za hec to..mislim da je trta še vedno manj škodljiva za kurjavo, kot pa raznorazni briketi za žar,ki vsebujejo raznorazna lepila in primesi.
Enkrat smo bili na enem žuru,kjer se je peklo na teh limanih briketih..čisti glavobol drugi dan..oba z možem..ko sva to omenila,so rekli da je od vina..toda jaz nisem pila vina,tako da je bilo to od briketov.
Po tej logiki tudi grozdje iz vinograda ne bi bilo uporabno za vino, ker prav tako vsebuje preveč škropiv.
Namreč škropiva niso večna, napravljena so prav z namenom, da opravijo svoje in potem po določenem času (ki se mu reče karenca) razpadejo.
Če bi se kopičila v lesu trte, bi bili vinogradniki samo veseli, ker bi špricali nasade samo prvo leto, potem pa samo še vsake kvatre enkrat, se vam ne zdi?
Vrtejbenka, jaz vedno upor ali les, ki sem ga jaz posekal, ali lesno oglje. Nikoli ,,limanih briketov,, nikoli ne veš kaj je res tam noter.
ma saj se mi je zdela malce bosa tale z lesom in škropivom....
....Pa tako vrhunska vina pridejo ravno iz poškropljenih grozdov :)
Hvala za debato....pa dober tek, karkoli že!!
Limanih briketov mi ne uporabljamo predvsem zato, ker odišavijo karkoliže kuhamo z dodatki, ki so v njih.
Dvojne mreže ne uporabljam mi je bolj všeč klasičen način brez nekih bližnjic. Na dopustu pečem "natur" na Dalmatinski način. Dalmatinci sicer na koncu, ko je riba pečena radi zalivajo z nenormalno količino olivnega olja - jaz tega ne delam. En gospod "dalmatinac" mi je še svetoval, da lahko pred peko mrežo poribamo z rdečo čebulo namesto z oljem in riba je pecena takrat, ko ribi rep zogleni.
To s trto in škropivi je pa tudi iz trte zvito.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Trixi |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Pečeni svaljki s pomako iz feta sira
Goveji golaž iz pečice